Rodzaje rękawic jednorazowych – które wybrać?

Rodzaje rękawic jednorazowych - które wybrać?

W codziennej pracy zarówno lekarze, jak i pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni oraz personel pomocniczy, wykorzystują rękawice jednorazowe. Spełniają one wiele zadań – przede wszystkim chronią zarówno lekarza, jak i pacjenta, przed ewentualnym transportem materiału zakaźnego. Dodatkowo jednak ułatwiają pracę, zwiększają jej komfort i usprawniają utrzymanie czystości. Podział rękawic medycznych może przebiegać w oparciu o materiał, z którego zostały wykonane, lub w kontekście ich przeznaczenia. Przeczytaj kompendium w pigułce i dowiedz się wszystkiego o rękawicach medycznych.

Rękawice lateksowe pudrowe i bezpudrowe – medyczny standard

Najpopularniejsze w ośrodkach medycznych są rękawice lateksowe. Są dwa powody takiego stanu rzeczy: po pierwsze, lateks doskonale nadaje się do tego zastosowania. Wykonane z niego rękawiczki są rozciągliwe i precyzyjnie dopasowują się do kształtu dłoni, dzięki czemu łatwo przeprowadzać w nich nawet skomplikowane procedury. Po drugie: jest to materiał tani w produkcji, cena rękawic jest zatem bardzo przystępna – co możesz zweryfikować na https://mercant.pl/rekawice-diagnostyczne,cp35,pl.html. Rękawice pudrowe są łatwiejsze w zakładaniu, także na spocone dłonie. Osoby z wrażliwą skórą wybierają natomiast delikatniejsze rękawice bezpudrowe.

Dlaczego zatem szukać innego rozwiązania, skoro lateks jest skuteczny i tani? Z powodu alergii, wykazywanych przez część pracowników ochrony zdrowia i pacjentów. Szacuje się, że alergia może dotyczyć nawet kilkunastu procent społeczeństwa. Dlatego też część podmiotów wybiera alternatywne produkty.

Rękawice nitrylowe – dobre wyjście dla uczulonych na lateks

Zamiennikiem dla rękawic lateksowych są rękawice nitrylowe, również występujące w wersji pudrowej i bezpudrowej. Nie powodują one uczuleń, zatem ich stosowanie jest bezpieczniejsze, są jednak droższe od produktów z lateksu.

Nitrylowe rękawice medyczne bardzo ściśle przylegają do skóry i są mniej rozciągliwe, dlatego też należy starannie wybierać rozmiar. Z tych samych powodów odczuwanie w tym typie rękawic jest nieco obniżone, dlatego nie są rekomendowane do precyzyjnych zabiegów.

Rękawice winylowe – dla medycyny, kosmetologii, gastronomii

Najtańszą wersją są rękawice winylowe. Jednocześnie są one najmniej rozciągliwe i najbardziej podatne na rozdarcie – wymagają konkretnego dopasowania do rozmiaru dłoni.

Z uwagi na ich dużą odporność na substancje płynne i oleiste (płyny ustrojowe, ale także oliwy czy emulsje), rękawice winylowe są chętnie wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych, jak również w gastronomii i obróbce żywności. W medycynie używa się ich głównie do diagnostyki.

Rękawice diagnostyczne – do codziennego użytku

Do większości standardowych procedur wystarczą rękawice diagnostyczne, nie wyróżniające się szczególnymi cechami. Mogą one być wykonane z każdego z wymienionych materiałów, sięgają za nadgarstek i gwarantują ochronę przed czynnikami biologicznymi, na które narażeni są pacjenci i pracownicy służby zdrowia.

Klasyczne rękawice diagnostyczne stanowią typowe wyposażenie przychodni pierwszego kontaktu czy indywidualnych praktyk lekarskich, a także szpitali i domów opieki.

Rękawice chirurgiczne – sterylność przy zabiegach

Do zabiegów inwazyjnych, podczas których przerwane zostają powłoki ciała i liczy się sterylność, wykorzystuje się specjalne rękawice chirurgiczne lub mikrochirurgiczne.

Są one sterylne, pakowane w osobne woreczki. Charakteryzują się dużą trwałością i precyzyjnym przyleganiem do dłoni. Aby nie ograniczały ruchów i spełniały swoje zadanie, potrzebny jest właściwy dobór rozmiaru oraz postępowanie zgodnie z procedurą podczas ich zakładania i użytkowania.

Rękawice specjalnego przeznaczenia – dla ginekologii, ortopedii, diagnostyki obrazowej

Część oddziałów i praktyk specjalistycznych wykorzystuje rękawice medyczne zaprojektowane do przeprowadzania bardzo konkretnych procedur.

Rękawice ginekologiczne i położnicze są znacznie dłuższe niż standardowe, dzięki czemu chronią nie tylko dłonie, ale i przedramiona lekarza. Rękawice ortopedyczne są nieco grubsze i trwalsze niż pozostałe, dzięki czemu mogą wytrzymać kontakt np. z powierzchnią złamanej kości. Z kolei rękawice do diagnostyki obrazowej powleczone są materiałem chroniącym przed promieniowaniem odbitym.

Wybór odpowiednich rękawic ma ogromne znaczenie tak dla personelu, jak i dla pacjentów. Dostosowane do wykonywanej procedury rękawice zwiększają bezpieczeństwo i komfort obu stron, a zatem pośrednio wpływają na jakość i skuteczność leczenia. Ponieważ są wykorzystywane codziennie, powinny znaleźć się w magazynie każdego szpitala, przychodni czy gabinetu specjalistycznego.