Kreator stron www – duże możliwości małym kosztem

Kreator stron www

Kreator stron www jest narzędziem, które powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Profesjonalne tworzenie witryn i e-sklepów opiera się na znajomości języka HTML, co wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Dlatego wraz z rozwojem internetu powstały takie narzędzia, jak kreatory – stworzone przez profesjonalistów, dające się zaadaptować do potrzeb różnych użytkowników oraz tanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co powinien ci oferować wysokiej jakości kreator stron www, przeczytaj poniższy tekst.

Czy kreatory www to nowość?

I tak, i nie. Kreator stron www jako narzędzie znany jest od ponad 20 lat, jednak pierwsze egzemplarze dzieli od obecnych technologiczna przepaść. W początkach millenium w funkcji narzędzi do samodzielnego tworzenia stron używane były programy, które instalowało się na dysku, a następnie (bez znajomości HTML), tworzyło się dość prymitywne strony — w porównaniu z dzisiejszymi. Nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim o rozwiązania techniczne. Strony z kreatorów posiadały wiele zbytecznego kodu, który z uwagi na powolny wówczas internet powodował długie otwieranie się witryn, skutecznie zniechęcając użytkowników do korzystania z tych narzędzi. Dla porównania strony stworzone na indywidualne zlecenie radziły sobie w sieci całkiem nieźle.

Kreatory nowej generacji mają około 10 lat. Mniej więcej dekadę temu zaczęły powstawać narzędzia dostępne z poziomu www, łatwe w użyciu i stopniowo coraz lepsze pod względem technicznym. Duże zainteresowanie takimi rozwiązaniami sprawiało (i sprawia nadal), że kreatory były i są stale udoskonalane.

Kreator modułowy – najlepszy na rynku

Obecnie do najlepszych kreatorów stron www zalicza się narzędzia modułowe. Co to oznacza? Są to takie kreatory, które oferują nie tylko szablony, czyli ogólne layouty stron do adaptacji i zastosowania, ale także dużą bazę gotowych elementów, z których układa się witrynę jak z puzzli.

Stosując metodę „przeciągnij i upuść”, z bazy danych kreatora pobiera się m.in.:

  • przyciski;
  • galerie zdjęć;
  • formularze;
  • mapy;
  • edytowalne grafiki.

Przeciągając je myszką w żądane miejsce strony, przesuwając i usuwając aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów, tworzy się ostateczny layout – łatwo, szybko i bez zbędnego wysiłku.

Dobry kreator to nie tylko modułowość

Jak wybrać odpowiedni kreator stron? Jakimi kryteriami kierować się poszukując właściwego rozwiązania? Modułowość jest ważna, jednak poza nią dobry kreator powinien spełniać także kilka innych warunków, do których zalicza się m.in.:

  • duży wybór szablonów;
  • bogatą kolorystykę witryny;
  • moduł bloga (istotny nie tylko dla blogerów — publikacja tekstów to bardzo ważny element pozycjonowania strony);
  • możliwość połączenia strony z profilem użytkownika w mediach społecznościowych;
  • opcja dokonania samodzielnych zmian w kodzie HTML.

Ważną kwestią jest także zapewnienie stronie responsywności, czyli automatycznego dopasowania wyświetlanej witryny do formatu ekranu. Strona powinna być przejrzysta i przyjemna w odbiorze zarówno na monitorze laptopa czy PC, jak i tabletu oraz smartfona.

Ile powinien kosztować dobry kreator stron www?

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z ideą, dla której powstały kreatory www było obniżenie ceny usługi wykonania witryny internetowej. Nie oznacza to jednak obniżenia jakości narzędzia. Przeciwnie, korzystanie z niego przez wielu użytkowników, pozwala na pozyskanie funduszy na rozwój projektu. Dlatego mimo niewysokiej ceny, jaką ponosi indywidualny odbiorca, kreatory mogą zapewniać wysoką jakość narzędzi. Są stale udoskonalane zarówno pod względem graficznym, jak i technicznym.

Dostawcy usługi zwykle oferują swoim klientom dwie, trzy opcje do wyboru, w zależności od funkcji, których potrzebują użytkownicy. Kreatory proste kosztują najczęściej około 250 zł rocznie, podczas gdy te rozbudowane, za pomocą których da się stworzyć nawet całkiem spory sklep internetowy – nie więcej niż 500 zł.