Jak zdać prawo jazdy w UK po polsku?

Jak zdać prawo jazdy w UK po polsku?

W dzisiejszych czasach wyprowadzki za granicę są powszechne – ludzie migrują nie tylko w celach zarobkowych, ale często edukacyjnych, czy po prostu z chęci zmiany otoczenia, a jednym z najpopularniejszych kierunków nadal jest Wielka Brytania. W związku ze zmianą miejsca zamieszkania warto poznać zasady obowiązujące w innym państwie, zwłaszcza w zakresie dokumentów. Jedną z najważniejszych kwestii jest swobodna możliwość kierowania samochodem – dowiedz się, jak zdać prawo jazdy w UK po polsku i jak wyglądają testy!

Prawo jazdy w UK po polsku – zasady

Zanim dowiesz się jak uzyskać prawo jazdy w UK po polsku, konieczne jest wyjaśnienie kluczowych zasad dla osób starających się o te uprawnienia. Przede wszystkim może je zrobić każda osoba, która ukończyła 17 lat i przez okres minimum 185 dni mieszka na terenie Wielkiej Brytanii, przy czym nie można mieć problemów zdrowotnych (zwłaszcza neurologicznych), które wpływałyby na bezpieczeństwo w czasie jazdy, przeszkodą jest także niekorygowana wada wzroku. Bardzo istotną różnicą jest Provisional Driving Licence, czyli tymczasowe prawo jazdy, o które można wnioskować po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy. Co warto wiedzieć w przypadku tego dokumentu?

  • pozwala na kierowanie motorem lub quadem od 16 roku życia,
  • od 17 roku życia umożliwia jazdę samochodem osobowym pod opieką innego kierowcy,
  • kierowca nadzorujący nie musi być instruktorem, ale musi mieć ukończone 21 lat i przynajmniej od 3 lat mieć prawo jazdy,
  • wjazd na autostrady jest dozwolony wyłącznie pod opieką wykwalifikowanego instruktora, specjalnie przystosowanym pojazdem.

Provisional Driving Licence stanowi wymóg formalny, który umożliwia podejście do egzaminów. Ważne prawo jazdy tymczasowe jest okazywane zarówno na egzaminie teoretycznym, jak i praktycznym.

Jak zdać prawo jazdy w UK po polsku? Testy na prawo jazdy w UK

Testy na prawo jazdy w UK można podzielić na 3 typy – pierwszą część stanowią test wielokrotnego wyboru i studium przypadku, w części drugiej należy się przygotować na test weryfikujący dostrzeganie zagrożeń. Na egzaminie należy pojawić się 15 minut wcześniej, zgłosić się w rejestracji i zostawić wszelkie rzeczy osobiste (m.in. jedzenie, torebkę, telefon komórkowy) w specjalnym schowku. Możliwe jest wykonanie wcześniej 15-minutowej sesji próbnej. Jak już wspomniano, testy na prawo jazdy w UK dzielą się na 2 części:

  • Część pierwsza – w sumie 45 pytań z wielokrotnym wariantem odpowiedzi oraz 5 pytań stanowiących studium przypadku, ta część trwa 57 minut,
  • Część druga – 14 filmów, w których należy wskazać potencjalne zagrożenia, ta część trwa 20 minut.

Po tym, jak egzaminowany zda testy na prawo jazdy w UK, ma możliwość zarezerwowania z instruktorem daty egzaminu praktycznego, który z kolei dzieli się na 3 części:

  • badanie wzroku,
  • pytania dotyczące bezpieczeństwa i obsługi,
  • jazda, również samodzielna.

W związku z tymi zasadami wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w ogóle możliwe jest zaliczenie egzaminów na prawo jazdy w UK po polsku? Odpowiedź brzmi tak, a pocieszeniem może być fakt, że wielu Polaków zdaje egzaminy na prawo jazdy i to nawet przy bardzo słabej znajomości języka. Bardzo ważne jest w tym przypadku odpowiednie przygotowanie, które zagwarantuje sukces – jak zdać prawo jazdy w UK po polsku?

Jak zrobić prawo jazdy w UK po polsku?

Jeżeli zastanawiasz się jak zdać prawo jazdy w UK po polsku, przede wszystkim warto zacząć od wybrania szkoły jazdy. W Wielkiej Brytanii nie trzeba co prawda korzystać z tego typu placówki, nie ma też limitów godzin do wyjeżdżenia, jednak profesjonalna szkoła odpowiednio przygotuje Cię do egzaminów, nawet jeśli Twoje umiejętności językowe są znikome. Przy wyborze zwróć uwagę na całość oferty – również na proponowane materiały. Profesjonalne szkoły zapewniają certyfikowane tłumaczenie na polski, a także dodatkowe objaśnienia, które pozwalają na pełne zrozumienie odpowiedzi. Dobre placówki oferują również wsparcie dwujęzycznych instruktorów, którzy szkolą kompleksowo i przygotowują przyszłego kierowcę na każdą ewentualność.

Nie wiesz jak zrobić prawo jazdy w UK po polsku i od czego zacząć? Zapraszamy na croydons.co.uk, gdzie profesjonalnie przygotujemy Cię do egzaminów nawet przy bardzo słabej znajomości języka!