Prognozy dla rynku kryptowalut na 2023. Czy czeka nas koniec bessy?

Prognozy dla rynku kryptowalut na 2023. Czy czeka nas koniec bessy?

Rok 2022 był wymagającym okresem dla inwestorów zainteresowanych kryptowalutami – coraz częściej mówi się nawet o „krypto-zimie”. Czy 2023 rok przyniesie zmianę niekorzystnej sytuacji na rynku?

Kryzys na rynku kryptowalut: jak radził sobie Bitcoin w 2022?

Ostatni rok wiązał się z wieloma wyzwaniami dla rynków finansowych. Trudna sytuacja geopolityczna, wzrost inflacji w wielu krajach, a także dalsze problemy z powrotem do pełnej sprawności gospodarki po pandemii – to wszystko sprawia, że wyceny akcji oraz innych aktywów finansowych stoją na najniższym poziomie od 2008. Kryzys nie ominął także rynku kryptowalut, które odnotowały w minionym roku spore spadki.

Najlepszym przykładem bessy na rynku wirtualnych monet jest wycena Bitcoina. Jego wartość jeszcze stosunkowo niedawno – pod koniec 2021 roku – osiągnęła rekordowy wynik, który sięgnął niemal 70 000 dolarów. Już kilka miesięcy później, na przełomie maja i czerwca, cena Bitcoina była już jednak dwukrotnie mniejsza. Od listopada 2022 BTC utrzymuje się poniżej progu 20 000 USD – jego wartość na początku stycznia to ok. 17,5 tys. USD, czyli aż 75% mniej w stosunku do ATH. To sytuacja, która budzi spore zaniepokojenie wśród inwestorów.

Warto także zaznaczyć, że wycena Bitcoina wpływa na inne kryptowaluty – wykres ceny ETH wygląda bardzo podobnie; spore spadki odnotowały także XRP, ADA czy DOGE. Tylko kilka wirtualnych monet osiągnęło korzystne wyniki w 2022: należą do nich opracowane w tym roku kryptowaluty STEPN i Chain (+400% i +82%), a także uruchomiony w 2019 przez iFinex token LEO (+58%).

Kryptowaluty w 2023

Zakończenie dość ciężkiego roku 2022 było stosunkowo łagodne dla największych kryptowalut. Większość z nich (w tym BTC) zdołała utrzymać stabilny kurs z niewielkimi zmianami, co z pewnością ucieszyło inwestorów po kilku miesiącach ciągłych spadków. Analitycy podają, że koniec bessy może nastąpić już na początku 2023. Warto zwrócić uwagę także na stale rosnące zainteresowanie kryptowalutami ze strony firm – niewykluczone, że w kolejnych miesiącach coraz więcej przedsiębiorstw będzie przyjmować wirtualne monety. Fundamentalna wartość Bitcoina oraz innych podobnych aktywów nadal pozostawia pewne pole do wzrostu, choć najprawdopodobniej nie należy spodziewać się szybkiego powrotu do poziomu ATH.

W ostatnich tygodniach roku 2022 można było zaobserwować pewien wzrost zainteresowania kryptowalutami wśród inwestorów, który wiązał się m.in. z niską wyceną wirtualnych monet. Dla wielu osób jest to świetna okazja do zakupu, co może spowodować kolejny rajd na tym rynku. Warto zwrócić uwagę nie tylko na Bitcoina, lecz także inne waluty. Mowa w szczególności o Ethereum ze względu na nadchodzące zmiany w projekcie, które mają zapewnić jeszcze większą przejrzystość. Choć na razie sytuacja na rynku kryptowalut pozostaje niepewna, końcówka 2022 i początek 2023 dają inwestorom nowe powody do optymizmu – niewykluczone, że ten rok będzie dla tego rynku dość udany.

Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty?

Spadek wartości kryptowalut wiąże się po części także z różnymi aferami związanymi z giełdami krypto, które powodują spadek zaufania wśród inwestorów. Z tego względu warto postawić na konto u profesjonalnego brokera zapewniającego dostęp do tego typu rynków. Na taką ofertę można liczyć m.in. w duńskim banku Saxo, który proponuje obrót kryptowalutami poprzez fundusze ETF. Należy pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza w przypadku instrumentów finansowych o tak zmiennej wartości, jak wirtualne monety.