Dlaczego jest Ci potrzebny program do zarządzania produkcją?

Dlaczego jest Ci potrzebny program do zarządzania produkcją?

Firmy produkcyjne stają przed trudnym zadaniem sprawnej organizacji pracy w fabryce, a także integracji jej z innymi działami firmy. Zarządzanie produkcją w sposób efektywny i bezpieczny to zadanie wymagające, które znacząco ułatwiają programy do zarządzania produkcją. Wspierają przedsiębiorstwa również w innych kwestiach. Sprawdź, co warto wiedzieć o systemie MES.

Co to jest MES?

Program do zarządzania produkcją często bywa określany jako MES – Manufacturing Execution System. Innymi słowy, jest to system wykonawczy produkcji. Chodzi tutaj o oprogramowanie, które nadzoruje funkcjonowanie produkcji, dokumentuje wszystko, co się dzieje w tym dziale i umożliwia wgląd oraz zarządzanie produkcją przez system. Warto mieć na uwadze, że dostępnych jest wiele tego typu programów. Różnice pomiędzy nimi dotyczą dostępnych funkcjonalności, przyjazności interfejsu oraz skomplikowania na etapie wdrożenia. Oczywiście odmienne są również koszty.

Jakie możliwości daje program do zarządzania produkcją?

Zastanawiasz się, czy rzeczywiście jest Ci potrzebny w firmie program do zarządzania produkcją? Jeśli wytwarzasz jakiekolwiek produkty korzystając z linii produkcyjnych, odpowiedź jest z całą pewnością twierdząca. Nawet w niedużej firmie produkcyjnej trudno się nie pogubić bez odpowiedniego programu. Do zakładu produkcyjnego stale przychodzą dostawy materiałów i elementów konstrukcyjnych, natomiast wywożone są z niego gotowe produkty. Nieustannie trwa produkcja, dochodzi też do wielu błędów. Innymi słowy, wiele się dzieje. Nie mając do dyspozycji programu, który zbierałby i przetwarzał wszystkie informacje o tym, co ma miejsce na produkcji, trudno byłoby nad nią zapanować. Zatem system MES umożliwia zachowanie porządku, a także nadzór nad kosztami produkcji. Pozwala zidentyfikować wszelkie obszary, które generują straty. Innymi słowy, program ten pomaga w sprawnym funkcjonowaniu działu produkcji i optymalizacji jego pracy.

Integracja z innymi systemami

Ważną cechą systemu MES jest możliwość zintegrowania go z innymi systemami, które są wykorzystywane w firmie. Otóż dzisiaj w zasadzie w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym wykorzystuje się różnego typu oprogramowanie, służące czy to do zarządzania finansami, czy też stricte księgowością, kadrami, czy jeszcze innymi kwestiami. Połączenie programu do zarządzania produkcją z pozostałymi systemami umożliwia sprawny przepływ informacji, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Na rynku dostępne są też programy MES posiadające cechy klasycznego programu ERP. Co prawda zwykle system taki nie jest w stanie w pełni zastąpić wszystkich stosowanych w przedsiębiorstwie narzędzi, to jednak jest zdecydowanie bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem niż klasyczny MES. Warto przyjrzeć się tego typu rozwiązaniu.

Nie ma wątpliwości, że firma produkcyjna, która chce odnieść sukces, powinna zainteresować się systemem MES. Niemniej bardzo ważne jest, aby był to jakościowy program, który rzeczywiście ułatwi pracę. Co więcej, należy pamiętać o olbrzymim znaczeniu poprawnego wdrożenia programu.