Jakie są zalety mobilnego odciągu spawalniczego? Gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie?

Jakie są zalety mobilnego odciągu spawalniczego? Gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie?

W każdym zakładzie przemysłowym, w którym przeprowadza się spawanie, konieczne jest zorganizowanie systemu odciągowego. Może się on opierać na różnorodnych urządzeniach. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest wyciąg mobilny. Jak działają tego typu odciągi spawalnicze i jakie mają atuty?

Czym są odciągi spawalnicze?

Na samym początku warto pokrótce wyjaśnić, czym są odciągi spawalnicze. To sprzęt służący do odprowadzania zanieczyszczeń z danej przestrzeni. Wyróżniamy wiele rodzajów tego typu urządzeń. Niektóre działają punktowo,
przy stanowiskach pracy, inne na poziomie hali przemysłowej. Niemniej zadania wszystkich odciągów są takie same. Chodzi tutaj o oczyszczanie powierzchni i powietrza z dymu i zanieczyszczeń złożonych z cząsteczek o większych wymiarach.

Jak zrobić odciąg spawalniczy – rozwiązanie mobilne

Jak wspomniano powyżej, wyciąg spawalniczy to pojęcie niejednorodne, odnoszące się do wielu rodzajów urządzeń. Pojawia się zatem pytanie, jak zrobić odciąg spawalniczy, aby dawał maksimum korzyści. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od kilku czynników. Niemniej często optymalnym wyborem okazuje się sprzęt mobilny. Tego typu odciągi spawalnicze oferuje między innymi Cloos.

Odciągi mobilne to urządzenia niewielkich wymiarów, działające punktowo. Ich atutami są cicha praca i możliwość łatwej zmiany miejsca położenia sprzętu. W dalszej części tekstu bardziej szczegółowo przyglądamy się zaletom tego typu urządzeń.

Mobilne odciągi spawalnicze, czyli ekonomicznie i ekologicznie

Wyciąg spawalniczy w wersji mobilnej to rozwiązanie, które pozwala sporo zaoszczędzić. Jednocześnie jest przyjazne dla środowiska. Z czego to wynika? Otóż odciągi tego typu działają jak filtry, w przeciwieństwie do systemów funkcjonujących na poziomie hali, które prędzej można nazwać wentylatorami.

Urządzenia mobilne nie odprowadzają powietrza na zewnątrz, lecz oczyszczają je i oddają z powrotem do hali. W efekcie nie dochodzi do utraty ciepła. Zatem ciepło nie ucieka z pomieszczenia, co pozwala ograniczyć ogrzewanie.

Elastyczność przy punktowym odciąganiu zanieczyszczeń

Mobilne odciągi spawalnicze działają punktowo, czyli przy konkretnych stanowiskach. Istnieją również ich stacjonarne odpowiedniki. Oba typy urządzeń działają jak filtry, zatem pozwalają oszczędzić pieniądze z korzyścią
dla środowiska. Niemniej przynajmniej w niektórych okolicznościach modele mobilne zdają się przeważać nad stacjonarnymi.

Mowa o użytkowaniu sprzętu w firmach, w których spawanie czy inne czynności będące źródłem zanieczyszczenia, wykonuje się na przemian przy wielu stanowiskach. Zakup kilku czy kilkunastu odciągów nie jest wtedy opłacalny. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w jeden wyciąg, który bez większego wysiłku można przenosić  pomiędzy stanowiskami.

Cena odciągu spawalniczego i inne ważne cechy

Wybierając odciągi spawalnicze, warto zwracać uwagę na kilka ważnych cech urządzenia. Niewątpliwie dla wielu nabywców ważna będzie cena odciągu spawalniczego. Nie zalecamy jednak nadmiernej oszczędności w tym obszarze. O wiele istotniejsza jest wysoka jakość sprzętu. Ponadto w grę wchodzą konkretne parametry. Do najważniejszych należy moc urządzenia. Za jeden z kluczowych parametrów trzeba też uznać pojemność filtra.

Powyższe parametry decydują o efektywności pracy sprzętu. Niemniej istotny jest też komfort użytkowania. Aby zapewnić sobie wygodę, warto kupować urządzenia jedynie w sprawdzonych miejscach. Dobrze też sprawdzić wcześniej opinie użytkowników. Poza tym dokonując zakupu odciągu spawalniczego, zwróć uwagę na kształt dyszy. Polecamy również uwzględnić pobór energii danego urządzenia.