O czym warto wiedzieć przed zakupem akcji?

O czym warto wiedzieć przed zakupem akcji?

Różności

Początkujący inwestorzy, którzy dopiero wchodzą na giełdę, mogą czuć się zagubieni. Jak nie stracić pieniędzy i wybrać zyskowne akcje?

Początkujący inwestorzy, którzy dopiero wchodzą na giełdę, mogą czuć się zagubieni. Wiedzą, że chodzi o to, aby kupić akcje po niskiej cenie i sprzedać je później za wyższą wartość. Tak brzmi teoria. Jak wygląda praktyka? Jak nie stracić pieniędzy i wybrać zyskowne akcje? Czy istnieją spółki, które warto wybrać bez względu na sytuację na rynku?

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przed kupnem akcji.

Horyzont czasowy inwestycji

Czym jest horyzont inwestycyjny? To czas, na który decydujemy się zamrozić nasz kapitał. Posiadanie rozsądnego horyzontu czasowego zapewnia sukcesy każdemu inwestorowi.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed zakupem akcji, jest podjęcie decyzji o horyzoncie czasowym. Odgrywa on kluczową rolę w podejmowaniu decyzji o zakupie akcji. Horyzont czasowy inwestycji może być krótkoterminowy, średnioterminowy lub długoterminowy. Ustala się go w oparciu o wyznaczone cele finansowe:

  • Krótkoterminowe – krótkoterminowy horyzont czasowy to każda inwestycja, którą inwestor planuje posiadać przez rok lub krócej. Jeśli planujesz zakup akcji i przetrzymanie ich przez niecały rok, najlepiej zainwestować w stabilne akcje z niebieskimi żetonami (blue chip), które wypłacają dywidendy.
  • Średnioterminow– Inwestycja średnioterminowa to inwestycja, którą chcesz utrzymywać od jednego roku do 10 lat. W przypadku inwestycji średnioterminowych należy inwestować w wysokiej jakości akcje rynków wschodzących o umiarkowanym poziomie ryzyka.
  • Długoterminowe – Te inwestycje to wszelkie inwestycje, które planujesz utrzymać przez ponad 10 lat. Inwestycje te mają czas na odbudowę, jeśli coś pójdzie nie tak i mogą generować bogactwo zmieniające życie. W związku z tym przychodzi na myśl słynny cytat Jima Rogersa. Czytamy w nim: „Dna w świecie inwestycji nie kończą się czteroletnim dołkiem; kończą się dziesięcioletnim lub piętnastoletnim dołkiem i vice versa”.

Sprawdzenie podstawowych informacji

Jak rozpocząć handel akcjami? Istotne jest, aby inwestorzy przed zakupem akcji sprawdzali podstawowe informacje na temat spółek, w które chcą inwestować. Znani inwestorzy, tacy jak Warren Buffett, zarobili dużo pieniędzy, porównując aktualną cenę rynkową akcji z ich uczciwą wartością rynkową. Według niego, niedoszacowane akcje osiągną swoją uczciwą wartość.

Historia dywidendy

Akcje dywidendowe to akcje znane z przekazywania części swoich zysków inwestorom w formie wypłat dywidend. Inwestorzy realizujący strategię inwestowania w dochody odnoszą znaczne korzyści z inwestowania w akcje o silnej historii dywidend.

Jeżeli celem inwestora jest generowanie przychodów poprzez swoje inwestycje, to przed zakupem akcji powinien on zapoznać się z historią dywidend spółki.

Kapitalizacja rynkowa

Kapitalizacja rynkowa odnosi się do całkowitej wartości rynkowej pozostających w obrocie akcji spółki. Jest ona powszechnie nazywana „kapitalizacją rynkową” i jest obliczana poprzez pomnożenie całkowitej liczby akcji pozostających do spłaty przez bieżącą cenę rynkową jednej akcji.

Zrozumienie wartości firmy jest ważnym zadaniem i często trudno je szybko i dokładnie ustalić. Kapitalizacja rynkowa jest łatwą metodą szacowania wartości firmy.

Daje również poczucie tego, na co przekładałaby się potencjalna inwestycja w akcje. Jeśli inwestujesz w akcje warte ponad bilion dolarów, szanse na znaczący ruch wzrostowy są bardzo niskie. Akcje są wysoko skapitalizowane i oparte na historii i aktualnych danych, więc mogą być bliskie szczytu. Docelowo kapitalizacja rynkowa pomaga dać perspektywę potencjalnym wynikom dzisiejszych decyzji inwestycyjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze