Na większości stron internetowych przewoźników, ciężko o jednolity cennik dotyczący kosztów przewozu towarów. Zazwyczaj, firmy działające w ten sposób sztucznie zawyżają ceny transportów, gdyż faktyczna stawka powinna być uzależniona od wielu różnych czynników. Najprostszym sposobem na poznanie rzeczywistej opłaty za taką usługę będzie skonsultowanie się z wybranym przewoźnikiem i wskazanie wszystkich, niezbędnych informacji. Od czego zależą koszty przewozu towarów? Na to pytanie postaramy się szczegółowo odpowiedzieć poniżej.
Rodzaj ładunku a stawka za przejazd
Pierwszą rzeczą, która decyduje o cenie przewozu towarów samochodem ciężarowym jest ich charakterystyka. To logiczne, gdyż każdy ładunek wymaga indywidualnego podejścia i specjalnego traktowania. Zdecydowanie inny okaże się koszt dla ładunku neutralnego, przewożonego naczepą określaną mianem „plandeki”, a inny dla chłodni czy cysterny. Chodzi tutaj głównie o warunki atmosferyczne, panujące wewnątrz naczep. Największe znaczenie ma to w kontekście przewozu jedzenia bądź leków, które są bezapelacyjnie najczęściej kontrolowanymi towarami.
Stawkę ustala się nie tylko na podstawie adekwatnych dla towaru warunków, ale również jego gabarytów. Przykładem mogą być przejazdy ponadnormatywne, które są na ten moment jednymi z droższych do zrealizowania. Ceny windują także w przypadku przewozów towarów niebezpiecznych ADR, które wymagają wielu pozwoleń i zaangażowania szeregu specjalistów.
Czy charakterystyka trasy ma znaczenie?
Bardzo niesprawiedliwe dla wielu klientów byłoby, gdyby wycena kosztów transportu nie zależała od charakterystyki pokonywanej trasy. W końcu, różnica w spalaniu pomiędzy wieloma terenami może być spora. Można posłużyć się tutaj przykładem realizacji dwóch transportów tego samego ładunku, o tym samym dystansie. Różnica polega jednak na tym, że jedna trasa będzie przebiegać przez autostradę, a druga przez zakorkowane, wiejskie uliczki. Drugi przypadek, przez wzgląd na konieczność nieustannej zmiany tempa oraz niejednokrotnie pokonywania stromych podejść, okaże się dużo droższy od sprawnej i bezproblemowej jazdy autostradą.
Można więc w łatwy sposób wywnioskować, że to w dużej mierze od charakterystyki terenu zależy stawka przewozu, a przewoźnicy uwzględniający jednolity koszt za kilometr, ustalają go zazwyczaj dla najbardziej ekstremalnych przypadków.
Pozostałe czynniki mające wpływ na koszty transportu
Jak wiadomo, każda firma przewozowa musi zarobić. Ceny za przewóz towarów w ostatnim czasie dość mocno podskoczyły do góry. Nic nie dzieje się z przypadku, a istnieje wiele czynników, na które żaden przewoźnik nie ma niestety wpływu. Mowa tu chociażby o cenach paliw, które w pewnym okresie czasu wzrosły do sporych ilości. Do całkowitej opłaty za przejazd doliczane są jeszcze koszty przejazdów drogami szybkiego ruchu bądź w przypadku tras międzynarodowych – cła i pozwolenia na przejazd przed granicę.
Nie da się więc jednoznacznie sprecyzować kosztów transportu, nie mając jego całkowitej specyfikacji. W celu uzyskania dokładnej wyceny, najlepiej skontaktować się z konkretną firmą TSL, która już po jednym dniu roboczym wyśle nam pełny cennik swojej usługi.