Co to jest palletizer i jak działa?

Co to jest palletizer i jak działa?

Warto wiedzieć

Obecnie coraz więcej firm stawia na innowacyjne rozwiązania technologiczne, dzięki którym możliwe staje się usprawnienie wielu procesów, obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Świetnym przykładem będzie robot do paletyzacji. Za jego pomocą można stworzyć stanowisko do układania kartonów na paletach, worków z materiałami sypkimi itd. Wystarczy odpowiednio zaprogramować urządzenie, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Zautomatyzowana paletyzacja wiąże się z szeregiem korzyści dla przedsiębiorstwa. Inwestycja w palletizer zwraca się bardzo szybko.

Jakie zastosowanie ma robot do paletyzacji?

W przypadku firm zajmujących się produkcją niezwykle istotna jest między innymi paletyzacja i depaletyzacja. Jeśli firmie zależy na zautomatyzowaniu pracy zakładu, zmniejszeniu kosztów związanych z zaangażowaniem siły roboczej, to warto pomyśleć o zainwestowaniu w roboty do paletyzacji. Przekłada się to na gwarancję płynności ruchu na linii produkcyjnej. Możliwe staje się uniknięcie problematycznych przestojów. Ryzyko wystąpienia błędów zostanie zredukowane do niemalże zera. Nie trzeba przejmować się tym, że poszczególne elementy zostaną źle ułożone lub nierozpakowane, nieodpowiednio podane. Zrobotyzowane stanowisko to szereg korzyści dla każdej firmy, szczególnie produkcyjnej.

Palletizer ma szerokie zastosowanie. Idealnie sprawdza się w wielu branżach. Wykorzystuje się go w przemyśle:

  • Górniczym,
  • Ciężkim,
  • Rolniczym,
  • Maszynowym,
  • Budowlanym,
  • Kosmetycznym.

Robot do paletyzacji wspaniale sprawdza się w przypadku firm transportowych. Można go z łatwością zintegrować z różnymi systemami z podajnikami. Za pomocą robotów do paletyzacji przygotowuje się rozmaite towary do eksportu w sposób precyzyjny i błyskawiczny. Znika konieczność zaangażowania więcej pracowników. Możliwe staje się zautomatyzowanie wszystkich procesów. Wystarczy jedna osoba do obsługiwania robota, a dokładnie do zaprogramowania go i nadzorowania jego pracy.

Wykonuje on ją samodzielnie. Rola człowieka ogranicza się wobec tego do wprowadzania ustawień, co można robić oczywiście zdalnie. Robot rewelacyjnie sprawdza się w przypadku worków z granulatem, cementem, gładzią, peletem, ekogroszkiem, warzywami i owocami, piaskiem. Można także śmiało wykorzystać go do pakowania kanistrów, wiaderek, puszek, słoików, kartonów, zgrzewek, skrzynek, płyt meblowych i MDF, blachodachówek, paneli ogrodowych. Lista zastosowań jest bardzo długa.

Dlaczego warto zainwestować w roboty do paletyzacji?

Robot do paletyzacji nie zajmuje wiele miejsca, a ja jego możliwości są ogromne. Poradzi sobie nawet w przypadku ograniczonej przestrzeni, w ciasnych pomieszczeniach. Może wykonywać przeróżne operacje dotyczące manipulowania rozmaitymi towarami. Świetnie sprawdza się na każdej linii produkcyjnej. Manualna paletyzacja pochłania sporo czasu i energii. Warto wobec tego uniknąć strat w procesie produkcyjnym dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Za pomocą robota paletyzującego można obsługiwać rozmaite rodzaje produktów. Mogą mieć zróżnicowaną wagę i masę, różne kształty. To właśnie za pomocą robotów możliwe staje się poprawienie efektywności procesów produkcyjnych.

Roboty paletyzujące służą do przenoszenia ładunków o dużej masie. Możliwe staje się wobec tego odciążenie pracowników. Zmniejsza się ryzyko narażenia ich na rozwój rozmaitych chorób zawodowych, związanych przede wszystkim z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa, stawów i mięśni. Robot do paletyzacji może pracować nawet w trudnych warunkach, w otoczeniu uporczywych hałasów i wysokiego zapylenia. Korzystanie z niego przekłada się na większy komfort dla pracowników i wzrost bezpieczeństwa. Robot do paletyzacji świetnie sprawdzi się w miejscach, gdzie są wykorzystywane ruchome części maszyn. Można liczyć na zredukowanie kosztów operacyjnych.

Jakie zalety ma palletizer?

Warto zainwestować w roboty do paletyzacji ze względu na oszczędność miejsca na terenie zakładu produkcyjnego. Mogą pracować nawet na niewielkiej przestrzeni, wykonywać przeróżne czynności. Robot do paletyzacji wspaniale nadaje się do znakowania towarów, ich oklejania, foliowania. Można całkowicie wykluczyć manualną pracę człowieka. Robot do paletyzacji zajmie się dostarczaniem wolnych palet na stanowisko, po czym odwiezie je do magazynu po załadowaniu. Na korzyść robotów do paletyzacji przemawia precyzja działania i powtarzalność procesów. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia, które mogą pracować przez całą dobę z pełną wydajnością. Nie można uzyskać takich efektów w przypadku pracowników, którzy mają mocno ograniczone możliwości, potrzebują przerw. W przypadku robotów do paletyzacji gwarantowana jest dokładność ułożenia produktów na poziomie milimetra.

Dlaczego robot do paletyzacji to świetne rozwiązanie?

Na korzyść robotów do paletyzacji przemawia ich szybkość działania. Można wobec tego zwiększyć efektywność linii produkcyjnej. Mogą one pracować wydajnie w trudnych warunkach. Idealnie odnajdują się w dowolnym środowisku. Poradzą sobie nawet w przypadku wysokich i niskich temperatur. Nie oddziałują one niekorzystnie na ich pracę. Ułożą błyskawicznie duże ilości towarów na paletach w krótkim czasie. Robotami steruje się zdalnie, co przekłada się na ogromną wygodę i bezpieczeństwo. Można zaprogramować urządzenie przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Możliwe staje się obsługiwanie wielu rodzajów towarów w tym samym czasie.

Stanowisko zostanie całkowicie zautomatyzowane, dostosowane do aktualnych potrzeb. Wszystkim zajmie się dowolny pracownik. Stanowisko można zautomatyzować także przy wykorzystaniu zewnętrznych systemów IT. Robot do paletyzacji obsłuży dowolne opakowania, kształty i masy, co przekłada się na uniwersalność i szerokie zastosowanie. Kontroluje wymiary i masę opakowań automatycznie, eliminuje produkty, które nie spełniają ustalonych parametrów. Można liczyć na nadruk, etykietowanie, zamykanie opakowań i obsługiwanie przeładunków, lokalizowanie i pobieranie według konkretnego wzorca. Roboty są zintegrowane z liniami i transporterami. Możliwe staje się zmniejszenie kosztów i liczby pracowników do obsługi procesu.

Partnerem artykułu jest raion.net.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze