Sieci LAN/WAN – najważniejsze informacje

Sieci LAN/WAN – najważniejsze informacje

Biznes rozwija się dziś coraz szybciej. W dobie rosnących wymagań klientów i wzmożonej aktywności konkurencji to w dużej mierze stabilna i wydajna infrastruktura sieciowa decyduje o tempie rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

Zastanawiasz się, w jaki typ sieci zainwestować? Poniżej wyjaśniamy, czym są sieci LAN i WAN i podpowiadamy, na które rozwiązanie warto postawić w Twoim przypadku.

Czym są sieci LAN oraz WAN?

LAN (ang. Local Area Network) to lokalna sieć komputerowa, która łączy urządzenia znajdujące się blisko siebie (np. w jednym budynku). Jest to połączenie, z którego korzystasz na co dzień w swoim domowym zaciszu. LAN świetnie sprawdzi się także w biurze czy niewielkim zakładzie przemysłowym. Umożliwi Ci swobodną wymianę danych oraz dostęp do współdzielonych zasobów i serwerów.

A co, jeśli Twoje przedsiębiorstwo składa się z kilku, a może nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu filii? Lub prowadzisz bardzo duży zakład przemysłowy?

Wtedy powinno zainteresować Cię rozwiązanie WAN (ang. Wide Area Network), czyli sieć o znacznie większym zasięgu niż lokalna. Możesz ją wykorzystywać do wymiany danych między miastami czy nawet państwami. Sieć rozległa ułatwia komunikację między różnymi oddziałami Twojej firmy, a także pracę zdalną.

Jak są one zbudowane?

Sieć LAN składa się z połączonych ze sobą urządzeń, które znajdują się najczęściej stosunkowo blisko siebie i mogą się ze sobą komunikować. Tworzy ją szereg elementów, takich jak:

 • serwer,
 • stacje robocze,
 • karta sieciowa,
 • kable i łącza,
 • host (stacja sieciowa),
 • przełącznik (switch).

WAN to największa znana do tej pory sieć komputerowa, która łączy ze sobą rozproszone lokalne sieci. Jest zbudowana z przełączników (switchów), które z kolei tworzy procesor, pamięć operacyjna i urządzenia wejścia-wyjścia. Są one powiązane za pomocą łącz telekomunikacyjnych. Interfejs jest podpięty do komputera lub przełącznika pakietów.

Sieci LAN – kiedy warto na nie postawić?

Sieć LAN sprawdzi się przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jeżeli Twoja firma nie składa się z wielu rozproszonych oddziałów, taka infrastruktura będzie w pełni wydajna i wystarczająca dla Twojego biznesu.

Poznaj zalety sieci LAN!

 • Umożliwia połączenie wszystkich komputerów i urządzeń peryferyjnych, które znajdują się w danym budynku lub w kilku budynkach znajdujących się w bliskiej odległości.
 • Daje możliwość obniżenia kosztów eksploatacji popularnych urządzeń peryferyjnych.
 • Zapewnia zwiększenie prędkości przesyłania danych.

Lokalna sieć ma swoje ograniczenia, które wynikają przede wszystkim z zasięgu jej działania. Nie będzie ona dobrym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujesz wymieniać dane na dużych odległościach (mierzonych w kilometrach).

Sieci WAN – czy sprawdzi się w Twoim przypadku?

Sieci WAN to rozwiązanie rekomendowane dla dużych firm i korporacji, które posiadają wiele oddziałów – także w różnych krajach. Sprawdzą się także w organizacjach, które współpracują w sposób zdalny.

Oto ich główne zalety.

 • Zasięg – sieci WAN obejmują szerokie obszary geograficzne, jak kraj, kontynent czy nawet cały świat.
 • Możliwość szybkiego i stabilnego połączenia placówek (np. biur czy instytucji) znajdujących się w dużych odległościach od siebie.
 • Elastyczność i wygoda. Dzięki sieci WAN pracownicy nie muszą przebywać w danych lokacjach, aby wywiązywać się ze swoich obowiązków.
 • Wysoka szybkość transmisji danych na dużych odległościach.

Czy sieci WAN mają jakieś wady?

Ze względu na to, że dane firmowe są udostępniane na duże odległości, mogą pojawiać się wątpliwości co do bezpieczeństwa takiej infrastruktury. Zagrożenie można jednak skutecznie wyeliminować – wdrażając odpowiednie zabezpieczenia.

Podsumowanie

W Q4Net doskonale rozumiemy, że wydajne sieci LAN i WAN mają dziś większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Różnica między nimi leży tak naprawdę w skali działania – w zależności od potrzeb i rozmiaru Twojego biznesu, oba te typy są w stanie zapewnić Ci warunki, których potrzebujesz.

Wiemy, jak zaprojektować efektywną infrastrukturę sieciową dla Twojego przedsiębiorstwa i wykorzystujemy w tym celu najlepsze technologie. Sprawdź naszą ofertę na projektowanie sieci LAN Q4Net i skontaktuj się z nami już dziś!