Z jakich elementów składa się ciągnik rolniczy?

Z jakich elementów składa się ciągnik rolniczy?

Ciągniki to jedne z niezastąpionych sprzętów współczesnego rolnictwa. Te potężne i kultowe maszyny, dzięki swojej legendarnej wszechstronności, spełniają wiele ról w dzisiejszych gospodarstwach – od orki, przez sadzenie, po sortowanie i koszenie. Ale co je napędza? Aby się tego dowiedzieć, przyjrzyj się głównym komponentom dzisiejszych traktorów. Z poniższego artykułu dowiesz się, z jakich elementów składa się ciągnik rolniczy.

Silnik, skrzynia biegów i osprzęt roboczy

Silnik to serce i dusza każdego ciągnika. Większość nowoczesnych traktorów jest obecnie zasilana olejem napędowym i biodieslem. Te potężne silniki mają zwykle od 18 do 575 koni mechanicznych, co zapewnia im niesamowitą moc, której potrzebują do wykonania każdej pracy w gospodarstwie.

Dla przykładu pozostałe układy, podzespoły i części do ciągników Fendt obejmują:

  • mechanizmy przenoszące napęd,
  • układ jezdny,
  • mechanizm hamowania,
  • podnośnik hydrauliczny,
  • hydraulika zewnętrzna,
  • instalacja pneumatyczna,
  • urządzenia elektryczne,
  • kabina.

Traktory mają duże i potężne silniki wysokoprężne, podobnie jak buldożery, dźwigi, pociągi kolejowe, statki i inne gigantyczne maszyny. Teoretycznie oznacza to, że powinny być w stanie jechać niesamowicie szybko, podobnie jak samochody sportowe. Jednak w ciągniku moc silnika została zaprojektowana tak, aby można ją było wykorzystać w zupełnie inny sposób – do ciągnięcia dużych i ciężkich ładunków. Umożliwia to skrzynia biegów ciągnika, która zamienia szybkie obroty potężnego silnika wysokoprężnego na znacznie niższe obroty kół, zwiększając jednocześnie siłę, jaką ciągnik może użyć do ciągnięcia rzeczy.

Koła i gąsienice

Dzisiejsze traktory nie zawsze są zgodne z klasycznym wzornictwem. Dotychczas większość była wyposażona w dwa duże tylne koła i dwa mniejsze przednie. Z biegiem czasu opracowano różne konfiguracje dostosowane do środowiska, w którym są używane. Na przykład w miejscach o podmokłych ciągniki rolnicze zazwyczaj mają gąsienice (takie jak te znajdujące się w czołgach) ze względu na ich doskonałą przyczepność do powierzchni. Inne nowoczesne traktory mają napęd na cztery koła, w klasycznej konfiguracji (dwa duże, dwa małe) lub na cztery duże.

Jak informują pracownicy firmy Blaut-Rol, traktory zostały pierwotnie zaprojektowane w celu zastąpienia pracujących zwierząt, takich jak woły i konie, których ludzie używali do ciągnięcia wozów i pługów od czasów starożytnych. Nowoczesne maszyny mogą ciągnąć lub zasilać inne narzędzia rolnicze (pługi, przyczepy, prasy do siana, rozrzutniki obornika itp.).