Walec drogowy to jedna z najczęściej stosowanych maszyn budowlanych. Przede wszystkim ze względu na szerokie zastosowanie tego sprzętu oraz możliwość dostosowania do różnych nawierzchni. Poza tym dostępnych jest całkiem sporo różnych rodzajów walców, dzięki czemu z łatwością dopasujesz parametry danego modelu do swoich oczekiwań. Poznaj najważniejsze cechy walca drogowego.
Kluczowe parametry przy wyborze walca drogowego
Dopasowanie do podłoża
Rodzaj walca powinien być przede wszystkim dopasowany do podłoża, na jakim chcesz pracować. Do dyspozycji masz:
- walce statyczne – sprawdzą się przy pracach wykończeniowych, ponieważ oddziałują na powierzchnię jedynie własną masą i na stosunkowo niewielką głębokość;
- walce wibracyjne – mogą oddziaływać na powierzchnię w sposób statyczny i dynamiczny, co dzieje się jednocześnie, a w tym celu wykorzystywane są drgania do nawet 50 Hz, co umożliwia oddziaływanie na podłoże do 4 m głębokości, dlatego to dobry sprzęt do trudniejszych prac.
Jakość wykonania
Szczególnie gdy chcesz kupić walec drogowy z drugiej ręki, powinieneś zwrócić uwagę na jakość obudowy. Kilka cech świadczy o solidnym wykonaniu m.in. marka maszyny. Dla firm polecane są także modele z certyfikatem CCE, ponieważ są przyznawane jedynie naprawdę mocnym i wyróżniającym się wysoką jakością walcom.
Dostępne rozwiązania technologiczne
Koniecznie sprawdź, jakie funkcje ma konkretny walec drogowy– dostępność dodatkowych opcji zazwyczaj zależy od tego, w którym roku został wyprodukowany dany sprzęt. Te najnowsze mają naprawdę ciekawe i przydatne rozwiązania np. mimośrodowe wałki wzbudzające – z ich pomocą uzyskasz jeszcze większą skuteczność zagęszczenia.
Bardzo przydatny jest też dwuzakresowy stopień wibracji – najlepiej o orientacyjnej amplitudzie między 0,9 mm a 1,8 mm oraz częstotliwości na poziomie 35 Hz-30 Hz.
Wiele firm decyduje się również na walce drogowe z napędem hydraulicznym na obie osie, co umożliwia poruszanie się po naprawdę trudnej nawierzchni.
Charakterystyka silnika
To właśnie silnik stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego sprzętu, a w tym również walca drogowego. Najlepiej sprawdzi się model czterocylindrowy z bezpośrednim wtryskiem, ponieważ spełnia wszystkie normy europejskie, dotyczące emisji dwutlenku węgla. Jeśli nie znasz się na mechanice walca, to podczas zakupu używanego modelu warto skorzystać z pomocy specjalisty. Dzięki temu zyskasz pewność, że silnik jest w pełni sprawny i nie będziesz musiał wkrótce myśleć o wymianie tej części.
Komfort użytkowania
Podczas zakupu walca drogowego pomyśl także o komforcie korzystania z tej maszyny. Operator tego urządzenia z pewnością będzie zadowolony, gdy znajdzie się tam amortyzowany fotel, a do tego wyciszona oraz ogrzewana bądź klimatyzowana kabina. Do sprawnego kontaktu z otoczeniem przyda się również radioodbiornik.
Najnowocześniejsze walce mają wbudowany system monitoringu cofania, co nie tylko ułatwia obsługę maszyny, ale też znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas robót. Oprócz tego przyda się wyświetlacz LCD z kolorowym obrazem.
Jakie zastosowanie ma walec drogowy?
Z pomocą walców drogowych możesz dość szybko, sprawnie, a przede wszystkim skutecznie wykonać roboty drogowe bądź budowlane. Właśnie z tego powodu są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebny jest mocny nacisk wałów na podłoże. Przede wszystkim tego rodzaju sprzęt służy do zagęszczania gruntów, a także do tworzenia masy nawierzchniowej stosowanej w trakcie budowy dróg. Poza tym specjalny rodzaj walca sprawdzi się w trakcie zagospodarowywania ogrodu czy dowolnych terenów zielonych.