Praca kreatywna ma istotne znaczenie w wielu branżach i stanowi podstawę działania niejednej firmy. Warto jednak pamiętać, że tego typu zadania mogą być objęte innymi przepisami niż standardowe obowiązki pracowników. Sprawa może wyglądać jeszcze inaczej w przypadku stażystów. Co warto wiedzieć o wynagrodzeniu za pracę kreatywną wykonywaną przez osoby na stażu?
Czym jest praca kreatywna?
Temat wynagrodzenia dla stażystów za pracę kreatywną warto zacząć od opisania samego terminu. Nie jest to ściśle zdefiniowane określenie – pod tym pojęciem mogą kryć się różne zadania. Najczęściej jednak „praca kreatywna” jest kojarzona z projektowaniem, sztuką, marketingiem, mediami społecznościowymi, tworzeniem treści, fotografią, muzyką czy architekturą. Obowiązki z tego zakresu często wymagają pewnej elastyczności oraz umiejętności dostosowania się do zmiennych warunków i potrzeb danego projektu. Najważniejszą kwestią jest jednak fakt, że efektem pracy kreatywnej powinno być nowe dzieło – to główny czynnik, który odróżnia tego typu zadania od pracy wytwórczej.
To sprawia, że praca kreatywna wiąże się także ze szczególnymi zasadami dotyczącymi wsparcia pracownika. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwość skorzystania z tzw. podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Dla pracy twórczej będą one w większości przypadków wynosić 50%. Nie jest to jednak uniwersalnie stosowana wartość; w niektórych sytuacjach stosuje się stawkę KUP na poziomie 20%. To sprawia, że rozliczenia dla twórców mogą wyglądać nieco inaczej niż w standardowych przypadkach.
Płaca za pracę kreatywną
Wysokość wynagrodzenia za pracę kreatywną może zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj wykonywanych zadań, doświadczenie i umiejętności pracownika czy wymagania pracodawcy. Wynagrodzenie za pracę kreatywną może być rozliczane na kilka różnych sposobów:
- na podstawie stawki godzinowej,
- według liczby lub rozmiaru tworzonych dzieł,
- według wyników pracy,
- zależnie od innych czynników, np. sprzedaży danego produktu.
Jak wygląda kwestia wynagrodzenia w przypadku stażystów? Polskie prawo wyróżnia kilka istotnych przepisów dotyczących tej kwestii. Przede wszystkim staż musi być płatny zawsze wtedy, gdy stażysta ma określony zakres obowiązków. Rodzaj wykonywanych zadań nie ma w tym przypadku znaczenia. W efekcie również przy pracy kreatywnej wynagrodzenie będzie zależeć przede wszystkim od tego, czy zostały wyznaczone konkretne obowiązki. Co istotne, staże studenckie są co do zasady bezpłatne.
Więcej na temat wyliczania wynagrodzeń znajdziesz na: https://bdbconsulting.pl/uslugi/kadry-i-place/
Sprawne i rzetelne wyliczanie wynagrodzeń – outsourcing obsługi kadrowo-płacowej
Zarówno w przypadku stażystów, jak i pracowników zatrudnionych na pełen etat warunki pracy oraz wynagrodzeń mogą być bardzo różne. Aby zachować pełną efektywność i realizować wyliczenia w rzetelny sposób, można postawić na wsparcie zewnętrznej firmy oferującej doradztwo oraz obsługę kadrowo-płacową. Jednym z przykładów takich przedsiębiorstw jest BDB Consulting z Łodzi. Takie rozwiązanie pozwala znacznie usprawnić działanie firmy, a jednocześnie sporo zaoszczędzić ze względu na sprawniejsze zarządzanie firmą.