Cztery etapy rozmrażania gospodarki – na czym polegają?

Cztery etapy rozmrażania gospodarki - na czym polegają?

Zamrożenie gospodarki bezpośrednio spowodowane dynamicznie rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa niewątpliwie było wielkim szokiem nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla wszystkich konsumentów. Dobrze znana rzeczywistość została zastąpiona pewną stagnacją w gospodarce, co bez wątpienia nie wpłynęło na nią dobrze. Stąd właśnie konieczność wprowadzenia planu stopniowego powrotu do normalności i wycofania się z wcześniej wprowadzonych obostrzeń. Czym są cztery etapy rozmrażania gospodarki oraz na czym polegają?

Odmrażanie gospodarki podzielone na cztery etapy

Wprowadzenie pewnego rodzaju zamrożenia gospodarki to wciąż temat niesamowicie kontrowersyjny. Choć początkowo panowało ogólne zrozumienie dla tak dynamicznie podjętych kroków, mających na celu znaczne ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem, to jednak w miarę upływu czasu pojawiało się coraz więcej głosów sprzeciwu. Choć ze względów zdrowotnych zamrożenie pewnych sektorów gospodarki miało znaczenie, to z punktu widzenia przedsiębiorców była to sytuacja bez wątpienia bardzo niekorzystna. Trudno zatem dziwić się entuzjazmowi, z jakim została przyjęta wiadomość o wprowadzeniu kolejnych faz odmrażania gospodarki.

Pod pojęciem odmrażania gospodarki kryje się nic innego jak po prostu kolejne etapy planu powrotu do standardowego funkcjonowania przemysłu oraz innych sektorów. Aby nie doszło do ogólnego chaosu i dezorientacji, wprowadzono pewien schemat powrotu do normalności. Kryje się on pod czterema etapami odmrażania gospodarki. Ten temat przewijał się w przestrzeni publicznej nieskończoną ilość razy, jednak wciąż nie każdy dokładnie wie, co tak naprawdę chowa się za tym pojęciem. Warto znać cztery etapy odmrażania gospodarki, aby wiedzieć, jakich schematów działania można spodziewać się w przyszłości.

Pierwszy etap rozmrażania gospodarki

Od czegoś trzeba zacząć, również w kontekście odmrażania gospodarki. Stopniowe przywracanie do pełnego funkcjonowania wszystkich sektorów miało zapobiec powstaniu ogólnego chaosu, przy jednoczesnym osiągnięciu wcześniej zamierzonych celów. Stąd pierwszym etapem rozmrażania gospodarki było zniesienie części obostrzeń w sektorze handlowym. Warto przy tym podkreślić, że już przy pierwszym etapie funkcjonowały sklepy z żywnością, jednak przy zachowaniu pewnych surowych obostrzeń.

Pierwszy etap rozmrażania gospodarki dotyczył przede wszystkim wprowadzenia nowych zasad obowiązujących w miejscach usługowych oraz handlowych. Dużą zmianą dla klientów było wprowadzenie nowych limitów osób – 4 osoby na jedną kasę w sklepach o powierzchni do 100 m2 , natomiast w sklepach o powierzchni większej obowiązywać zaczęło ograniczenie do 1 osoby na 15 m2 powierzchni. To do pracowników danego miejsca należał obowiązek regulowania liczby klientów, tak aby była ona zgodna z wytycznymi wprowadzonymi w ramach pierwszego etapu rozmrażania gospodarki.

Fazy odmrażania gospodarki – druga i trzecia

Pierwszy etap rozmrażania gospodarki to przede wszystkim zwiększenie swobody w sklepach, których odwiedzanie było konieczne z punktu widzenia konsumentów zaopatrujących się w nich w produkty pierwszej potrzeby. Natomiast kolejny z czterech etapów odmrażania gospodarki miał dotyczyć coraz bardziej dynamicznego zwiększania możliwości w zakresie zakupów. W drugiej fazie nastąpiło otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, ale nie tylko. Również właściciele hoteli i innych miejsc noclegowych mogli liczyć na poprawę swojej sytuacji gospodarczej.

Przedostatnim z czterech etapów odmrażania gospodarki było otwarcie gastronomii stacjonarnej (z wyszczególnionymi ograniczeniami) oraz otwarcie zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych, a także udostępnienie klientom sklepów w galeriach handlowych.

Cztery etapy rozmrażania gospodarki – ostatnia faza

Odmrażanie gospodarki było stopniowe, choć wielu przedsiębiorców najbardziej czekało właśnie na ostatni etap tego procesu. Mowa tutaj w szczególności o osobach prowadzących działalność w zakresie salonów masażu, solariów, a także siłowni i klubów fitness.

Więcej na https://isportal.pl/