Wedle raportu KPMG z 2018 roku ponad 65% ankietowanych przedsiębiorstw korzysta z zewnętrznych usług księgowych. To już powszechna praktyka, która pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, dzięki czemu właściciele mogą skupić się na rozwoju swoich firm. W wielu wypadkach oferta kancelarii nie kończy się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, ale obejmuje również doradztwo podatkowe. Kiedy warto z niego skorzystać?
Czym jest doradztwo podatkowe?
Najogólniej mówiąc, doradztwo podatkowe polega na udzielaniu podmiotom gospodarczym lub osobom prywatnych informacji z zakresu obowiązków podatkowych, ponadto dotyczą sporządzania zeznań i deklaracji oraz reprezentowania swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi w ich sprawach. Doradztwo podatkowe jest więc doskonałym uzupełnieniem usług księgowych, które skupiają się głównie wokół prowadzenia ksiąg, ale i obliczania należności podatkowych czy tworzeniu listy płac.
Gdy księgowość to za mało
Dynamicznie zmieniające się przepisy czy skomplikowana sytuacja prawna przedsiębiorstwa mogą sprawić, że typowe biuro księgowe nie będzie w stanie pomóc firmie w sprawnym manewrowaniu podczas wymagającego czasu. Z tego powodu warto podjąć współpracę z takim podmiotem, który posiada kompetencje nie tylko z zakresu rachunkowości, ale również szeroko rozumianego prawa gospodarczego.
Podejmowanie samodzielnych decyzji czy występowanie w sprawach przed organami podatkowymi jest obarczone ryzykiem, na które firmy nie mogą sobie pozwolić. Właściciele firm nie powinni od siebie oczekiwać, że w każdej sytuacji będą znali najlepsze rozwiązanie, dlatego obecność doradcy podatkowego jest kluczowa. To osoba z aktualną wiedzą nie tylko na temat samych przepisów, ale także śledząca obowiązujące orzecznictwo. Co istotne, każdy doradca podatkowy musi figurować w spisie prowadzonym przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Mogą znaleźć się w nim tylko te osoby, które mają pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto muszą mieć wykształcenie wyższe i posiadać zdany egzamin na doradcę podatkowego, a także mieć odbytą sześciomiesięczną praktykę zawodową w naszym kraju. Nie ma więc możliwości, że korzystając z usług doradcy, trafimy na osobę z przypadku czy o wątpliwej reputacji.
Usługi doradztwa podatkowego, z których warto skorzystać
Jeśli w Twojej firmie pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości w sprawach podatkowych i prawnych, zarówno w ramach codziennego funkcjonowania (naliczanie podatku, wybór formy opodatkowania, rozliczenia VAT itp.), jak i działań gospodarczych (akwizycja czy restrukturyzacja), wsparcie doradcy będzie nieocenione. Poza typowymi sytuacjami w WZ Partners zajmujemy się również kwestiami związanymi z księgowością międzynarodową, cenami transferowymi, raportowaniem schematów podatkowych (MDR) czy ulgami na badania i rozwój lub IP Box, a także realizujemy procesy due diligence. Mamy doświadczenie w pracy z firmami z wielu branż, wspieramy przede wszystkim firmy z sektora MŚP oraz podmioty należące do międzynarodowych grup kapitałowych, a także fundacje i stowarzyszenia. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualną pomoc w sprawach dotyczących Twojego biznesu.