Klefedron – właściwości, zastosowanie, wpływ na zdrowie

Klefedron – właściwości, zastosowanie, wpływ na zdrowie

Substancje

Klefedron był niegdyś wykorzystywany jako środek stymulujący, euforyzujący oraz empatogenny. Działanie klefedronu jest bardzo zbliżone do popularnego mefedronu. Dowiedz się, jakie efekty wywołuje przyjmowanie klefedronu i jak substancja ta wpływa na zdrowie człowieka.

Czym jest klefedron?

Klefedron (ang. Clephedrone) jest pochodną kantynonu – związku wykazującego strukturalne podobieństwo do efedryny, katyny i innych pochodnych amfetaminy. Klefedron jest w Polsce zaliczany do substancji psychotropowych z grupy I-P, a jego posiadanie, produkcja i rozpowszechnianie jest nielegalne.

Jak wygląda klefedron?

Klefedron (4-CMC, 1-(4-chlorofenylo)-2-(metylamino)propan-1-on) ma wzór sumaryczny C10H12ClNO i przyjmuje postać przezroczystych kryształów, które topią się w temperaturze 198 °C.

Działanie klefedronu

Klefedron wykazuje bardzo silnie działanie pobudzające. Najczęściej przyjmowano go wciągając proszek przez nos lub doustnie czy też połykając tabletkę lub rozpuszczając ją w napoju. Najczęstsze objawy towarzyszące przyjęciu klefedronu to:

  • zachwianie równowagi,
  • halucynacje,
  • wysoka potliwość,
  • wyraźnie podwyższone lub obniżone tętno i ciśnienie,
  • wysoka temperatura ciała lub jej gwałtowny spadek,
  • zaburzenia układu oddechowego,
  • zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego,
  • drżenie rąk,
  • rozszerzone źrenice.

Ponadto klefedron wykazuje właściwości redukujące odczuwanie bólu. Osoba po spożyciu klefedronu wpada w tzw. euforię, staje się bardziej otwarta i chętniej nawiązuje kontakty z innymi ludźmi. Narkotyk ten silnie uzależnia, co spowodowane jest silnym wyrzutem dopaminy po jego przyjęciu.

Przeprowadzone badania (w tym na myszach) wykazały działanie neurotoksyczne klefedronu.

Klefedron był niegdyś oficjalnie sprzedawany jako odczynnik chemiczny do pracy w laboratoriach, aczkolwiek trudno wskazać konkretne jego zastosowanie w przemyśle chemicznym.

Czy klefedron jest legalny w Polsce?

17 sierpnia 2018 roku klefedron został zaklasyfikowany jako substancja psychotropowa grupy I-P (Dz.U. 2018 poz. 1591) i tym samym jest on nielegalny w Polsce.


Sprawdź również informacje o innych substancjach:

źródła:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze