Jeżeli jesteś profesjonalnym instalatorem lub zainteresowanie techniką grzewczą i sanitarną wynika z prac przeprowadzanych w ramach budowy czy remontu instalacji w Twoim domu, pewne jest jedno: potrzebujesz sprawdzonych narzędzi, urządzeń i elementów. Ważną rolę odgrywa armatura regulacyjna. Zróbmy szybki przegląd rozwiązań i przekonajmy się, które będą najlepsze.
Armatura regulacyjna: co będzie Ci potrzebne?
Żadna instalacja sanitarna nie może obyć się bez armatury zabezpieczającej i regulacyjnej. Od jej sprawnego działania zależy bezpośrednio nie tylko efektywność układów i komfort ich użytkowania. Odgrywa także ważną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa eksploatacji.
Umiejętnie dobrane komponenty będą przy tym w stanie zapewnić dodatkowe możliwości, które mogą przełożyć się na oszczędności i wydajność. Do tej kategorii elementów możemy zaliczyć między innymi:
- zawory regulacyjne,
- zawory strefowe,
- zawory temperaturowe,
- zawory mieszające,
- zestawy regulacyjne,
- siłowniki elektryczne.
Większe możliwości nowoczesnych instalacji
Jak widać, armatura regulacyjna pełni kluczową rolę w każdej instalacji – zarówno tej stosunkowo prostej i niewielkiej, jak i składającej się z wielu źródeł ciepła, odbiorników i obiegów. Jej uzupełnieniem są przy tym rzecz jasna również inne komponenty, między innymi urządzenia do pomiaru, pompy obiegowe i grupy pompowe, sprzęgła hydrauliczne, a wreszcie również elektroniczne regulatory i termostaty.
Dzięki nim możliwe staje się stworzenie instalacji, która będzie bardzo wydajna, ekologiczna i ekonomiczna. Modułowa budowa wielu komponentów pozwala uprościć montaż i zapewnić wyższą estetykę w kotłowni.
Czym powinna się wyróżniać technika grzewcza i sanitarna?
W każdym przypadku podstawowym kryterium powinna być jakość elementów i urządzeń. Artykuły techniki grzewczej i sanitarnej AFRISO, o których więcej informacji znajdziesz na tej stronie: https://afriso.pl/.
Dobierając odpowiednią armaturę regulacyjną i pozostałe elementy instalacji, będziesz więc w stanie uzyskać zdecydowanie dłuższą żywotność, ale również większą efektywność. Na co zwrócić uwagę, wybierając produkty? Ważną informacją jest maksymalne ciśnienie, pod jakim mogą pracować, oraz maksymalna temperatura medium. Przykładowo: nowoczesne obrotowe zawory mieszające, których korpusy są wykonane z mosiądzu, sprostają nawet temperaturze 110°C oraz ciśnieniu sięgającemu 10 bar.
Elementy powinny być właściwie dostosowane do konkretnych potrzeb w ramach realizacji instalacji o określonych parametrach. Poza tym należy również zwrócić uwagę na przekroje przyłączy. W ofercie sprawdzonego producenta powinny znajdować się produkty, które sprawdzą się w każdym przypadku. Znalezienie dobrego dostawcy jest szczególnie istotne z perspektywy profesjonalnych instalatorów, ale to również ważny element np. podczas budowy domu.
Z czym wiąże się zły wybór armatury regulacyjnej?
Stosunkowo często okazuje się, że w najbardziej zaawansowanych i złożonych instalacjach zawodzą elementy, które nie zawsze najbardziej rzucają się w oczy. Niewłaściwie dobrana armatura regulacyjna może ograniczać funkcjonalność systemów. Ale komponenty niskiej jakości mogą oznaczać zdecydowanie większe problemy.
Awaria elementów regulacyjnych może prowadzić do powstawania wycieków, a nawet do rozszczelnienia. Wykorzystanie niewłaściwych materiałów przełoży się również na krótszą żywotność i utrudni zapobieganie procesom, które przyspieszają niszczenie powierzchni.