Ostatnie lata dobitnie pokazały, że wiele firm jest w stanie prowadzić swoją działalność całkowicie zdalnie, a zamiast tradycyjnego biura wystarczy im jedno lub więcej stanowisk w strefie biurowej. Tak właśnie działa coworking, który staje się w naszym kraju coraz popularniejszy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest coworking,
- dla kogo jest korzystnym rozwiązaniem, a dla kogo nie,
- ile kosztuje coworking.
Co to jest coworking?
Coworking to angielskie wyrażenie oznaczające „wspólną pracę”. Trafnie określa to, czym coworking jest – współdzieleniem powierzchni biurowej z pracownikami innych firm lub freelancerami.
Strefa coworking, nazywana też wirtualnym biurem, pozwala na uzyskanie wirtualnego adresu rejestrowego firmy oraz przestrzeni do prowadzenia szkoleń czy spotkań biznesowych. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy na co dzień nie potrzebują tradycyjnego biura, mają gdzie dopełnić formalności, przekazać i odebrać korespondencję oraz zaprosić kontrahentów na rozmowę.
Z kolei freelancerzy, którzy zazwyczaj pracowali w domu czy w kawiarni, mogą w ten sposób zyskać wygodne miejsce do pracy z dostępem do wszelkich niezbędnych sprzętów, takich jak drukarka i skaner, a także do Internetu. Oprócz tego wszyscy użytkownicy przestrzeni biurowej mogą korzystać z open space, części socjalnej, ekspresu do kawy i innych udogodnień.
Dowiedz się Coworking. Co to jest i na czym polega?
Dla kogo coworking jest korzystnym rozwiązaniem?
Biuro coworkingowe to wygodne środowisko pracy dedykowane małym firmom i pracownikom zdalnym, którzy poszukują nowoczesnych i ekonomicznych rozwiązań. Wynajem biura tradycyjnego wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania, koniecznością podpisania długoterminowej umowy najmu, a także z odpowiedzialnością za jego wyposażenie, a czasem także wyremontowanie.
To spore koszty, na które nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić. A w wielu przypadkach jest to po prostu zbędne. Przestrzeń coworkingowa w Warszawie to doskonałe rozwiązanie dla małych, kilkuosobowych firm, które mają potrzebę zdobywania kontaktów zawodowych, chcą mieć dostęp do infrastruktury i zasobów biurowych oraz możliwość nawiązywania kontaktów z potencjalnymi klientami.
Z coworkingu często korzystają freelancerzy i startupy. To świetna alternatywa dla zdalnej pracy z domu czy kawiarni. Pozwala na pracę w warunkach biurowych i profesjonalnym otoczeniu. Coworking obejmuje także dostęp do sal konferencyjnych i szkoleniowych, które można wykorzystywać podczas spotkań osobistych lub zdalnych z klientami czy kontrahentami. Nowoczesna sceneria biurowa z pewnością zrobi lepsze wrażenie, niż tło domowe czy spotkanie w zatłoczonej, głośnej kawiarni.
Wirtualne biuro w dobrej lokalizacji pozwoli Twojej firmie zyskać też adres do korespondencji oraz rejestracji firmy. To świetne rozwiązanie, jeżeli nie chcesz podawać adresu prywatnego lub zależy Ci na prestiżowym adresie ze względów wizerunkowych.
Wybierając coworking, otrzymujesz w pełni wyposażoną, nowoczesną i wygodną przestrzeń biurową oraz socjalną, a także obsługę korespondencyjną i recepcyjną przy minimum formalności i kosztów.
Jakie są wady coworkingu?
Chociaż coworking znacząco zyskał na popularności, to jednak nadal ta forma wynajmu biur nie jest dla każdego. Ze względu na to, iż specyfiką coworkingu jest współdzielenie przestrzeni biurowej z innymi firmami, niekiedy może być w niej dość głośno.
Prace wymagające skupienia i koncentracji z pewnością potrzebują atmosfery ciszy i poufności, o co trudno w biurach typu open space. Poza tym niektóre biura coworkingowe pracują tylko w określonych godzinach, co zmusza do dostosowania godzin pracy firmy. Są jednak miejsca oferujące całodobowe usługi biurowe.
Jeżeli Twoja firma pracuje w specyficznych godzinach, dowiedz się, czy biuro coworkingowe, które Cię interesuje, umożliwia korzystanie z niego przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Póki co biura coworkingowe można spotkać tylko w dużych miastach, więc nie każdy przedsiębiorca ma możliwość wypróbowania tego modelu pracy.
Ile kosztuje coworking, czy to się opłaca?
Wynajem biurka lub mikrobiura w strefie open space to nie tylko miejsce do pracy, ale szereg usług dodatkowych. Na przykład Centrum Żoliborz w Warszawie oferuje wynajem biurka wraz z wieloma udogodnieniami, takimi jak:
- bezpłatny adres rejestracyjny firmy,
- obsługa korespondencji,
- media: woda, prąd, CO,
- dostęp do Wi-Fi,
- sprzątanie 1 raz w tygodniu,
- nielimitowana kawa z ekspresu ciśnieniowego oraz herbata,
- dostęp do aneksu kuchennego,
- bezpłatne miejsce parkingowe w otoczeniu biura,
- zniżka 20% na sale do spotkań o powierzchni do 20 m2,
- wydruk monochromatyczny – 200 sztuk miesięcznie.
Dodatkowo możesz skorzystać z oferty wynajmu sal szkoleniowych i konferencyjnych na indywidualne zamówienie oraz z cateringu obsługującego wydarzenia biznesowe.
Jeśli chodzi o finanse, liczba proponowanych udogodnień w stosunku do ceny jest bardzo atrakcyjna. Wynajem przestrzeni biurowej w strefie coworkingowej może kosztować średnio od 500 do ponad 1000 złotych miesięcznie na osobę. Niektóre dodatkowe usługi mogą być płatne osobno, ale w porównaniu z kosztami za wynajem i wyposażenie tradycyjnego biura są to wręcz symboliczne kwoty.