Opakowania kartonowe

Podstawowe typy opakowań kartonowych

Różności
Towary lub przedmioty mogą być pakowane i przechowywane w pudełkach. Są to zazwyczaj pojemniki o cienkich ściankach, które najczęściej wykonuje się z tektury. Występują w różnych formach, w zależności od funkcji i mechanizmów „montażu”. Jakie są podstawowe typy opakowań kartonowych? Podpowiadamy.

Pudełka składane

Opakowania kartonowe w formie składanych pudełek są szeroko stosowane, ponieważ po wyprodukowaniu można je przetransportować na płasko i złożyć dopiero w miejscu użytkowania. Ponieważ posiadają dolną i górną klapkę, nadają się do transportowania wielu towarów. Bardzo często są to opakowania, które konsumenci końcowi otrzymują przy składaniu zamówienia online. Istnieje jednak wiele podform tego typu pudeł, które różnią się między sobą klapami, mechanizmami składania, przygotowaniem produkcji, czy przystosowaniem do transportu towarów.

Pudła kartonowe klapowe

Należą one do modeli z wieczkiem i dlatego są również określane jako „pudełka z wieczkiem wsuwanym”. Ta druga nazwa jest o wiele bardziej precyzyjna, ponieważ ich funkcja polega na tym, że górna część (wieczko) jest nałożona na dolną. Towar znajduje się w części naziemnej. Pudełka te są również bardzo często przydatne w handlu online, ponieważ części dna i pokrywy nie muszą być sztywno prefabrykowane, ale — wyposażone w mechanizmy składania. Dlatego można je również przechowywać na płasko.

Dwuczęściowe pudełka

Ten rodzaj pudełek to druga podgrupa modeli wieczkowych. Jego funkcja jest podobna do fasonu składanego, ale jest prefabrykowana w jednym kawałku w taki sposób, że po złożeniu ma solidnie połączoną podstawę i klapkę, która jest również mocno połączona z całą konstrukcją. Jego zaletą jest to, że nie wymaga składania do siebie dolnej i górnej klapy, dzięki czemu jest bardziej stabilne. Oferuje je firma WOK Kartony.

Pudełka przesuwne

Charakteryzują się solidnie skonstruowanymi częściami bazowymi, które nie posiadają wieczka, ponieważ zamknięcie składa się z nasuwanych tulei. Towar znajduje się w dolnej części. Pudełka są zamykane pokrywą, która jest otwarta z jednej lub obu stron po wąskiej stronie i jest na nią nasuwana. Jeśli pokrywa ma tylko jeden otwór, wysuwane pudełka działają jak szuflady. Dzięki temu można je dowolnie otwierać i zamykać. Przesuwane modele są skonstruowane tak, jak można by sobie wyobrazić w przypadku zapałek.

Dodatki

Wstawki, wkładki, przekładki, wyściółki i inne elementy umożliwiają pakowanie do pudeł bardzo wielu towarów. Narzędzia te są na stałe przymocowane do poszczególnych modeli lub stanowią ich osobne elementy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze