Każdy z pewnością odpowie, że zieloną. Jednak dla mieszkańca Kraju Kwitnącej Wiśni jest to pojęcie zbyt ogólne. Samo sformułowanie zielona herbata oznacza, że liście herbaty nie zostały poddane fermentacji tylko wysuszone.
Liczba gatunków krzewów herbacianych, sposób ich uprawy i pielęgnacji oraz specjalne metody suszenia to potężna wiedza pielęgnowana w Japonii przez pokolenia. Czas zbioru, region – wszystko się liczy. Podejście Japończyków do herbaty można śmiało porównać z podejściem Francuzów czy Włochów do produkcji i kultury spożywania wina. Najczęściej z japońską herbatą kojarzymy egzotyczną ceremonią zaparzania herbata, która urosła do rangi sztuki. Używa się do niej specjalnego gatunku herbaty – matcha. Jest to wysuszona i sproszkowana zielona herbata najwyższej jakości. Chociaż Japończycy piją herbatę kilka lub kilkanaście razy dziennie matcha nie jest codziennym napojem. W domu i w pracy pije się inne odmiany – takie jak sencha, bancha lub genmaicha.
Oryginalna matcha – gdzie ją kupić?
Większość zielonych herbat dostępnych na rynku nie pochodzi z Japonii. Zielona herbata jest codziennym napojem praktycznie w całej Azji, a do Europy nie zawsze trafiają szlachetne gatunki. Moyamatcha.com to strona internetowa poświęcona kulturze spożywania japońskiej herbaty połączona ze sklepem internetowym. W ofercie znajduje się między innymi matcha, pochodząca z najlepszych, ekologicznych upraw w Japonii. Oprócz dużego wyboru oryginalnych herbat z Japonii moyamatcha.com oferuje czarki i całe zestawy do zaparzania herbaty. Można pokusić się o odtworzenie japońskiej ceremonii herbata – to pomysł na wspaniały relaks z przyjaciółmi. Na stronie moyamatcha.com można również przeczytać wskazówki w jaki sposób najlepiej zaparzyć i zaserwować herbatę matcha.
Jak podać herbatę matcha?
Herbatę serwuje się w porcelanowych czarkach. Ale jeszcze ważniejszy jest sposób jej zaparzania. Nie wolno stosować do tego wrzątku. Zalana wrzątkiem matcha traci zarówno swój subtelny smak jak i cenne właściwości zdrowotne. Idealna temperatura wody to około 80 stopni. Na jedną porcję wsypuje się 2 łyżeczki sproszkowanej matcha i starannie roztrzepuje. Tradycyjnie służy do tego specjalny, bambusowy pędzelek ale w warunkach domowych można zastąpić go nawet spieniaczem do mleka. Oprócz zaparzania herbatę matcha można przyrządzić na zimno, dodać jej do lodów, sosu, lub kremu do deseru. Doświadczeni szefowie kuchni wiedzą, że delikatna goryczka tej japońskiej herbaty jest doskonałym wzmacniaczem smaku.