Znany już od ponad stu lat, druk fleksograficzny jest techniką, która używana jest w tej chwili niemalże na każdej płaszczyźnie drukowania. Bez problemu może wykorzystywać ją drukarnia etykiet czy te, które zajmują się nadrukami na kartonach i tak przez praktycznie wszystkie segmenty tego rodzaju przedsiębiorstw. Jakie są więc zalety fleksografii?
Ekologia w druku
Drukarnia etykiet poza tym, że wytwarza na życzenie klienta różne produkty, to skutkiem ubocznym jej działalności jest produkcja odpadów, która bywa niestety na wysokim poziomie. Dlatego wiele tworów prawnych dotyczy regulacji zarządzania odpadami i tego, co z którymi wolno, a czego nie wolno. Fleksografia natomiast sprzyja ekologii, ponieważ w jej zastosowaniu można posłużyć się ekologicznymi surowcami, co pozytywnie wpływa na ograniczenie produkcji odpadów silnie toksycznych.
Atuty druku fleksograficznego
Lista zalet wykorzystywania takiej technologii jest długa. Rozpoczynając od tego, co najbardziej interesuje potencjalnego klienta, czyli cena wykonania – która jest bardzo niska, przechodząc przez możliwość dopasowania technologii do niemal każdej potrzeby klienta, docierając aż do jakości wykonania, która jest na bardzo wysokim poziomie. Skąd więc wynika uniwersalność tej technologii? Z greki „flekso”, znaczy giętki. Giętkość tej technologii pozwala nanieść druk na powierzchnie o różnych kształtach i strukturach.
Gdzie fleksografia znajduje zastosowanie?
Druk fleksograficzny to technologia, która może odmienić wizerunek danej marki. Fleksografia pozwala na tworzenie etykiet samoprzylepnych, wykonywanie druku na foliach, plastiku, giętkich kartonach i wielu, wielu innych oferując przy tym efekt wypukłego druku. To może pozwolić na zmianę postrzegania przez klientów danego produktu, szczególnie kiedy trafi się na klienta, który kupuje oczami – a takich jest naprawdę sporo.
Jak to działa?
Technologia fleksograficzna miała swoje początki w połowie wieku XIX. Wymyślono wtedy, żeby zwykłą metalową formę druku zastąpić elastyczną – gumową. Jednak sposób ten rozwinął się tak dobrze dzięki wykorzystaniu polimerów. Forma drukarska wykonana z takiego materiału jest bardzo elastyczna dzięki czemu, można ją nanieść na tak wiele powierzchni i kształtów.
Kiedy decydować się na fleksografię
Nie ma wątpliwości co do tego, że drukarnia fleksograficzna pozwala zoptymalizować koszty przy wykonywaniu różnego rodzaju nadruków na opakowania czy folie lub inne giętkie materiały. W sytuacji, kiedy trzeba wykonać wysokonakładowe zlecenie, ten sposób druku sprawdzi się wyśmienicie.