Utylizacja komputerów firmowych – gdzie się zgłosić?

Utylizacja komputerów firmowych - gdzie się zgłosić?

Sprzęt IT to zasoby, które zwykle dość szybko wymagają ulepszeń, a finalnie po prostu wymiany. Komputery czy laptopy firmowe często już po dwóch, czasem trzech latach trzeba wymienić na szybszy, sprawniejszy i nowocześniejszy sprzęt. Utylizacja komputerów firmowych to jednak bardzo odpowiedzialna misja – urządzenia te zawierają dane podlegające ochronie prawnej oraz poufne informacje, których upublicznienie z pewnością nie leży w interesie firmy pozbywającej się starego sprzętu. Utylizacja elektroniki ze względu na potencjalnie niebezpieczny skład tego rodzaju urządzeń (rtęć, ołów, kadm, brom, arsen) jest dodatkowo procedurą ściśle określoną przez prawo. Co zatem zrobić ze starym sprzętem IT w firmie? Jak w sposób legalny i bezpieczny pozbyć się komputerów firmowych?

Dlaczego poprawna utylizacja komputerów jest tak ważna dla bezpieczeństwa
firmy?

Utylizacja komputerów firmowych przynajmniej z kilku powodów wymaga roztropności i odpowiedzialnego działania. Zużyty sprzęt elektroniczny, w tym urządzenia IT, są wręcz przepełnione groźnymi dla środowiska i ludzi substancjami, a to oznacza, że trzeba je skutecznie unieszkodliwić i stary komputer firmowy nie może zwyczajnie zawędrować do kosza. Takie postępowanie nie tylko jest kompletnie nieodpowiedzialne i szkodliwe, ale też podlega surowym karom. Kolejną wyjątkowo istotną kwestią jest ochrona danych osobowych oraz materiałów poufnych. Utylizacja komputerów zawierających tego typu dane musi dawać gwarancję bezpieczeństwa tych danych oraz trwałego ich usunięcia z dysków i to również nie jest jedynie nakazem prawa, ale i rozsądku. Wyciek danych może być źródłem wielu poważnych kłopotów dla firmy, a niedostateczna ochrona danych osobowych zmagazynowanych na dyskach może skończyć się olbrzymimi karami finansowymi. Utylizacja danych i utylizacja komputerów, które je zawierają, musi przebiegać w pełnej zgodzie z wyznaczonymi przez przepisy procedurami i wymaga zastosowania specjalistycznego certyfikowanego sprzętu do utylizacji. To dlatego, firma, która chce pozbyć się starych urządzeń IT musi zlecić utylizację komputerów fachowcom. Firmy utylizujące sprzęt elektroniczny, które oferują jednocześnie bezpieczne niszczenie danych, mają odpowiednie do tego narzędzia i wymagane doświadczenie. Dodatkowo, doskonale znana na europejskim rynku, działająca także na terenie całej Polski, firma Stena Recycling, która zajmuje się profesjonalną utylizacją danych i recyklingiem elektroniki, ze starego sprzętu IT potrafi zrobić naprawdę dobry użytek. Odpady elektroniczne czy stare komputery to rezerwuary cennych surowców, m.in. metali szlachetnych, jeśli więc niepotrzebne urządzenia trafią do takiej firmy jak Stena Recycling, nie tylko poufne dane będą bezpieczne, groźne substancje w pełni zabezpieczone, ale przedsiębiorca włączy się w ochronę środowiska, a zbędny mu sprzęt IT w zakładach przetwarzania Stena Recycling zmieni się w surowce wtórne, z których powstaną nowe, ekologiczne produkty.

Komu i jak przekazać komputery firmowe do utylizacji?

Legalna utylizacja komputerów nie może odbyć się bez udziału wyspecjalizowanych podmiotów, które mają odpowiednie pozwolenia na transport i przetwarzanie odpadów, ale też mogą profesjonalnie zająć się utylizacją danych. Wybierając firmę, która prowadzi skup sprzętu IT, przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę jednak nie tylko na pozwolenia, ale też doświadczenie firmy, jej możliwości (np. transportowe), posiadaną infrastrukturę (certyfikowany sprzęt do utylizacji) oraz to, jakie firma ma podejście do przepisów i procedur, jaką cieszy się renomą itp. Warto pamiętać również, że firmy zarządzające odpadami, które świadczą kompleksowe usługi, jak przywołana Stena Recycling, nie tylko w razie potrzeby zorganizują szybki i bezpieczny transport elektroodpadów, zajmą się utylizacją sprzętu IT, skutecznie usuną dane, pomogą dopełnić wszelkich formalności, ale i poprzez recykling dobrze zagospodarują odpady elektroniczne. Recykling komputerów, laptopów, telefonów ma fundamentalne znaczenie dla ochrony środowiska, ale i niezaburzonego rozwoju gospodarczego i cen produktów, a to dla przedsiębiorców ma  niewątpliwie również niebagatelne znaczenie.