Unieważnienie umowy frankowej jest dla frankowiczów najskuteczniejszym sposobem na walczenie z oszukanymi przez banki. Polega on jednak na odebraniu klientom prawa do spłacania rat kredytu przez określony czas i wymuszeniu nowych warunków transakcji. Wpływa to na wysokość rachunku, ale również może prowadzić do unieważnienia kredytu na skutek rosnących kosztów finansowania.
Czy unieważnienie umowy jest opłacalne?
Odstąpienie od umowy kredytu frankowego, unieważnienie, jest w ogólnym rozliczeniu korzystnym dla frankowicza rozstrzygnięciem, gdyż pozwala mu w całości „pozbyć się” kłopotliwego długu wobec banku. Warto jest też korzystać z kalkulatora frankowicza. Trzeba niemniej jednak posiadać świadomość tego, że uznanie tego rodzaju umowy za nieważną, może zapoczątkować pojawienie się wielu innych problemów z tym związanych.
Warto uzmysłowić sobie, że istnieją różne centra przywilejów. Teoria salda jest jednym z nich. W teorii salda klient może uzyskać wszystkie przywileje, które go dotyczą, ale nie może rozliczać się z ewentualnych strat. Zdaniem wielu prawników jest to problematyczna metoda rozliczeń, ponieważ jej zastosowanie może prowadzić do sytuacji, w której strony mają różne okoliczności swoich stanów. Przykładowo: odstąpienie od umowy poza kontrolą strony drugiej. Banki mogą podważyć dowody frankowiczów, którzy chcą użyć teorii dwóch kondykcji, podkreślając, że do momentu wystawienia zobowiązania nie było jeszcze możliwości spodziewanych zmian kursu. Bank także może skierować sprawę do sądu, gdyż jego punkt widzenia jest całkowicie odmienny od tych frankowiczów.
Czy każdą umowę można unieważnić?
To tylko od Ciebie jest zależne czy i z jakim postulat przeciwko bankowi wystąpisz. Warto pamiętać, że oprócz możliwości unieważnienia umowy frankowej masz również ewentualność ubiegania się o jej odfrankowienie. Tylko pierwsze rozwiązanie gwarantuje jednak ostateczne rozwiązanie kwestii kłopotu. Wtedy też Twoja nieruchomość może zostać zwolniona z zabezpieczenia hipotecznego na rzecz banku. Zaskakująca, ale przemyślana decyzja TSUE stwarza możliwość szybszego rozstrzygnięcia sprawy kredytobiorców frankowych i wznowienia ich odbiorników, a tym samym poprawienia jakości życia tysięcy Polaków.
Zmiana kursu franka szwajcarskiego nie oznacza, że każda sprawa dotycząca umowy kredytowej we frankach jest wygraną. Decydując się na unieważnienie umowy kredytowej we frankach czy też odfrankowienie kredytu, należy być w pełni zdającym sobie sprawę z prawnych szczegółów i czynników, zazwyczaj świadczących na korzyść frankowicza, takich jak okresy przedawnienia.
Skutki unieważnienia umowy
Gdy porozumienie, czyli umowa zostaje uznane za nieważne zaczyna Ci przysługiwać roszczenie o zwrot tej kwoty, którą zdążyeśł już spłacić. Jednocześnie sąd posiada roszczenie o zwrot pełnej kwoty kredytu, którego udzielił pożyczkobiorcy. W niektórych sytuacjach umów frankowych kredytobiorca może odzyskać udzieloną rzeczywistą pomoc pozostając w wygodnej postaci dłużnika.
Sprawdź kalkulator frankowicza na stronie https://kancelariafrankowicza.pl/kalkulator-frankowicza/