Większość produktów wymaga zastosowania odpowiedniego opakowania, które będzie zabezpieczało je przed wpływem warunków zewnętrznych, a także pozwoli na odmierzenie właściwej ilości oraz umieszczenie niezbędnych informacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyrobów farmaceutycznych, które muszą być odseparowane od zanieczyszczeń i wpływów użytego materiału, a nierzadko dawać też gwarancję, że opakowanie nie zostanie przypadkowo otwarte.
Co jest ważne w przypadku opakowań dla produktów farmaceutycznych?
Produkty farmaceutyczne mogą przybierać różną postać w zależności od ich przeznaczenia oraz głównych składników. W grę wchodzą zarówno płyny i żele, jak i kremy oraz maści. Niezwykle popularne są tabletki i kapsułki. Często są one pakowane w zabezpieczone cienką metalizowaną folią blistry, jednak wiele opakowań do farmacji to także różnych rozmiarów zamykane i zakręcane pojemniki oraz buteleczki. Nie tylko zapewniają właściwą ochronę przed zanieczyszczeniami lub drobnoustrojami chorobotwórczymi, ale też ułatwiają dawkowanie. Sprawdzają się świetnie także tam, gdzie kapsułki czy tabletki mają spore rozmiary, ponieważ w takiej formie gotowy produkt zajmuje mniej miejsca, gwarantuje dobre zabezpieczenie przed wpływem światła oraz przy zastosowaniu specjalnego zamknięcia znacząco zmniejsza ryzyko, że farmaceutyk zostanie przypadkiem połknięty przez dziecko czy zażyty omyłkowo.
Jakie typy pojemników i buteleczek są używane do produktów farmaceutycznych?
Farmaceutyki mogą być pakowane w buteleczki oraz pojemniki o różnej wielkości, w zależności od rozmiarów konkretnego środka oraz jego ilości. Jeżeli chodzi o zamknięcie, to stosowane są tu rozmaite typy pokrywek. Opakowania mogą być zamykane przy wykorzystaniu zakrętek, wieczek wciskowych lub bezpiecznych zakrętek CRC wymagających dociśnięcia oraz przekręcenia, by dostać się do zawartości. Jako dodatkowa ochrona używane są zrywki oraz pierścienie gwarancyjne (zabezpieczające). Istnieje też możliwość umieszczenia na pojemniku lub buteleczce membrany aluminiowej, jak również rozszerzenie zamknięcia o pojemnik na środek osuszający albo amortyzator harmonijkowy.
Z jakich tworzyw powstają opakowania do farmacji?
Pojemniki do farmacji są wytwarzane metodą wtrysku oraz rozdmuchu, co pozwala na formowanie różnych kształtów. W przypadku wyrobów dostarczanych przez dostawcę największych koncernów farmaceutycznych działających w Polsce – firmę Onplast mogą one być zrobione z polipropylenu i polietylenu, a także HDPE (polietylenu wysokiej gęstości), które mogą być zaoferowane w wersji przezroczystej, a także barwionej na biało lub czarno. Wszystkie materiały mają odpowiednie atesty, a opakowania mają świadectwo jakości wystawione przez Narodowy Instytut Leków.