Automatyzacja procesów produkcyjnych to już standard dla dużych i nowoczesnych przedsiębiorstw. Jej podstawowym celem jest zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, przy jednoczesnej poprawie wydajności wytwórczej. Tak zwana zrobotyzowana paletyzacja eliminuje ryzyko wypadków podczas pracy, a także ogranicza udział czynnika ludzkiego w wymagającym procesie produkcyjnym. Jednym z elementów automatyzacji przemysłowej jest paletyzacja. Co to takiego i jakie niesie ze sobą korzyści?
Standardowa a zautomatyzowana paletyzacja
Standardowa paletyzacja to najczęściej ręczne układanie produktów detalicznych na paletach zgodnie z zamówieniem odbiorcy. Zaliczana jest do procesów logistycznych, które umożliwiają przygotowanie towarów do dalszego składowania i późniejszej dystrybucji. Paletyzacja charakteryzuje się dużą powtarzalnością czynności, stąd też coraz częściej firmy decydują się na jej automatyzacje przy użyciu specjalnie zaprojektowanych robotów przemysłowych. Te wielofunkcyjne urządzenia są w stanie obsługiwać różnego rodzaju ładunki o zróżnicowanym kształcie i ciężarze, dzięki czemu mogą pracować nawet przy kilku liniach produkcyjnych jednocześnie.
Etat dla robota
Na stacji paletyzującej montowany jest robot przemysłowy, który z największą precyzją wykonuje najtrudniejsze i najbardziej żmudne czynności w przedsiębiorstwie. Dzięki odpowiedniemu algorytmowi robot dobiera właściwy wariant układania produktów w zależności od tego, co w danym momencie jest produkowane. Robot do paletyzacji bez wątpienia pracuje szybciej niż człowiek, jest dokładniejszy (mowa o milimetrowej precyzji) i efektywniejszy (nie męczy się, nie miewa przerw, nie choruje).
Oprócz podstawowych umiejętności chwytu i przemieszczenia detali, roboty paletyzujące wyposażone są również w inne rozwiązania usprawniające pracę całej linii produkcyjnej. Możliwe jest uzbrojenie chwytaka m.in. w moduły pneumatyczne dostarczające przekładki dla poszczególnych warstw produktów, mechaniczne manipulatory jednostek ładunkowych, a także nowoczesne systemy wizyjne i skanujące, które pozwalają na sterowanie funkcjami maszyny zgodnie z zaprogramowanym rodzajem detekcji.
Zrobotyzowana paletyzacja jest projektowana według aktualnych, europejskich norm, z zachowaniem wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa obsługi. Zastosowanie automatycznej paletyzacji jest opłacalne szczególnie wówczas, gdy produkcja może się poszczycić wysoką wydajnością, a przy tym wymaga zatrudnienia wielu osób, nawet w systemie zmianowym. Zautomatyzowana paletyzacja sprawdzi się na pewno m.in. w branży napojowej, mleczarskiej, chemicznej, motoryzacyjnej czy cukierniczej. Zazwyczaj takiej paletyzacji poddaje się ładunki o regularnych kształtach (np. kartony, pudełka, worki itp.).
Zalety zrobotyzowanej paletyzacji
Zrobotyzowana paletyzacja charakteryzuje się wysoką wydajnością pakowania towarów przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji. Automatyzacja daje możliwość zaoszczędzenia czasu, a także podnosi poziom bezpieczeństwa i komfortu pracy. Paletyzacja to niewątpliwie usprawnienie całego procesu załadunkowego i odpowiednie zabezpieczenie produktów. To również optymalne wykorzystanie przestrzeni załadunkowej. Robotyzacja paletyzacji daje możliwość pracownikom skupienia się na innych zadaniach. Do obsługi i kontrolowania maszyny wystarczy jeden operator.