Ubezpieczenie lekarzy: co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze polisy?

Ubezpieczenie lekarzy: co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyborze polisy?

Wybór polisy ubezpieczeniowej to istotna sprawa dla każdego lekarza. Chroni go m.in. przed skutkami błędu lekarskiego czy konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykupieniu konkretnej oferty?

Czy ubezpieczenie dla lekarzy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC lekarza ma obowiązek wykupienia każdy lekarz, które zapewnia mu ochronę finansową w razie popełnienia błędu medycznego. Gdy jakiś pacjent ucierpi na zdrowiu lub życiu, to lekarz nie będzie musiał opłacać odszkodowania lub renty z własnych pieniędzy. Koszty te pokryje wtedy wybrana agencja ubezpieczeniowa.

Pomyłki mogą zdarzyć się zawsze, dlatego ten typ polisy jest obowiązkowy dla medyków każdej specjalizacji. Nie muszą go mieć jedynie osoby pracujące na podstawie umowy o pracę w przychodni czy szpitalu. Żaden medyk prowadzący własną działalność gospodarczą nie może zrezygnować z tego ubezpieczenia.

Rodzaje ubezpieczeń dla lekarzy

Rodzaje ubezpieczeń dla lekarzy można podzielić na: OC obowiązkowe, OC dobrowolne oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków z możliwością poszerzenia o zarażenia HIV i WZW. Da się wykupić również pakiety polis, w skład których wchodzi kilka różnych rodzajów ubezpieczeń, w tym np. te dotyczące medycyny estetycznej.

Wszelkie dobrowolne ubezpieczenia dla lekarzy stanowią dodatkową ochronę w wykonywaniu tego odpowiedzialnego zawodu. Każdy specjalista powinien wykupić sobie spersonalizowane oferty, aby nie ryzykować koniecznością wypłacania wysokich zadośćuczynień czy utratą pieniędzy podczas niemożności wykonywania pracy np. w wyniku choroby.

Gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Im większy wybór ofert, tym łatwiej znaleźć tę najlepiej spełniającą oczekiwania. Właśnie dlatego warto korzystać z multiagencji ubezpieczeniowych, które zrzeszają wiele biur sprzedających polisy. Dzięki internetowym wyszukiwarkom można łatwo dopasować ofertę idealnie skrojoną do potrzeb konkretnego lekarza.

Jak wygląda proces składania wniosku o ubezpieczenie dla lekarza?

Podczas korzystania z oferty multiagencji online proces zamawiania polisy jest bardzo szybki i intuicyjny. W pierwszym etapie wybiera się rodzaj ubezpieczenia i oblicza się wysokość składki. Następnie trzeba uzupełnić wszelkie dane adresowe i personalne do dokumentu. W kolejnym kroku wystarczy złożyć wypełniony wniosek online i opłacić go. Ubezpieczenie będzie działać w określonym w dokumencie okresie i może zacząć się natychmiast.