Osuszanie murów w przypadku podciągania kapilarnego 

Osuszanie murów w przypadku podciągania kapilarnego 

Dostrzeżenie wilgoci w domu czy dowolnym innym budynku powinno być jasnym sygnałem o konieczności podjęcia działań prowadzących do osuszenia ścian. Jednak czasami osuszanie murów to jeszcze za mało. Rzecz w tym, iż ograniczenie działań do pozbycia się wilgoci może skutkować szybkim nadejściem nawrotu problemu. Sprawdź, jak przeprowadzić skuteczne osuszanie, które zapewni trwałe efekty.

Osuszanie murów, czyli osuszacze w ruch

Pierwszym, co przychodzi na myśl, jeśli chodzi o osuszacze, jest wprowadzenie do użytku sprzętu pozbywającego się cząsteczek wody – tak zwanych osuszaczy. Niewątpliwie jest to działanie, które przyniesie oczekiwane rezultaty w większości przypadków. Jeśli doszło do zalania mieszkania przez sąsiada czy też zalania piwnicy wskutek powodzi, niewątpliwie działanie osuszaczy będzie wystarczające. Otóż w takim przypadku nie mamy do czynienia z żadnym stałym źródłem wilgoci, któremu trzeba by zapobiec. Jednak jeśli źródłem wilgoci w murach jest podciąganie kapilarne, samo zastosowanie osuszaczy nie wystarczy. Będzie pomocne, ale konieczne okaże się przede wszystkim wykonanie nowej izolacji.

Co to jest podciąganie kapilarne?

W tym miejscu warto wyjaśnić, co to właściwie jest podciąganie kapilarne. Otóż mowa tutaj o zjawisku zachodzącym w przypadku niewłaściwej izolacji budynku. Należy przy tym podkreślić, że aby zaszło podciąganie kapilarne, muszą zostać spełnione również inne warunki. Przede wszystkim w gruncie musi się zgromadzić odpowiednio duża ilość wody. Podciąganie kapilarne jest bowiem zjawiskiem polegającym na stopniowym podciąganiu wody z ziemi w górę konstrukcji budowlanej. Ma to miejsce wtedy, kiedy w gruncie wystąpi nadmiar wody, a mury są nieszczelne.

Osuszanie murów może być skuteczne

Problem z wilgocią w murach będącą efektem podciągania kapilarnego brzmi poważnie. Rzeczywiście konsekwencje tego zjawiska mogą być groźne. Po pierwsze woda drążąca mury z czasem powoduje ich degradację. Po drugie, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, a te są niezwykle szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Niestety, aby doszło do rozwoju grzybów, nie trzeba wiele czasu. Dzieje się to szybko, a usunięcie grzyba okazuje się w wielu przypadkach poważnym wyzwaniem. Całe szczęście osuszanie murów może być skuteczne, dlatego nie warto zwlekać z podjęciem działania.

Dzisiaj osuszanie muru wykonuje się najczęściej przez jego podcinanie. Po wykonaniu odpowiedniego, poziomego podcięcia, wprowadza się w mur płytę z tworzywa sztucznego, której najważniejszą cechą jest całkowita nieprzepuszczalność dla wody. W efekcie dochodzi do zatrzymania podciągania kapilarnego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ważnym etapem zabiegu jest umieszczenie w płycie klinów, mających za zadanie zapobiegać osiadaniu budynku. Po wykonaniu tej czynności w zasadzie pozostaje już jedynie wykonanie kilku prostych prac wykończeniowych.

Przyczyny pojawienia się wilgoci w obiekcie mogą być różne. W zależności od zdiagnozowanego źródła, trzeba wdrożyć odpowiednie działania. Czasami osuszanie murów musi przyjąć formę tworzenia izolacji.