Agregat prądotwórczy na gaz – rodzaje i działanie. Czy warto go kupić?

Agregat prądotwórczy na gaz – rodzaje i działanie. Czy warto go kupić?

Za pomocą agregatów prądotwórczych można samodzielnie wytwarzać energię elektryczną w razie problemów z jej dostawą lub przy braku dostępu do tej energii w danej lokalizacji. Do kategorii agregatów tego typu zaliczane są również te na gaz. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działa agregat prądotwórczy na gaz?

Generator prądu, czyli agregat prądotwórczy na gaz jest rodzajem urządzenia podłączanego najczęściej do butli gazowej. Za jego pomocą przetwarza się energię gazu w energię elektryczną.

Wybierając agregat na gaz przeznaczony do współpracy z butlą gazową z gazem LNG, można bardzo łatwo wytwarzać energię w praktycznie każdym miejscu, ponieważ do jej produkcji potrzebne są tylko napełniona gazem butla gazowa oraz agregat.

Rodzaj agregatów na gaz

Istnieją różne typy agregatów prądotwórczych, które mogą być używane z butlami gazowymi. Zaliczane są do nich między innymi:

Przenośne agregaty prądotwórcze na gaz

Te generatory są małe, lekkie i można je łatwo przenosić z jednego miejsca do drugiego. Są powszechnie używane na kempingach, imprezach plenerowych lub jako zapasowe źródło zasilania w przypadku domów jednorodzinnych.

Obecnie bardzo często kupowany jest inwerterowy agregat na gaz tego typu, ponieważ charakteryzuje się ona prostą obsługą, wysoką wydajnością i bezpieczeństwem. Można wykorzystywać go z różnymi rodzajami urządzeń elektrycznych, także tymi czułymi, na przykład komputerami.

Przemysłowe agregaty prądotwórcze na gaz

Te generatory są znacznie większe i są używane w warunkach przemysłowych w celu zapewnienia zasilania rezerwowego lub jako główne źródło energii elektrycznej. Mogą być zasilane gazem ziemnym, propanem lub innymi gazami i mogą generować znaczną ilość energii elektrycznej.

Kiedy warto kupić agregat prądotwórczy na gaz?

Zakupienie agregatu prądotwórczego będzie bardzo dobrym rozwiązanie, wtedy, gdy często doświadcza się przerw w dostawie prądu, co może być na przykład związane z zamieszkaniem w odległym miejscu czy problemami z siecią elektryczną.

Ze względu na swoje szerokie zastosowanie agregat na gaz może być wykorzystany wtedy do zasilania wielu urządzeń potrzebnych na co dzień w domu, na przykład lodówki, pomp używanych w instalacji ogrzewania, ale też zmywarki, pralki, telewizora, komputera.

Również agregat na gaz może być bardzo dobrym wyborem w przypadku konieczności zasilania ważnych urządzeń medycznych.

Warto też wskazać, że atutem agregatów tego typu jest łatwa dostępność butli z gazem, dlatego też generator zasilany gazem może opłacalną opcją, ponieważ butle można zakupić również na zapas.