Dla kogo szyte są sukienki ołówkowe? Czy tylko dla kobiet o określonym typie sylwetki, czy dla kobiet o różnych figurach? Kiedy wypada założyć elegancką, ołówkową sukienkę, kiedy zaś warto założyć jej nieco bardziej casualową odmianę? Z jakim obuwiem i dodatkami należy zestawiać sukienki ołówkowe, czego unikać? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł! Sprawdź, jak nosić sukienki typu ołówkowego i wyglądać przepięknie bez względu na okoliczności!
Sukienki ołówkowe – charakterystyka
Bardzo istotną cechą wyróżniającą ołówkową sukienkę spośród innych rodzajów sukienek jest jej przylegający do ciała, niemal obcisły (szczególnie poniżej pasa) krój. Odzież tego typu przypomina nieco wyglądem ołówek. Stąd zresztą wzięła się nazwa, jaką noszą sukienki ołówkowe, które kupisz w niemal każdym sklepie odzieżowym z odzieżą kobiecą. Czy będzie to sieciówka, butik czy nawet hiper market, sukienkę ołówkową bardzo łatwo rozpoznać, ale czy łatwo wybrać odpowiedni model?
Podczas zakupów należy uwzględnić wiele czynników. Najważniejszym, mimo wszystko, jest typ twojej sylwetki. Wiele kobiet podejrzewa, że ich typ sylwetki, jeśli nie charakteryzuje się szczupłością i drobnością, będzie nieodpowiedni do noszenia takiej odzieży. Kwestia jest bardziej złożona, ponieważ sukienkę ołówkową da się i to z niesamowitym efektem estetycznym dostosować do różnych typów sylwetek.
Sukienki ołówkowe są także dosyć różnorodne w kwestii oficjalności stroju i jego elegancji. Niektóre typy zdecydowanie lepiej prezentują się podczas określonych i oficjalnych uroczystości i zdarzeń. Inne natomiast będą świetnie wyglądać na imprezie, przyjęciu czy nawet jako elegancki, ale wciąż codzienny strój.
Sukienki ołówkowe a typ figury
Kobiety obdarzone figurą w kształcie klepsydry mają zdecydowanie najłatwiejsze zadanie w znalezieniu dobrze wyglądającej na ich sylwetce. Jest to rodzaj sylwetki, którą charakteryzuje równy stosunek szerokości bioder do szerokości ramion i talia węższa od bioder czy ramion o mniej więcej ⅓ ich (niełącznej!) długości. Ołówkowe sukienki wydają się więc stworzone do sylwetki typu klepsydra. Doskonale akcentują ramiona, świetnie podkreślają biodra i wyjątkowo estetycznie ukazują wąskość talii.
Innym, niezwykle charakterystycznym typem sylwetki, jest sylwetka w typie trójkąta. Kobieta obdarzona figurą tego typu ma szerokie biodra, których szerokość jest znacznie bądź wyraźnie większa od szerokości ramion. Proporcje sylwetki charakteryzuje więc asymetria, którą pozwalają wyrównać sukienki ołówkowe określonego typu. Twoja figura to typ trójkąta? W takim razie powinnaś szukać ołówkowych sukienek, które umożliwią optyczne zwężenie bioder i poszerzenie ramion. Jak powinna wyglądać taka sukienka? Przede wszystkim będzie miała zdobienia w górnej części, które zwracają na siebie uwagę. Wybieraj też sukienki, które mają wszyte poduszki w ramiona. Pozwalają wydłużać ramiona, świetnie wyglądają i nie prezentują się nienaturalnie, gdy są odpowiednio dobrane. Dół sukienki, a więc fragment opinający obszerne biodra, powinien mieć jedną barwę, bez zdobień i dodatków. Jednolitość dołu sukienki ołówkowej będzie przełamana wzorzystością i dodatkami jej górnej części. Efekt? Harmonia w asymetrii. Brzmi filozoficznie, ale wystarczy spojrzeć w lustro, by dostrzec przepiękną i oryginalną stylizację!
Gdy twój typ sylwetki przypomina trójkąt odwrócony, wtedy sytuacja wygląda podobnie do poprzedniej, tyle że na odwrót. Konkrety: masz szerokie ramiona i węższe biodra? Wybieraj sukienki ołówkowe, w których to góra będzie pozbawiona zdobień i dodatków, utrzymana w jednolitych barwach kontrastujących z dołem sukienki. Ten powinien harmonizować szerokość bioder wzorzystością, kolorami i dodatkami (np. baskiną), które przyciągną spojrzenie.
Sukienki ołówkowe – na jaką okazję?
Sukienki typu ołówkowego dają szerokie możliwości. Także w kwestii dopasowania do norm związanych ze strojem obowiązujących w konkretnych sytuacjach. Są uniwersalne, a to, co daną sukienkę ołówkową umiejscawia w rejonie ubrań formalnych bądź swobodnych, to jej długość, wzorzystość czy dodatki.
Krótka sukienka ołówkowa, która sięga zaledwie za linię pośladków jest niesamowicie seksowna i robi piorunujące wrażenie. Zwłaszcza na randce. Czy to dobry strój na spotkanie biznesowe? Poważną uroczystość zawodową bądź państwową? Niekoniecznie. Ogólna zasada jest więc taka: im mniej ciała widać, tym bardziej stosowna na okazje oficjalne będzie sukienka ołówkowa. Im krótsza, bardziej kolorowa czy niestandardowo zdobiona sukienka typu ołówkowego, tym większy jej casualowy i nieoficjalny/swobodny charakter.
Czy zasada jest sztywna? Absolutnie nie! Dla kobiet, które mają niesamowite wyczucie gustu, tych, które nie przejmują się (w stosownym zakresie) normami i odważnie kreują swoje stylizacje albo osób o eksperymentatorskim usposobieniu modowym zasada może nie mieć zastosowania. Warto po prostu sprawdzać pewne rozwiązania, by samodzielnie określać, czy dana sukienka będzie stosowna na daną okazję lub zapytać o to kogoś, kto zna się na modzie. Wtedy zrobisz pozytywne wrażenie (piorunujące, zaskakujące, kobiety z klasą, oryginalnej osoby), prezentując się w dobrze dobranej sukience ołówkowej. Powodzenia!