Wysokie składowanie: do ilu metrów, jakie ma zalety i jakie są korzyści w logistyce?

Wysokie składowanie: do ilu metrów, jakie ma zalety i jakie są korzyści w logistyce?

Trudno wyobrazić sobie branżę logistyczną bez magazynów wysokiego składowania. Dzięki nim możliwe jest efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Tego typu obiekty wykorzystywane są do rozmaitych celów – umożliwiają składowanie również niestandardowych ładunków.

Podstawą jest, aby spełniały one restrykcyjne normy. Wykonawca musi stosować się do przepisów prawa budowlanego. Chcesz wiedzieć więcej? Zastanawiasz się, czy jest to opcja dla Ciebie? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!

Czym jest magazyn wysokiego składowania? Warunki techniczne 

Magazyn wysokiego składowania to obiekt mierzący 25-55 m (konstrukcja wysoka) lub powyżej 55 m (konstrukcja wysokościowa). Wysokość składowania towarów przekracza 7,2 m. Kluczową rolę odgrywają tutaj więc warunki techniczne, które są kontrolowane przez organy zewnętrzne. Coraz częściej są to hale namiotowe, które bez trudu można dopasować do indywidualnych potrzeb. Powstają one z gotowych modułów, co ułatwia nie tylko montaż, ale także demontaż. W dowolnym momencie można zdecydować się na rozbudowę, więc jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla rozwijających się przedsiębiorstw.

Producent hal namiotowych funkcjonujących jako magazyny wysokiego składowania – Łukasiuk, podkreśla, że już na etapie projektowania konieczne jest uwzględnienie przeznaczenia obiektu. Niektóre towary (np. żywność, płody rolne, środki farmakologiczne) mogą być przechowywane wyłącznie w odpowiednich warunkach.

Jakie standardy BHP obowiązują w obiektach wysokiego składowania?

W magazynach wysokiego składowania obowiązują te same normy BHP, co w niższych obiektach. Podstawę wyposażenia stanowią oczywiście regały, które muszą zagwarantować pożądany poziom stabilności oraz wytrzymałości. Bardzo ważne, aby były one odporne na obciążenia. Nie można również zapomnieć o zabezpieczeniu przed przewróceniem. Często spotykane są również półki, a także skrzynie (drewniane i plastikowe).

Łączna masa składowanych towarów nie może przekraczać maksymalnego obciążenia stropów i podłóg. W innym przypadku konstrukcja narażona jest na zawalenie. Nie bez znaczenia jest również optymalne oświetlenia obiektu, wentylacja czy rozmieszczenie ścieżek komunikacyjnych. Wszelkie niebezpieczeństwa muszą zostać oznaczone.

Rodzaje magazynów wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania można podzielić ze względu na typ konstrukcji:

  • otwarte,
  • półotwarte,
  • zamknięte.

Oprócz tego stosuje się podział ze względu na pełnioną funkcję:

  • dostawcze,
  • przeładunkowe,
  • produkcyjne.

Ze względu na obszar działań wyróżnia się obiekty:

  • wysyłkowe,
  • centralne,
  • zakładowe,
  • regionalne.

Jakie zalety posiadają magazyny wysokiego składowania?

Magazyny wysokiego składowania gwarantują wiele korzyści. Z tego powodu są one często wykorzystywane w branży logistycznej czy przemysłowej. Poniżej przedstawiono najważniejsze atuty omawianych obiektów.

  • Oszczędność miejsca – nie w każdej lokalizacji można wznieść magazyn o dużej powierzchni (np. z powodu wymiarów działki). W takiej sytuacji warto rozważyć jest budowę obiektu wysokiego składowania, który umożliwia efektywne składowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużej liczby ładunków. 
  • Łatwa organizacja – w dzisiejszych czasach bez trudu można znaleźć wyposażenie dopasowane do wysokich obiektów. Organizacja przestrzeni nie stanowi więc żadnego problemu.
  • Bezpieczne użytkowanie – oczywiście dotyczy to konstrukcji, które zostały zaprojektowane zgodnie z aktualnymi przepisami. Znalezienie czy przetransportowanie konkretnych produktów nie wymaga dużego nakładu pracy. Istnieje również możliwość wdrożenia zautomatyzowanych systemów, które zmniejszają stopień wykorzystania siły roboczej, a także pozwalają przyspieszyć realizację prac.
  • Minimalizacja kosztów – oszczędność gotówki związana jest z wysoką wydajnością realizacji procesów magazynowych. Prostsza jest także kontrola nad składowanymi towarami.
  • Elastyczne dopasowanie konstrukcji – może ona zostać w stu procentach dopasowana do rzeczywistych potrzeb. Hale namiotowe są niedrogie i łatwe w rozbudowie, co sprawia, że rozwijają się wraz z firmą.