Jaki multimetr wybrać?

Jaki multimetr wybrać?

rócić uwagę przy wyborze odpowiedniego multimetru.

Na co zwrócić, uwagę wybierając multimetr? 

Chcąc wybrać dobrej jakości multimetr, przed zakupem warto zweryfikować kilka istotnych parametrów:

  • bezpieczeństwo,
  • dokładność,
  • rozdzielczość pomiarowa,
  • możliwości zastosowania.

Bezpieczeństwo multimetru

Warto wspomnieć kilka słów o bezpieczeństwie urządzenia. Na rynku można znaleźć produkty różnych producentów i w różnych cenach. Nie zaleca się sięgać po najtańsze wersje, które pochodzą zazwyczaj z chińskiej produkcji. Takie multimetry często posiadają elementy konstrukcji nie do końca zgodne z normami bezpieczeństwa. Mogą posiadać wątpliwej jakości bezpieczniki czy przewody. Korzystanie z takiego multimetru w dłuższej perspektywie naraża na szwank zdrowie i życie użytkownika. 

Wybierając multimetr, warto więc zakupić produkt droższy od renomowanej i sprawdzonej marki, który będzie posiadał wszystkie niezbędne atesty. Tylko takie urządzenie w 100% gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Dokładność multimetru

Dokładnością multimetru określa się dopuszczalną granicę błędu wartości wskazanej. W parametrach urządzenia oznaczona jest ona przez ± (jest to procent od wartości wskazanej oraz wartości najmniej znaczącej cyfry). Wartość wskazana określa realną wartość sygnału, który jest mierzony przez urządzenie. Z kolei wartość najmniej znaczącej cyfry oznacza błąd, jaki może wystąpić przy pomiarze. Wynika on zazwyczaj z wewnętrznej tolerancji konwertera cyfrowego, może być spowodowany różnego rodzaju zakłóceniami, a także wynikać z nieścisłości w zaokrągleniach. 

Łatwo się domyślić, że im precyzyjniejszy multimetr, z niższą granicą błędu tym lepiej, jednak nie do wszystkich czynności konieczne jest bardzo precyzyjne urządzenie. Dobór konkretnego modelu będzie więc zależeć od rodzaju codziennych pracy wykonywanych za pomocą sprzętu.

Rozdzielczość pomiarowa multimetru

Kolejnym istotnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę podczas zakupu multimetru jest jego rozdzielczość pomiarowa. Pokazuje ona wszelkie zmiany w sygnale wejściowym, które przekładają się na zmiany w sygnale wyjściowym. W multimetrach rozdzielczość określa się za pomocą maksymalnej liczby cyfr, która może być widoczna na wyświetlaczu. W przeciętnym multimetrze ta liczba waha się od  3½ do 4½, z kolei w tzw. multimetrach stołowych (stacjonarnych) może sięgać 7½. 

Możliwości zastosowania multimetru

Decydując się na odpowiedni model multimetru, trzeba też wybrać urządzenie dostosowane do oczekiwań funkcjonalnością. Większość tego rodzaju sprzętów wyposażona jest w podstawowe funkcje takie jak mierzenie napięcia AC/DC, prądu AC/DC, rezystancji czy ciągłości.

Droższe modele posiadają również funkcje dodatkowe pozwalające na zmierzenie pojemności, częstotliwości, temperatury. Przed zakupem warto więc rozważyć, z których funkcji najczęściej będziemy korzystać.

Co oprócz samego multimetru?

Ostatnią rzeczą, którą należy rozważyć przy zakupie multimetru, są dodatki. Multimetry mogą być dostarczane z różnymi akcesoriami, w tym:

  • Przystawką cęgową do pomiaru wyższych prądów,
  • Pokrowcem ochronnym, aby uniknąć uszkodzenia delikatnych elementów wewnętrznych miernika.

Oprogramowanie:

  • Kabel USB, który pozwala na pobranie danych z multimetru do komputera w celu dalszej analizy (funkcja, którą nie każdy miernik elektryczny oferuje).

Większość dobrej jakości mierników wykorzystuje ładowalne baterie litowo-jonowe, które wytrzymują od 100 do 1000 godzin, zanim będą wymagały wymiany. Zależy to jednak od tego, jak często używasz miernika i jak wiele testów jest wykonywanych podczas każdej sesji (więcej testów = krótsza żywotność baterii).

Koszt multimetru a koszty dodatkowe

Koszt multimetru nie jest jedynym kosztem do rozważenia. Patrząc na ceny, należy pamiętać, że czasem trzeba będzie również kupić przewody pomiarowe i sondy. Możesz także rozważyć koszty wymiany baterii. Jeśli chcesz na nich zaoszczędzić, wybierz urządzenie z akumulatorem do ładowania. 

Multimetry mogą być świetnym narzędziem dla każdego, kto potrzebuje regularnie wykonywać pomiary. Czy jesteś hobbystą, profesjonalnym pracownikiem lub po prostu kimś, kto lubi projekty DIY, istnieje wiele opcji dostępnych na rynku. Ważne jest zdecydować się na taki model, który będzie odpowiadał Twoim konkretnym potrzebom i budżetowi, a jednocześnie bez problemu wykona swoją pracę! Szukając odpowiedniego sprzętu, sprawdź sklep dla profesjonalistów, znajdziesz go pod adresem: https://www.merazet.pl.