Kredyt dla pracujących za granicą nie musi być zaciągnięty w obcym kraju. Wiele banków oferuje tego typu produkt dla Polaków w obcej walucie. Jakie są warunki? Dowiedz się więcej szczegółów, gdzie możesz wziąć takie zobowiązanie i w jakiej formie.
Czy dostanę kredyt w Polsce pracując za granicą?
Oczywiście. Niezależnie od tego, czy pracujesz tylko dorywczo, czy większość czasu spędzasz w obcym kraju, banki mają dla Ciebie dobrą nowinę. Kredyt dla pracujących za granicą tak naprawdę nie jest wcale tak rzadkim rozwiązaniem. Możesz wziąć go w obcej walucie: w tej, w której zarabiasz, albo w polskiej: jeśli zarobek jest dodatkowy, a główny osiągasz w PLN.
Dla banku liczy się przede wszystkim stały dochód. Nieważne, czy jest on osiągany w Polsce, czy za granicą. Musisz więc wykazać, że Twoje zatrudnienie jest stabilne i legalne. Dochód należy odpowiednio udokumentować.
Nieco inaczej jest liczona zdolność kredytowa przy kredycie w innej walucie. Wpływają na to np. wahania kursów czy poziom zarobków w danym kraju, jeśli żyjesz w nim na stałe.
Bardziej rozbudowana jest też procedura udzielania kredytu hipotecznego dla osób pracujących za granicą. Tutaj należy przygotować się na dość skrupulatne sprawdzanie zatrudnienia, dochodów i wydatków. Niekiedy może być wymagany wyższy wkład własny i lepsza zdolność kredytowa. Co więcej, takie oferty są coraz rzadsze. Dlaczego? Tego dowiesz się w dalszej części.
Jaki kredyt mogę dostać w Polsce pracując za granicą?
Standardowym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. To właśnie na niego najczęściej decydują się Polacy pracujący w innym kraju. Możliwe jest też ubieganie się o kredyt hipoteczny. Tutaj obowiązują jednak pewne ograniczenia.
Ważne!
Zgodnie z regulacjami wprowadzonymi w Polsce w 2014 roku (rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego – KNF), kredyty hipoteczne muszą być udzielane w tej samej walucie, w której kredytobiorca osiąga dochody. W związku z tym Polak pracujący za granicą i zarabiający w euro, dolarach czy innej obcej walucie, nie może otrzymać kredytu hipotecznego w polskich złotych! Taka osoba musi zaciągnąć kredyt w walucie, w której zarabia.
Z uwagi na niepewność związaną z kursami walutowymi i regulacje wprowadzone przez KNF, wiele banków ograniczyło lub zrezygnowało z oferowania kredytów walutowych. Obecnie dostępność takich kredytów jest bardzo ograniczona, a warunki naprawdę wymagające.
Kredyt gotówkowy dla pracujących za granicą – warunki
Warto wiedzieć, jak przedstawia się kwestia udzielania kredytu dla zatrudnionych za granicą. Czy taki kredyt jest udzielany w polskich złotych? A może w walucie, w której masz dochód? To zależy.
Wiele banków oferuje kredyt w złotówkach, nawet jeśli zarabiasz w innej walucie w obcym kraju. Niektóre mogą wyjść z propozycją przyznania kredytu w „Twojej” walucie. Wszystko będzie zależało od konkretnej oferty i banku.
Jeśli chodzi o warunki narzucane kredytobiorcom, to również kwestia dość indywidualna. Musisz oczywiście spełnić podstawowe wymogi (jak przy standardowym kredycie).
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zdolność kredytową. W tym przypadku bank może analizować ją jeszcze skrupulatniej niż dotychczas:
- Może stosować przeliczniki walutowe;
- Dokona analizy stabilności dochodów na obcym rynku;
- Dokładnie sprawdzi zatrudnienie w innym kraju – będzie więc wymagał większej ilości dokumentacji, np. zagranicznego PIT-u i zaświadczeń od pracodawcy.
- Zbada ryzyko kursowe.
Co więcej, pamiętaj o tym, aby dostarczona dokumentacja była przetłumaczona. Jest to niezbędne do otrzymania kredytu przy zagranicznym zatrudnieniu. Badana będzie także Twoja historia kredytowa – nie tylko ta polska, ale też w instytucjach zagranicznych.
Kredyt gotówkowy jest bardziej elastyczny, jeśli chodzi o walutę, gdy porównamy go do kredytu hipotecznego. Tutaj nie obowiązuje warunek przyznania go w walucie, w której kredytobiorca ma dochód. Możesz więc poszukiwać ofert w polskich złotych.
