Praca w opiece jest bardzo atrakcyjnym zatrudnieniem. Osoby, które zdecydują się ją podjąć, mogą liczyć na stosunkowo łatwe znalezienie pracy, a także atrakcyjne wynagrodzenie. Takie zalety czekają przede wszystkim opiekunki zatrudnione w domach niemieckich seniorów. Aby jednak podjąć pracę w Niemczech, konieczne jest przejście rozmowy kwalifikacyjnej. Jak się do niej przygotować?
Kto może starać się o prace opiekunki w Niemczech?
Nieduże wymagania sprawiają, że wiele osób decyduje się na zawód opiekunka osób starszych. Niemcy od polskich opiekunów i opiekunek nie wymagają wykształcenia zawodowego czy też doświadczenia. Chętnie zatrudniają też osoby starsze np. po 50 roku życia. Nie oznacza to jednak, że o pracę opiekunki w Niemczech może starać się każdy. Jest to zajęcie trudne, wymagające dużych pokładów cierpliwości i empatii. Zanim więc złoży się papiery, warto przemyśleć, czy fizycznie i psychicznie poradzi sobie z tą pracą. Dobrze jest również poczytać o plusach i minusach tego zawodu, a także podstawowych obowiązkach opiekunki.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Proces rekrutacji na opiekunkę w Niemczech zaczyna się od odpowiedzenia na wybrane ogłoszenie. Takie publikowane są na stronach internetowych agencji pośrednictwa pracy. Swoje CV do pośrednika można również wysłać bez konieczności wskazywania konkretnego ogłoszenia. Jeśli CV spotka się z zainteresowaniem, przyszła opiekunka zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Bardzo często odbywa się ona online i co do zasady nie odbiega od rekrutacji na inne stanowiska. Na rozmowie mogą jednak paść pytania dedykowane tylko branży opiekuńczej.
Dotyczyć mogą one nie tylko doświadczenia w tym obszarze, ale także i sprawdzenia wiedzy i umiejętności. Rekruter może np. poprosić o opisanie zasad udzielania pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu się, zapytać, co opiekunka wie o opiece nad osobą z niepełnosprawnością czy Alzheimerem, czy też zadać pytanie o pomysły na spędzenie wolnego czasu z seniorem. Niektóre z pytań zadawane mogą być w języku niemieckim, co ma sprawdzić umiejętność opiekunki porozumiewania się w nim. Jest to o tyle ważne, że podejmując pracę za zachodnią granicą, niemiecki będzie podstawowym językiem komunikacji z podopiecznym i jego rodziną.
Jakie dokumenty potrzebne są podczas rekrutacji?
Podstawowym dokumentem, który należy przygotować, jest CV. Powinno ono jasno wskazywać na doświadczenie i umiejętności potrzebne w opiece nad seniorem. Oprócz CV ważne będą referencje, dyplomy ukończonych kursów i szkoleń np. z pierwszej pomocy czy animacji czasu wolnego. Opiekunki, które zdały egzaminy językowe, powinny również przedstawić dokument potwierdzający poziom językowy.