Kontrola jakości tworzyw sztucznych stanowi ostatni etap powstawania wyrobów z polimerów. Osoby dysponujące odpowiednią wiedzą poddają produkty różnego typu testom, aby zweryfikować ich przydatność do użytkowania zgodnie z przyjętymi parametrami. Jeśli chcesz zrobić karierę jako kontroler jakości, praca ta wymaga odpowiedniego przygotowania, ale też wiąże się ze sporą satysfakcją i z naprawdę dobrymi zarobkami. Poznaj tajniki profesji kontrolera jakości tworzyw sztucznych!
Kontrola jakości produkcja – na czym polega ta praca?
We wszystkich firmach produkcyjnych funkcjonuje również dział kontroli jakości. Jego zadaniem jest weryfikowanie, czy wyroby, które zeszły z taśmy, mogą być zaoferowane użytkownikom. W zależności od konkretnego produktu kontrola obejmuje bardzo różnorodne czynności i wymaga zastosowania różnych urządzeń pomiarowych.
Najczęściej weryfikowane są fizyczne i chemiczne właściwości gotowych przedmiotów. Część testów przeprowadzana jest w wewnętrznym laboratorium firmy, inne wymagają nawiązania współpracy z jednostką zewnętrzną. W tej sytuacji dział kontroli jakości odpowiada za regularne przesyłanie próbek do badań. Cel jest zawsze ten sam: upewnienie się, że jakość wyrobów spełnia określone normy i wymogi oraz czy mogą być one przeznaczone do sprzedaży i do użytkowania.
Kontrola jakości – praca dla skrupulatnych
Aby pracować jako kontroler jakości tworzyw sztucznych, trzeba mieć odpowiednie wykształcenie. Mogą to być studia z zakresu materiałoznawstwa, ale najczęściej wystarczy ukończenie szkoły ściśle związanej ze specyfiką produkcji. Równie istotne co wykształcenie, są pewne cechy charakteru. Kontroler jakości musi być osobą skrupulatną, dokładną i odpowiedzialną. Nawet niewielkie wahania w uzyskanych wynikach mogą przesądzać o jakości wyboru – to od kontrolera zależy, czy firma będzie zachowywała wysoki standard swoich produktów.
Praca najczęściej oznacza częste przebywanie na terenie produkcji – np. w celu dokonania pierwszej, wizualnej oceny, jak i dla skontrolowania przebiegu procesu. Kontroler jakości większość czasu będzie przebywał w laboratorium, poddając pobrane próbki określonym testom. Ich rodzaj zależy od materiału – do jednych potrzebny będzie mikroskop, do innych – ciężkie maszyny.
Kontroler jakości – zarobki
Wysokość zarobków kontrolera jakości zależy od przedsiębiorstwa. Na początku kariery można liczyć na pensję w wysokości ok. 5200 zł brutto. Po nabyciu doświadczenia zawodowego kontroler jakości w branży tworzyw sztucznych może liczyć na ok. 6200 zł brutto. W dużych miastach i w większych firmach osoby odpowiedzialne za kontrolę jakości zarabiają jeszcze więcej.
Na wysokość wypłaty wpływa poziom wykształcenia, doświadczenie zawodowe, a także konkretny zakres obowiązków. Więcej zarobi ten kontroler, którego praca jest bardziej odpowiedzialna i wymaga wykonania dużej ilości specjalistycznych czynności.
Gdzie szukać ofert pracy jako kontroler jakości?
Na portalu GoWork znajdziesz opinie o pracodawcach z tego sektora (https://www.gowork.pl/opinie/materialy-budowlane-produkcja-tworzyw-sztucznych;kat) oraz wiele ofert pracy z całej Polski. Publikujący ogłoszenia pracodawcy przechodzą weryfikację, więc portal jest najbezpieczniejszym miejscem do poszukiwania zatrudnienia.