W jakim banku dostanę kredyt pracując za granicą?
Jest wiele banków, które mają w ofercie takie kredyty. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na standardowym kredycie gotówkowym, nie powinno być problemu w znalezieniu dobrych warunków.
Taki kredyt znajdziesz między innymi w bankach:
1. Alior Bank
– Wymagany stały adres w Polsce
– Należy dostarczyć dokumenty potwierdzające dochody: wyciągi z konta i zaświadczenie od pracodawcy.
2. Pekao
– Wymagany stały adres zamieszkania w Polsce lub za granicą – adres za granicą jest akceptowalny u osób legitymujących się polskim dokumentem tożsamości.
– Niezbędne wpływy z wynagrodzenia z zagranicy na konto przez co najmniej 6 miesięcy.
3. Citi Handlowy
– Kredyt gotówkowy dostępny tylko w przypadku pracy w ramach delegacji firmy zarejestrowanej w Polsce.
– Możliwe też wzięcie kredytu, jeśli firma zagraniczna ma przedstawicielstwo w Polsce.
4. Credit Agricole
– Kredyt dostępny dla rezydentów podatkowych w Polsce.
– Wyjątkiem od powyższej zasady są osoby, które uzyskują dochód z kontraktów marynarskich, rent lub emerytur zagranicznych, pracują poza granicami kraju i podlegają umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania (pod warunkiem siedziby pracodawcy w Polsce).
5. PKO BP
– Brak ograniczeń w walucie.
– Dochód w walucie obcej jest przeliczany na PLN zgodnie ze średnim kursem walut NBP na moment składania wniosku.
– Kredyt dostępny dla Polaków i cudzoziemców.
6. Santander Consumer Bank
– Kredyt dostępny dla osób posiadających polskie obywatelstwo i pracujących za granicą.
– Należy przygotować następujące dokumenty: zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE lub potwierdzenie pobytu stałego. Konieczny jest też paszport lub ID kraju UE, karta pobytu lub karta pobytowa
– Dokumenty potwierdzające dochód są zależne od źródła dochodu.
– Akceptowane dochody w PLN, EUR, GBP, USD, CZK i innych walutach.
To tylko kilka ofert kredytu gotówkowego dostępnych dla osób pracujących za granicą. Takie propozycje mają też inne banki, np. Velo Bank, mBank, ING Bank Śląski czy BOŚ Bank.
Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy przy dochodach z zagranicy?
Jak widać powyżej, w pierwszej kolejności warto sprawdzać warunki. Niektóre banki udzielają takich kredytów bez zbędnych ograniczeń, inne zgadzają się tylko na konkretne przypadki. Warto więc zweryfikować wszystkie wymogi oferty, aby upewnić się, że dostaniesz kredyt przy obecnym zatrudnieniu.
Oprócz tego istotne są koszty. Dla kredytobiorcy to chyba najważniejszy czynnik i nic w tym dziwnego. Jeśli chcesz zapłacić za kredyt jak najmniej, musisz porównać oferty pod względem:
- RRSO: im niższe, tym tańszy kredyt w skali roku.
- Oprocentowania: podobnie jak wyżej; pamiętaj tylko, że oprocentowanie to składowa RRSO.
- Kwoty do spłaty: w ten sposób dowiesz się, ile ostatecznie musisz oddać bankowi.
Oprócz powyższych niezwykle ważna jest rata miesięczna. Musisz ocenić, czy bez problemu co miesiąc będziesz spłacać kredyt w danej kwocie. Jeśli uważasz, że rata jest za duża, możesz wydłużyć okres spłaty. W ten sposób miesięczny koszt się zmniejszy, a Ty z powodzeniem spłacisz kredyt bez trudności.
Pamiętaj, że bank będzie badał Twoją zagraniczną zdolność kredytową. W tym celu przeanalizuje dane w lokalnym BIK-u (instytucji będącej odpowiednikiem naszego polskiego Biura Informacji Kredytowej) na podstawie umowy o transgranicznej wymianie informacji. Przykładowo w Niemczech jest to SCHUFA, a w Anglii Equifax czy Experian.
Jak widać, kredyt dla pracujących za granicą jest dość łatwo dostępny. Możesz z powodzeniem wziąć go w formie gotówkowej, jednak zawsze pamiętaj o sprawdzeniu warunków. Niektóre banki wprowadzają pewne ograniczenia, które mogą zamknąć przed Tobą drogę do środków.