Prawa i przywileje przedsiębiorców — dlaczego opłaca się mieć firmę?

Prawa i przywileje przedsiębiorców — dlaczego opłaca się mieć firmę?

Różności

Posiadanie własnej firmy niektórym kojarzy się z ryzykownym przedsięwzięciem, które może zakończyć się finansową porażką. Rzeczywistość rzadko bywa jednak tak tragiczna. Aby uniknąć potencjalnych kłopotów, wystarczy nieco planowania i zdrowego rozsądku. Co więcej, posiadacze firm mogą korzystać z licznych przywilejów, które ułatwiają im życie. Chcesz poznać kilka z nich? Zapraszamy!

Korzyści płynące z leasingu

Prawo sprzyja przedsiębiorcom w kwestii korzystania z leasingu. Dzięki temu osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą usiąść za kierownicą nowego auta praktycznie bez ponoszenia kosztów związanych z jego zakupem. Jeśli pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych, prawo przewiduje odliczenie nawet 100% wysokości rat leasingu od podatku. W tym celu przedsiębiorca naturalnie musi być czynnym płatnikiem VAT. Leasing samochodów osobowych i dostawczych, a także wynajem długoterminowy jest traktowany przez prawo w sposób analogiczny, w związku z czym wydatki na te cele również mogą poskutkować odliczeniem podatku VAT.

Dotacje — sposób na zdobycie kapitału

Prowadzenie własnej firmy, szczególnie w początkowych fazach, może wiązać się z koniecznością inwestycji. Sprzęt, oprogramowanie, czas potrzebny na rozkręcenie projektu, zasoby ludzkie — wszystko to kosztuje. Na szczęście istnieją dotacje, które oferują niemałe zastrzyki gotówki. Na przykład lokalne urzędy pracy zapewniają dofinansowania, na łamach których możliwe jest otrzymanie nawet do 6-krotności średniego wynagrodzenia, co równałoby się sumie 36 tysięcy złotych (stan na początek roku 2022). Istnieją także liczne przedsięwzięcia organizowane przez Unię Europejską, na bazie których właściciele firm mogą korzystać z dotacji. Z ich listą oraz szczegółami można zapoznać się na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.

Łatwość w dbaniu o formalności

Czasy, w których każdą formalność trzeba było załatwiać w fizycznych lokalizacjach, dawno minęły. Dzięki rozwiązaniom takim jak CEiDG lub profil zaufany, zarządzenie firmą staje się znacznie prostsze. Nawet założenie spółki nie wymaga obecnie wizyty u notariusza. W tym celu wystarczy mieć dostęp do Internetu. Wszyscy uczestnicy spółki mogą wylegitymować się za pomocą profilu zaufanego.

Ułatwienia w obliczu kłopotów

Prawo jest łaskawe dla przedsiębiorców na wiele sposobów. Świetny tego przykład stanowi możliwość skorzystania z postępowania sanacyjnego. Dzięki niemu osoba prowadząca firmę w przypadku zadłużenia jest uprawniona do zawarcia umowy regulującej na nowo spłatę wierzytelności, na przykład poprzez rozłożenie na raty lub umorzenie odsetek. Przepis ten uratował mnóstwo przedsiębiorstw przed upadłością. Prawo przewiduje wiele innych rozwiązań, które stawiają właściciela firmy na wygranej pozycji w niejasnych lub dwuznacznych sytuacjach. Mamy jednak nadzieję, że takowe nie przydadzą się żadnemu z czytelników. Życzymy powodzenia na ścieżce przedsiębiorcy!

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze