Chcąc nadać swojemu wnętrzu nowego i świeżego wyglądu można podjąć się odnawianiu mebli na własną rękę. Z reguły odrestaurowanie mebli z drewna nie należy do najtrudniejszych zadań. Zanim jednak przystąpimy do procesu ich renowacji, trzeba wiedzieć jakie maszyny są niezbędne do takiej obróbki. Z poniższego artykułu dowiesz się co okaże się przydatne!
Co przyda się przy obróbce drewna?
Sporą część prac z drewnianymi meblami można wykonać za pomocą narzędzi ręcznych. Jednak zwykła wiertarka to nie wszystko. Zanim zabierzemy się za wykonywanie prac przy tego rodzaju zabudowie, trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia takie jak:
- frezarki do drewna – służą do obróbki drewna i są szczególnie przydatne do nadawania kształtów jak np. zaokrąglania brzegów,
- łuparki do drewna – w zależności od swojej budowy i specyfikacji pomogą w rozdrabnianiu drewna bez użycia dużej siły; to dobry zamiennik piły lub siekiery
- szlifierki do drewna – zapewniają przyspieszenie etapu szlifowania drewna litego, płyt pokrytych okleiną lub lakierowanych,
- tokarki do drewna – skrawaniem pomagają nadać określony kształt drewnianym warstwom,
- wyrówniarki – są wykorzystywane w procesie heblowania oraz strugania drewna,
- pilarki – służą do przecinania kawałków drewna
Dobra organizacja
Użycie szlifierki, tokarki i inne maszyny do drewna, pomagają podnieść komfort i jakość prac renowacyjnych. Jednak odnawianie mebli wymaga odpowiedniego przygotowania i uwzględnienia kilku ważnych etapów. Co warto mieć na uwadze, decydując się na samodzielne odnawianie drewnianego umeblowania? Oto 5 podstawowych kroków:
- Przygotowanie powierzchni
Do usunięcia dawnej powłoki malarskiej lub lakierniczej należy posłużyć się szlifierką. Inna sprawa, gdy nasze meble nie były wcześniej malowane – wtedy wystarczy zmatowić wskazany element, najlepiej za pomocą papieru ściernego.
- Odpowiedni strój
Dawanie drugiego życia starym meblom musi być nie tylko przyjemnym, ale również bezpiecznym zajęciem. Dlatego należy wziąć pod uwagę zakup maski przeciwpyłowej, gogle ochronne i ubrać się w strój roboczy.
- Usuwanie pyłu
W wyniku szlifowania wytwarza się spora ilość pyłu, który osiada na meblach i pokrywa także sąsiednie powierzchnie naszego miejsca pracy. Stąd dobrze jest mieć pod ręką odkurzacz i wilgotną szmatkę, aby zaprowadzić porządek.
- Usuwanie szkodników
Otwory i inne wyszczerbione miejsca mogą świadczyć o obecności szkodników. Dla zapobiegania ich występowania na drewnianej powierzchni, należy zaopatrzyć się we właściwe środki chemiczne i stosować się do zaleceń producenta.
- Uzupełnianie ubytków
Wieloletnie korzystanie z umeblowania skutkuje powstawaniem ubytków i wyszczerbień, które najlepiej zaszpachlować.
- Konserwacja drewna
Dla zapewnienia większej trwałości i jakości wyposażenia koniecznym będzie stosowanie odpowiednich preparatów, przedłużających jego żywotność. Do zakonserwowania drewnianych mebli przyda się np. bejca, impregnat czy lakier.
Zaopatrzenie we właściwe maszyny do drewna to jedno, ale ważne jest również przemyślenie procesu przebiegu prac renowacyjnych.
Odnawianie drewnianych mebli – o czym warto pamiętać?
Do odnowienia mebli przyda się odrobina wprawy. Trzeba jednak pamiętać, że nawet będąc amatorem w tej kwestii można stworzyć nowe, innowacyjne wnętrze. Nie jest to trudne zadanie, jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem. Nie można przy tym zapomnieć, że podczas odrestaurowania mebli przyda się również zmysł estetyczny. Dobrze jest czerpać inspirację na nowe pomysłu ze sklepów internetowych lub gazetek o wystroju wnętrz.