W przypadku wystąpienia infekcji, problemów z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, stosuje się leki o działaniu wykrztuśnym. Przykładem jest Thiocodin, który działa także przeciwkaszlowo. Występuje on w formie tabletek i syropu. Pomaga uporać się z suchym i uporczywym kaszlem. Lek jest ogólnodostępny, można go kupić bez recepty. Oczywiście zawsze trzeba zachować środki ostrożności, stosować preparat zgodnie z zaleceniami producenta. Zacząć powinno się od dokładnego przeczytania ulotki dołączonej do opakowania. Należy wykluczyć przeciwwskazania do stosowania, mieć na uwadze kwestie dotyczące dawkowania i możliwych działań niepożądanych.
Jak działa lek Thiocodin i jakie są wskazania do jego stosowania?
Thiocodin jest lekiem przeciwdziałającym kaszlowi i wykrztuśnym, a jego działanie wynika z zastosowania dwóch substancji aktywnych w postaci kodeiny i sulfogwajakolu. Preparat ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z gromadzącej się w nich wydzieliny. Warto wiedzieć, że kofeina jest pochodną morfiny, jej działanie przeciwkaszlowe utrzymuje się od czterech do ośmiu godzin. Sulfogwajakol podrażnia błonę śluzową oskrzeli, co wzmaga działanie gruczołów oskrzelowych i ułatwia upłynnienie śluzu znajdującego się w drogach oddechowych. Wskazaniem do stosowania Thiocodin jest suchy, uporczywy kaszel bez odkrztuszania wydzieliny. Substancje aktywne zawarte w leku oddziałują na układ nerwowy, hamując odruch kaszlowy, dzięki czemu zmniejsza się częstotliwość ataków kaszlu.
Warto wiedzieć, że u osób stosujących Thiocodin mogą pojawić się pozytywne wyniki testów antydopingowych, na co powinni uważać sportowcy przed zawodami. Lek może być stosowany przez dorosłych i dzieci powyżej dwunastego roku życia. Czas leczenia trwa zwykle nie dłużej niż trzy dni. Istotne jest to, aby przyjmować Thiocodin z posiłkiem. Pamięć należy również o dobrym nawodnieniu organizmu, w trakcie leczenia powinno się przyjmować duże ilości płynów. W ten sposób możliwe jest zwiększenie skuteczności działania leku.
Możliwe objawy odstawienne i skutki uboczne
Thiocodin jest lekiem, który powinien być stosowany krótkotrwale. Przyjmowanie go przez długi czas lub w większych dawkach zwiększa ryzyko uzależnienia i wystąpienia szeregu działań niepożądanych. Po nagłym odstawieniu mogą wystąpić problemy ze snem, stany lękowe, wahania nastroju, pobudzenie, drżenie mięśni, bóle stawowe i mięśniowe, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, łzawienie oczu, nadmierne ziewanie i pocenie się, bladość skóry i błon śluzowych, kołatanie serca, bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Nawet jeśli Thiocodin będzie stosowany krótkotrwale i zgodnie z zaleceniami lekarza, to nadal mogą wystąpić różne skutki uboczne u niektórych pacjentów. Najczęściej dotyczą one nudności, wymiotów, zaparć, zawrotów głowy. Rzadziej pojawiają się zaburzenia oddychania, skurcz oskrzeli, reakcje uczuleniowe, nagłe wahania nastroju, kołatanie serca, omdlenia, bóle głowy, zwężone źrenice, zaburzenia widzenia i słuchu, zatrzymanie moczu, ostry ból brzucha, utrata łaknienia, nadmierne pocenie się.
Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help