Jaki telefon komórkowy dla seniora kupić? Zamiast nowoczesnych smartfonów wielu użytkowników decyduje się na klasyczne modele z przyciskami, które na pierwszy rzut oka przypominają sprzęty sprzed lat. Zobacz, czym się kierować, by wybrać odpowiednie urządzenie dla rodziców lub dziadków!
Telefon dla seniora – smartfon czy klasyczna komórka?
Wielu seniorów dość nieufnie podchodzi do zaawansowanych rozwiązań technologicznych – zwłaszcza, jeśli nie ma przy nich nikogo, kto mógłby ich poinstruować, jak korzystać ze smartfonów czy tabletów. Dlatego sam zakup innowacyjnego sprzętu nie jest rozwiązaniem, by zawsze być w kontakcie z rodzicami lub dziadkami. Pandemia sprawiła, że część osób odważyła się sięgnąć po nowoczesne modele – nie wszyscy jednak szybko opanowali obsługę sprzętów, które umożliwiają rozmowy wideo. Dużą popularnością cieszą się wśród starszych użytkowników klasyczne telefony komórkowe, z niewielkim wyświetlaczem i fizyczną klawiaturą. Są one znacznie łatwiejsze w obsłudze niż smartfony o wyjątkowo czułym ekranie. Trudniej przypadkowo coś przycisnąć, a i liczba funkcji jest bardziej ograniczona – tylko do tych, które są faktycznie użytkownikom potrzebne. Z komórek seniorzy korzystają od wielu lat – zdążyli więc swobodnie opanować obsługę telefonów tego typu. Nowoczesne sprzęty z klawiaturą są często tworzone z myślą właśnie o starszych użytkownikach, oferując dogodne dla nich rozwiązania.
Jeśli zastanawiasz się, czy starszej osobie z twojej rodziny podarować smartfona czy telefon z klawiaturą, ten drugi będzie bezpieczniejszym wyborem. Chyba, że na co dzień mieszkasz z obdarowanym – wtedy jest szansa, że będziesz mógł służyć radą, ucząc obsługi bardziej zaawansowanego sprzętu.
Komórka dla seniora – najważniejsze funkcje
Telefony komórkowe dla seniorów mają mniej funkcji niż flagowe smartfony. Zwykle jednak zaawansowane możliwości nie są potrzebne do codziennego pozostawania w kontakcie z bliskimi. W końcu starsi użytkownicy najczęściej dzwonią do rodziny i przyjaciół, wysyłają też wiadomości tekstowe.
Producenci wyszli naprzeciw potrzebom zaawansowanym wiekiem użytkowników, proponując szereg udogodnień w modelach dla nich przeznaczonych. Na co zwrócić uwagę, kupując dobry telefon komórkowy dla seniora?
Przede wszystkim:
- łatwą obsługę;
- wygodną klawiaturę;
- wytrzymałą baterię;
- przycisk SOS;
- wbudowaną latarkę;
- funkcję głośnomówiącą;
- dostępność aparatu fotograficznego.
Jak widzisz, parametry, które są szczególnie istotne, znacząco różnią się od tych, na które zwracasz uwagę, kupując nowego smartfona dla siebie. To, co się liczy, to przede wszystkim wygoda użytkowania! Duże, wyraźne klawisze są ważniejsze niż wielkość wyświetlacza.
Ciekawym rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w telefonach dla seniorów jest przycisk SOS, który pozwala szybko połączyć się z wybranym numerem (lub numerami) z kontaktów. Dzięki temu w nagłej sytuacji posiadacz takiego telefonu szybko wezwie pomoc – bez konieczności zakładania okularów i przechodzenia przez kolejne ekrany menu.
Ile kosztuje telefon komórkowy dla seniora?
Koszt zakupu telefonu komórkowego dla seniora jest znacznie niższy niż cena nowego smartfona. Najtańsze modele kupisz za mniej niż 100 zł! Bardziej zaawansowane propozycje to kwestia 250-350 zł. Jest to również inwestycja na lata – takie sprzęty są zwykle trwałe i nie wymagają tak częstej wymiany jak smartfony.
Możesz wybrać urządzenie dobrze znanej marki, jak Nokia lub Panasonic. Popularnym sprzętem jest również polska firma myPhone. Jaki model będzie najlepszy? To zależy od potrzeb, ale również preferencji konkretnego użytkownika. Omawiane sprzęty różnią się wzornictwem, można też wybierać aparat w różnych kolorach – nie tylko czarnym. Zobacz wszystkie telefony komórkowe w sklepie MediaMarkt i zdecyduj, który będzie najlepszym zakupem dla seniora w twojej rodzinie!