Które elementy paszowozów najczęściej się wymienia?

Które elementy paszowozów najczęściej się wymienia?

Prowadzenie efektywnej hodowli bydła mlecznego jest związanie z wieloma czynnikami. Istotnym elementem jest odpowiednia dystrybucja paszy, tak, aby zwierzęta były prawidłowo odżywione. Dlatego w nowoczesnych gospodarstwach są stosowane rozwiązania technologiczne, które usprawniają ich prowadzenie. W celu ułatwienia karmienia bydła wykorzystuje się paszowozy. Dowiedz się, jak działają oraz które ich elementy najczęściej się wymienia.

Czym jest paszowóz i na jakiej zasadzie działa?

Wozy paszowe to maszyny rolnicze, które mają zastosowanie przy hodowli bydła mlecznego. Dzięki nim możliwe jest efektywne karmienie zwierząt, w taki sposób, aby miały one odpowiednią masę. Wśród ich głównych funkcji można wymienić:

  • mieszanie paszy i zapewnianie jej odpowiedniej konsystencji,
  • możliwość odmierzania ilości pokarmu,
  • karmienie zwierząt bezpośrednio ze specjalnych otworów paszowych w maszynie rolniczej.

Paszowozy są dostępne w ofercie specjalistycznych sklepów lub można zamówić je bezpośrednio od producentów, takich jak ALIMA-BIS. Te maszyny rolnicze działają dzięki zastosowaniu odpowiednich części tnących i ślimaka, które pozwalają na rozdrabnianie i skuteczne mieszanie składników paszy dla zwierząt. Paszowozy idealnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie konieczne jest przygotowywanie karmy i odżywanie bydła mlecznego.

Z jakich elementów składają się paszowozy i które najczęściej się wymienia?

Paszowozy muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością, dlatego do ich produkcji stosuje się materiały, które wykazują się odpornością na działanie następujących czynników:

  • wilgoci,
  • niskich i wysokich temperatur,
  • substancji chemicznych,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Warto jednak wiedzieć, że ze względu na wysoki poziom eksploatacji również w paszowozach może zajść konieczność zakupu nowych części. W tych maszynach rolniczych możliwa jest wymiana następujących elementów:

Ta część odpowiedzialna jest za rozdrabnianie składników paszy. Ze względu na intensywną eksploatację, to właśnie ona najczęściej jest wymieniana w paszowozach. Najlepiej zadbać o zastosowanie elementów o najwyższej jakości, które są odporne na ścieranie się i korozję.

  • ślimaki do paszowozu

To elementy, których zadaniem jest wymieszanie paszy tak, aby wszystkie jej składniki były równomierne dostarczane do zwierząt.

Oprócz wymienionych części, w paszowozach znajdują się także taśmy transmisyjne do transportu paszy czy elementy mechaniczne, cięgnowe lub hydrauliczne. Warto zadbać o wybór produktów o najwyższej jakości, które posłużą na dłużej.