Prognozy na rynku krypto. Jak je traktować i jak je weryfikować?

Prognozy na rynku krypto. Jak je traktować i jak je weryfikować?

Kurs miał rosnąć, ale spadł? Media wskazywały na spadki, a jednak cena kryptowaluty wzrosła? To normalne sytuacje rynkowe. Sprawdzając prognozy na kryptowaluty trzeba liczyć się z tym, że to tylko przypuszczenia, nie rekomendacje, a sytuacja zmienia się czasem z godziny na godzinę. Na co warto zwrócić uwagę sprawdzając prognozy kryptowaluty?

Twoja strategia inwestycyjna a krypto wiadomości

Kryptowaluty w Twoim portfelu inwestycyjnym znajdują się tam z konkretnego powodu. Decydując się na zakup kryptowaluty bierzesz pod uwagę ryzyko i znasz swoje ograniczenia – jedni inwestują długoterminowo, bo chcą część oszczędności trzymać np. w bitcoinach i myślą o tym, by wymienić je na gotówkę w perspektywie pięciu czy dziesięciu lat, innych pociąga ryzyko i dokonują transakcji za każdym razem, gdy nadarzy się okazja, ale też zdają sobie sprawę, że mogą wszystko stracić. Dla każdej z tych osób prognozy na kryptowaluty mają inne znaczenie – w zależności od tego, jaka jest ich strategia inwestycyjna.

Kryptowaluty: prognozy długoterminowe i krótkoterminowe

Jeśli chodzi o wszystkie aktywa wyceniane przez rynek, to zawsze mamy do czynienia z dwoma rodzajami prognoz: prognozami na kryptowaluty długoterminowymi i krótkoterminowymi. Różnego rodzaju krypto wiadomości mogą wpływać na cenę krypto w krótkim terminie, np. informacja o inwestycji większego gracza, takiego jak fundusz inwestycyjny czy instytucja, w dane krypto, może zwiększyć jego cenę w perspektywie kilku dni czy kilku godzin.

Inwestorzy, gdy dowiedzą się o tym, że kryptowaluta zyskała zainteresowanie profesjonalistów, podążają za ich decyzjami, też chcą ją zakupić, popyt wzrasta, a cena rośnie. Podobnie prognozy kryptowaluty wieszczące lepsze nastroje na rynku mogą zwiastować większe zainteresowanie aktywami o dużym ryzyku, takimi jak kryptowaluty, podczas gdy im gorsze przewidywania, tym chętniej inwestorzy sięgają po aktywa bezpieczniejsze, takie jak złoto czy nieruchomości. Takie prognozy kryptowalutowe mogą jednak dotyczyć znacznie dłuższych okresów i przewidywać, co będzie się działo np. za kilka miesięcy czy lat.

Prognozy na kryptowaluty nie muszą się sprawdzać, więc pilnuj swoich pieniędzy

Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz do czynienia z wiarygodną prognozą dla kryptowaluty, musisz zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Źródło danych: czy jest to rzetelna prognoza, zawierająca konkrety i opublikowana w dobrym, znanym Ci źródle, np. portalu o kryptowalutach, portalu ekonomicznym, blogu finansowym czy kanale
  • outube wiarygodnego eksperta? Czy jest to może strona domu maklerskiego czy innej instytucji? W takich miejscach publikowane są rzetelne informacje.
  • Argumenty, na których opiera się prognoza: czy autor prognozy jasno i prosto pokazuje swój tok myślenia? Czy bazuje na wiarygodnych danych i konkretnych sytuacjach, np. odwołuje się do liczb opisujących aktualną sytuację gospodarczą na świecie?
  • Intencja publikującego: pamiętaj, że o kryptowalutach mówią też ludzie, którzy na nich zarabiają. Jeśli o przyszłości krypto wypowiada się np. osoba zaangażowana w projekt, to z pewnością będzie chciała mówić głównie o rozwoju rynku, pomijając możliwości spadku wartości danego aktywa.

Pamiętaj o tym, że prognozy to tylko komentarze, a Twoje decyzje podjęte na ich podstawie to już Twoja odpowiedzialność i… Twój zysk lub Twoje straty, więc decyduj świadomie.

Po więcej informacji z świata kryptowalut zapraszamy na stronę dailychain.io