Każdy kierownik, manager czy team leader kierujący zespołem powinien w odpowiedni sposób wykorzystywać swoje umiejętności przywódcze, gdyż ma to bezpośredni wpływ na kondycję przedsiębiorstwa i samopoczucie zespołu. Cechy te są bardzo ważne, dlatego należy je stale szlifować i nie osiadać na laurach, gdyż potrzeby rynku są dynamiczne i zmieniają się z chwili na chwilę. Z tego względu warto być czujnym, aby stać się najlepszym przywódcą swojego zespołu.
Przywództwo sytuacyjne – definicja
Przywództwo sytuacyjne pierwszy raz pojawiło się w drugiej połowie XX wieku. Mianem tym posłużył się Paul Hersey i Ken Benchard, którzy tworząc tę definicję, mieli na myśli dostosowanie przywództwa do poziomu rozwoju pracownika, przy jednoczesnym dostarczeniu mu wsparcia. Ponadto istotne w tym zagadnieniu były także wskazówki, które miały stanowić podpowiedź do jak najskuteczniejszego wykorzystania wiedzy i umiejętności podczas wykonywania swoich obowiązków.
Przywództwo sytuacyjne – na czym polega?
Osiągnięcie wysokiego szczebla w swojej karierze zawodowej najczęściej oznacza zdobycie stanowiska kierowniczego. Choć jest to jeden z najwyższych pułapów to wcale nie jest równoznaczne z tym, że nie można dalej się rozwijać i osiągać jeszcze więcej. Szlifowanie swoich umiejętności jest bardzo cenne na każdym stanowisku, również tym przywódczym. Samo bycie kierownikiem świadczy o ciężkiej pracy, dużych ambicjach i znakomitych kompetencjach – zwykle to główne cechy, które łączą wszystkich managerów i team leaderów.
Jednak warto wiedzieć, że zarządzanie ludźmi nie zawsze przebiega tak samo, a nawet powinno się różnic w zależności od sytuacji. I tu właśnie pojawia się znaczenie przywództwa sytuacyjnego. Choć istnieją ogólnie przyjęte normy dotyczące stanowisk kierowniczych, niezbędnych działań i określonych zachowań oraz cech przywódców w danej firmie, to warto mieć otwarty umysł i być elastycznym.
Przywództwo sytuacyjne, jak sama nazwa wskazuje, jest uzależnione od sytuacji. To główny warunek podejmowania każdej decyzji, co często wiąże się z wyjściem poza określone schematy. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim zwiększenie wydajności i efektywności zespołu, wykorzystanie maksimum możliwości i wszystkich kompetencji pracowników, a często również zmniejszenie zbędnych wydatków.
Przywództwo sytuacyjne wymaga znalezienia odpowiedniej osoby na stanowisko kierownicze, zbudowanie jej autorytetu wśród pracowników, zachęcenia zespołu do współpracy, zadbania o skuteczną komunikację oraz zarządzanie czasem we właściwy sposób.
Cechy najlepszego przywódcy – czym powinien wyróżniać się każdy manager i team leader?
Aby skorzystać ze wszystkich zalet i korzyści płynących z przywództwa sytuacyjnego, niezbędne jest znalezienie odpowiedniej osoby na stanowisko kierownicze. Idealny kandydat na przywódcę powinien cechować się:
- umiejętnością słuchania tego, co mają do przekazania podwładni, wyciągania właściwych wniosków z odbytych rozmów i analizowania sytuacji, która ma miejsce w przedsiębiorstwie,
- dyscypliną na najwyższym poziomie i trzymaniem się własnego planu, który został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach,
- umiejętnością motywowania pracowników do działania,
- ambitnym podejściem do swojej pracy, która będzie inspiracją dla całego zespołu,
- umiejętnością rozwiązywania konfliktów, które zdarzają się nawet w najbardziej zgranym zespole,
- optymizmem, gdyż dobre nastawienie pomaga osiągnąć sukces i postawiony sobie cel.
źródło zdjęć: freepik.com