Ogniotrwałe masy uszczelniające – do czego służą oraz z czego się je wykonuje?

Ogniotrwałe masy uszczelniające

Praca przy ekstremalnie wysokich temperaturach towarzyszy wielu specjalistom z różnych dziedzin w zakładach przemysłowych. Nie mówimy oczywiście o temperaturze na zewnątrz, chociaż i ta potrafi niekiedy dopiec. Zupełnie poważnie, chodzi jednak o ciepło pracy niektórych elementów, potrzebnych do wykonania konkretnego zadania.

Wszystkie łączenia instalacji, kadzi odlewniczych czy pieców muszą być szczelnie zabezpieczone. W tym celu używa się właśnie mas uszczelniających. Z jakiego materiału wykonuje się te izolatory i jakie temperatury są w stanie przetrwać? O tym poniżej.

Jakie cechy powinna mieć dobra masa uszczelniająca?

Niezależnie, czy mamy do czynienia z kitami ogniotrwałymi, mastykami czy też zwykłymi masami ceramicznymi – każdy z tych artykułów powinien odznaczać się podobną specyfikacją. Pomimo niejednokrotnie różnych możliwości produkcji, takie uszczelniacze odznaczają się zazwyczaj wysoką smarnością i plastycznością. Co więcej, czynniki te nie mogą zmieniać się w zależności od warunków atmosferycznych.

Kluczowe jest również zachowanie przez nie odpowiednio niskiej skurczliwości podczas pracy w różnych temperaturach. W przeciwnym wypadku, wyroby te nie mogłyby pełnić funkcji uszczelniaczy, a już na pewno nie przy urządzeniach mających styczność z ogniem. Dobry kit ogniotrwały odznacza się dużą odpornością na starzenie. W końcu, nikt nie tworzy żadnej instalacji na rok czy dwa. Techniki wykonywania mas uszczelniających pozwalają na stworzenie artykułów o naprawdę długiej żywotności.

Kleje, kity i masy – dlaczego akurat ceramika?

Wieloletnie próby wynalezienia jak najlepszych materiałów ognioodpornych doprowadziły do stwierdzenia, że na ten moment bezkonkurencyjna jest ceramika. Tlenek glinu posiada właściwości mogące przetrwać niezwykle wysokie temperatury, a w połączeniu z niektórymi związkami chemicznymi, zakres ten znacząco się powiększa.

Niemal cała branża odlewnicza opiera się na wykorzystaniu ceramiki ogniotrwałej. Kiedy natomiast potrzebne jest uszczelnienie, najczęściej wybiera się kleje ogniotrwałe FKM, wyposażone dodatkowo w kauczuk fluorowy. Takie połączenie zapewnia przyczepność, plastyczność oraz nie pęka przy zmianach temperatury pracy. Zaletą takich klejów jest zdolność do dokładnego wypełnienia przestrzeni szczeliny. Mogą one służyć chociażby do termicznych zabezpieczeń stalowych konstrukcji, naprawy kadzi odlewniczych czy wykonywania różnych, potrzebnych uszczelnień. Więcej zastosowań tego typu asortymentu przedstawia firma Zamac, mająca w swojej ofercie wiele różnorodnych klejów ceramicznych o właściwościach ogniotrwałych.

Rodzaje mas uszczelniających

Istnieje kilka rodzajów mas uszczelniających, z których większość znajduje się w ofercie firmy Zamac. Najpopularniejszą z nich jest masa ceramiczna CSF, pełniąca zazwyczaj funkcję uszczelniania pieców. Masy tego typu występują również w formach sypkich. Te z kolei wymagają jedynie dolania wody i odpowiedniego wymieszania, aby uzyskać wszystkie potrzebne właściwości. Niektóre artykuły, przez wzgląd na zastosowania odznaczają się poszczególnymi właściwościami. Istnieją także odmiany pozwalające na wykonanie szybkich napraw w małych szczelinach, co jest niezwykle ważne w utrzymaniu ciągłości pracy niektórych zakładów.