Zasadnicze różnice między technorattanem a polipropylenem

Jakie są różnice pomiędzy technorattanem a polipropylenem?

Gdy jakiś produkt zdobywa popularność, pojawiają się jego tańsze imitacje. Tak też się stało w przypadku mebli ogrodowych z technorattanu. Do materiałów, z których produkuje się wyroby imitujące technorattan, zalicza się polipropylen. Jest to tworzywo o wielu zaletach, czy jednak dorównuje syntetycznemu rattanowi? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

Technorattan to syntetyczny materiał wytwarzany na wzór rattanu pozyskiwanego z pnączy palm rotangowych. Tak jak i jego naturalny odpowiednik, technorattan świetnie sprawdza się w meblarstwie, dlatego wykonuje się z niego całe zestawy mebli ogrodowych. Tworzywem sztucznym jest również polipropylen, powszechnie wykorzystywany w wielu branżach. Produkuje się z niego między innymi opakowania i pojemniki, różne przedmioty codziennego użytku, a także meble ogrodowe właśnie.

Meble ogrodowe z technorattanu i meble z polipropylenu posiadają kilka wspólnych cech. Przede wszystkim, jedne i drugie są odporne na warunki atmosferyczne. Nie wchłoną wilgoci i nie zapleśnieją, zniosą zarówno upał, jak i mróz. Nie wyblakną też na słońcu, ponieważ zarówno technorattan, jak i polipropylen są barwione, a nie tylko malowane powierzchniowo, jak wiele mebli z innych tworzyw. Ani jedne, ani drugie nie wymagają impregnacji, ich czyszczenie jest zaś banalnie proste. Łączy je również lekkość oraz wytrzymałość.

Technorattan a polipropylen – różnice

Gdy na meble ogrodowe z technorattanu i meble z polipropylenu popatrzymy z pewnej odległości, mogą nam się wydawać identyczne. Kiedy jednak przyjrzymy im się z bliska, szybko zorientujemy się, że o ile w przypadku technorattanu mamy do czynienia z naturalnie wyglądającą plecionką, to już elementy mebli z polipropylenu są w całości odlewane w formach. A do tego, jak zauważa przedstawiciel firmy Ztechnorattanu.pl: Syntetyczny rattan posiada charakterystyczne cieniowanie i przebarwienia, polipropylen jest natomiast jednolitego koloru.

Ale różnica pomiędzy prawdziwą plecionką a jej odlewaną imitacją to nie tylko kwestia estetyczna. Technorattanowe meble są też o wiele bardziej elastyczne, co ma ogromny wpływ na wygodę podczas ich użytkowania. Polipropylen jest sztywny i twardy, co sprawia także, że mimo wytrzymałości tego tworzywa, wyprodukowane z niego meble łatwiej uszkodzić. Wspomnieć też trzeba, że na słońcu polipropylen nagrzewa się mocniej niż syntetyczny rattan, a podczas deszczu woda nie spływa z niego równie łatwo. Dlatego meble z technorattanu to o wiele bardziej praktyczna opcja, choć nieco droższa.