Zakładanie działalności gospodarczej – krok po kroku

Zakładanie działalności gospodarczej – krok po kroku

Różności

Masz pewien pomysł na biznes i chcesz jak najszybciej go zrealizować? Jeśli tak, musisz złożyć stosowny wniosek do CEIDG o zarejestrowanie nowej działalności gospodarczej. To łatwiejsze niż myślisz. Sprawdź, jak wygląda zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku. Zrobisz to osobiście w urzędzie lub online za pośrednictwem swojego indywidualnego konta bankowego. Przekonaj się, jakie to proste!

Własna działalność gospodarcza – kiedy warto założyć własną firmę?

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych osób i nie tylko decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Masz pomysł na biznes? Wiesz, że to wypali? Podejmij pewne ryzyko i złóż stosowny wniosek o rejestrację nowej firmy na rynku! W ten sposób zaczniesz nowy rozdział w swoim życiu. Sprawdź, jak przebiega zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku i nie wahaj się ani chwili dłużej.

Zakładanie własnej firmy – krótki poradnik krok po kroku

Na początku zakładania własnej działalności gospodarczej musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jakich? Przede wszystkim pamiętaj to:

 • wyborze formy opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt, podatek liniowy lub inna forma opodatkowania);
 • wymyśleniu nazwy firmy;
 • nawiązaniu współpracy z biurem rachunkowym;
 • założeniu konta firmowego w banku;
 • uzupełnieniu wniosku CEIDG-1.

To podstawowe kwestie, o jakich koniecznie musisz pamiętać, kiedy decydujesz się na samodzielne złożenie wniosku o zarejestrowanie nowej działalności gospodarczej. Samo złożenie wniosku CEIDG-1 jest równoznaczne z:

 • wpisem do KRS i nadaniem numeru REGON;
 • zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeń społecznych ZUS;
 • zgłoszeniem osoby prowadzącej działalność gospodarcza do US.

Wszystkie te sprawy odbywają się automatycznie tuż po złożeniu poprawnie uzupełnionego wniosku CEIDG–1. To znacznie ułatwia proces wnioskowania i ogranicza formalności do minimum. Zakładanie działalności gospodarczej krok po kroku jest dość proste i praktycznie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić.

Uwaga! Posiadając konto bankowe, aktywny profil zaufany oraz podpis elektroniczny złożysz wszelkie dokumenty oraz wniosek CEIDG-1 przez Internet. Dzięki temu założysz firmę nawet bez potrzeby wychodzenia z domu.

Rejestracja nowej firmy a Urząd Statystyczny

Kiedy już uruchomisz własną działalność gospodarczą, pamiętaj, że masz 14 dni od wpisu do ewidencji i uzyskania numeru REGON, aby zgłosić fakt zarejestrowania nowej firmy do Urzędu Statystycznego. Co ciekawe, w numerze REGON zawierają się następujące dane:

 • dane właściciela i adres siedziby firmy;
 • numer PESEL właściciela;
 • forma prawna dla wybranej działalności;
 • rodzaj wykonywanej działalności;
 • data powstania i zgłoszenia lub ewentualnego zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej.

Zakładanie własnej firmy krok po kroku – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Kiedy zakładasz własną firmę, wiele formalności zostanie załatwionych automatycznie. O ile nie zatrudniasz nikogo – nie musisz zgłaszać się do US. Jeśli jednak masz pracowników, konieczne będzie złożenie stosownego wniosku do Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od czasu powstania tego obowiązku. Jako przedsiębiorca będziesz zobowiązany do odprowadzania składek na Fundusz Pracy, Ubezpieczenia Społeczne oraz Ubezpieczenia Zdrowotne. Wszystkie druki potrzebne do złożenia deklaracji znajdziesz na stronie wybranego urzędu, a są to np. ZUS ZFA, ZUS ZUA i ZUS ZZA. Możesz także skorzystać z informacji zawartych w jednym miejscu tutaj: https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy-krok-po-kroku-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza/ gdzie opisany jest cały proces otwierania firmy wraz z odnośnikami do wymaganych dokumentów.

Pamiętaj, że na etapie zakładania działalności gospodarczej krok po kroku otrzymasz zawsze rzetelną pomoc od urzędów państwowych. Możesz też skorzystać z pomocy doradców i pełnomocników, którzy w Twoim imieniu dopełnią wszelkich formalności, a Ty zajmiesz się prowadzeniem firmy bez zbędnych komplikacji.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze