Co zrobić z zadłużoną firmą?

Co zrobić z zadłużoną firmą?

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba firm, które zmagają się z dużym zadłużeniem. Niestety, sytuacja gospodarcza w Polsce jest obecnie niezwykle skomplikowana, a wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy oddłużenie firmy jest w ogóle możliwe. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem może okazać się restrukturyzacja firmy.

Oddłużenie firmy – na czym polega?

Przedsiębiorcy, którzy zmagają się z zadłużeniem, mogą skorzystać z kilku rozwiązań. Kluczowe jest to, aby zacząć od bardzo wnikliwej analizy sytuacji finansowej w firmie. Pozwoli to na wybór rozwiązań, które będą skuteczne, a jednocześnie pozwolą na przywrócenie płynności finansowej w firmie w jak najkrótszym czasie.

Jednym z dostępnych rozwiązań jest oddłużenie firmy na skutek podjęcia negocjacji z wierzycielami. Jeżeli negocjacje prowadzone są w sposób prawidłowy, zawarcie porozumienia jest jak najbardziej możliwe. Co istotne, takie negocjacje sprawdzą się zazwyczaj w sytuacji, gdy wierzycieli jest niewielu. Trudno bowiem zakładać, że w przypadku gdy jest ich dwustu lub trzystu, z każdym z nich uda się wypracować optymalne dla każdej ze stron rozwiązania.

Sprawdź, czy w Twoim przypadku możliwe jest oddłużenie firmy: https://lipinskikancelaria.pl/oddluzenie-firmy-kiedy-jest-mozliwe/

No właśnie – co powinien zrobić przedsiębiorca, który ma tak wielu wierzycieli? W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem może okazać się postępowanie restrukturyzacyjne.

Czy restrukturyzacja firmy to dobre rozwiązanie?

Restrukturyzacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów na oddłużenie firmy. W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego wypracowane zostaje wiele korzystnych rozwiązań – między innymi zupełnie nowy plan spłaty zadłużenia i zazwyczaj jego częściowa redukcja. Co ważne, z rozpoczęciem postępowania restrukturyzacyjnego nie należy zwlekać zbyt długo. Im więcej czasu mija, tym bardziej spada ekonomiczna wartość firmy. W niektórych przypadkach sytuacja staje się na tyle poważna, że odzyskanie płynności finansowej okazuje się niemożliwe.

W większości przypadków restrukturyzacja może być dobrym sposobem na oddłużenie firmy. Kiedy tylko pojawią się trudności finansowe i okaże się, że nie ma perspektyw na szybkie i sprawne spłacenie zobowiązań, warto skorzystać z pomocy prawnej. W pierwszym kroku dokonana zostanie dokładna analiza sytuacji finansowej firmy. Na tej podstawie licencjonowany doradca restrukturyzacyjny będzie w stanie określić, czy rozpoczynanie postępowania restrukturyzacyjnego jest dobrym pomysłem. Jeśli uzna, że tak, zapewni on pełne wsparcie na każdym etapie postępowania.

Oddłużenie firmy jest możliwe – dowiedz się, jak to zrobić!

Niezależnie od tego, czy problemy ze spłatą zadłużenia pojawiły się w Twojej firmie niedawno, czy też zmagasz się z nimi od dłuższego czasu, jedno jest pewne – warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. W wielu przypadkach pełne oddłużenie firmy jest możliwe. Być może okaże się, że w Twojej sytuacji wystarczy podjęcie negocjacji z wierzycielami. Jeśli nie, warto rozważyć restrukturyzację firmy. Ostateczną decyzję należy podjąć po dokonaniu analizy sytuacji finansowej firmy.

Dowiedz się więcej na temat możliwości oddłużenia firmy: https://lipinskikancelaria.pl/

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.