Leasing samochodów w firmach to coraz popularniejsza i wygodna forma finansowania floty. Umowę leasingu może zawrzeć każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, bez względu na branżę i typ prowadzonej działalności. Wbrew pozorom zawiązanie umowy leasingowej to prosta procedura, obejmująca dostarczenie niezbędnych dokumentów i ustalenie warunków współpracy z firmą leasingową. Czym jest leasing samochodu osobowego, jakie wyróżniamy jego rodzaje i jak wziąć samochód w leasing?
Czym jest leasing samochodowy?
Leasingiem nazywamy umowę cywilnoprawną zawieraną pomiędzy finansującym (leasingodawcą) a korzystającym (leasingobiorcą), i uprawniającą do korzystania z pojazdu (będącego przedmiotem leasingu) w zamian za comiesięczne opłaty na rzecz leasingodawcy. Biorąc auta w leasing, przedsiębiorcy mogą więc liczyć na wygodną formę finansowania swojej floty.
Leasingobiorca to osoba prowadząca działalność gospodarczą, zaś leasingodawca świadczy usługi leasingu pojazdów. Czas trwania umowy zależny jest od preferencji korzystającego, co umożliwia wygodne rozłożenie rat za użytkowanie samochodu, bez konieczności uiszczania wysokich, obciążających budżet firmy opłat. Warto jednak wiedzieć, że istnieją minimalne okresy zawarcia umowy leasingu, w zależności od jego formy. Wyróżniamy leasing operacyjny oraz finansowy. Na czym polegają oba warianty?
Leasing operacyjny samochodu osobowego
W leasingu operacyjnym przedmiot leasingu (w tym przypadku pojazd) zaliczany jest jako składnik majątkowy leasingodawcy, zaś kosztami uzyskania przychodu leasingobiorcy są comiesięczne opłaty (raty leasingowe). Wówczas właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa.
W przypadku leasingu operacyjnego należy uiścić opłatę wstępną (tzw. czynsz inicjalny), o ile jest ona wymagana, a także przedsiębiorca zobowiązany jest do pokrywania wszelkich kosztów związanych z eksploatacją auta. Leasing operacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają wystarczających środków na spłatę auta z góry.
Umowa leasingowa zawierana jest na co najmniej 24 miesiące. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może, ale nie musi wykupywać pojazdu.
Leasing finansowy
W leasingu finansowym przedmiot leasingu zostaje przekazany na rzecz korzystającego w ramach uiszczania rat leasingowych. Wówczas do kosztów prowadzenia działalności można zaliczyć jedynie część odsetkową rat i odpisów amortyzacyjnych oraz koszty eksploatacyjne, a podatek VAT opłaca się w całości przy pierwszej racie. Zwykle leasing finansowy zawiera się na co najmniej 6 miesięcy (jednak w prawie nie ma zapisów o minimalnym czasie trwania współpracy). Po zakończeniu umowy finansujący może przenieść własność przedmiotu na przedsiębiorcę z zapłatą ceny wykupu, sprzedać przedmiot leasingu lub zawrzeć z przedsiębiorcą kolejną umowę.
Leasing samochodu – procedura umowy leasingu
Po podjęciu decyzji dotyczącej formy leasingu, przychodzi czas na dopełnienie formalności. Zgodnie z prawem umowa leasingu musi być wzajemna, zawierana w formie pisemnej, odpłatna, konsensualna i jednostronnie profesjonalna. W dokumencie określane są przede wszystkim strony i przedmiot umowy, prawa i obowiązki każdej ze stron, opcjonalny wykup auta, wynagrodzenie (raty leasingowe) i termin wpłaty oraz warunki wypowiedzenia umowy.
Ponadto przy leasingu operacyjnym należy sprecyzować czas trwania umowy, który musi równać się 40% normatywnego czasu amortyzacji pojazdu. Warto wiedzieć, że kwota całkowita opłat leasingowych nie może być niższa od wartości początkowej pojazdu. Zwykle raty oblicza się na podstawie ceny nabycia pojazdu, okresu jego użytkowania i innych opłat leżących w obowiązku firmy leasingowej.
Do zawarcia umowy niezbędne będą REGON, NIP, KRS lub EDG oraz wniosek leasingowy. Ponadto osoby reprezentujące przedsiębiorstwo będą zobowiązane do okazania swoichdanych osobowych na podstawie dokumentu tożsamości. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji leasingowej pojazd trafia do użytku firmy.
Samochody w leasing dla firm – zalety
#1 Inwestycja w rozwój
Leasing aut to szansa na ciągły rozwój firmy bez konieczności inwestowania co jakiś czas dużej ilości pieniędzy. Stałe, miesięczne raty ułatwiają opłacanie nowoczesnych samochodów, a ich użytkowanie automatycznie poprawia wizerunek firmy na rynku. Ponadto leasing umożliwia posiadanie we flocie kilku pojazdów, przy stosunkowo niskich kosztach ich posiadania. Warto także zaznaczyć, że po zakończeniu każdej umowy można podpisać nową na kolejne, inne lub to samo auto. To ułatwia stały rozwój firmy i wyposażanie jej w coraz to nowszą flotę.
#2 Odpisy kosztów uzyskania przychodu
Zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i finansowego, przedsiębiorcy mogą wliczyć w koszty uzyskania przychodu wszystkie raty leasingowe, a także firma może wykonać odliczenie podatku VAT. Ponadto w koszty można wliczać wszelkie opłaty eksploatacyjne (naprawy, zakup części i płynów, czy paliwo).
#3 Stałe raty i monitorowanie budżetu
Ustalenie stałych, miesięcznych rat umożliwia firmie dokładne zaplanowanie wydatków, co przekłada się utrzymanie stabilności finansowej w przedsiębiorstwie. Ponadto przy dłuższym leasingu firma jest w stanie oszacować miesięczne wydatki niezbędne do utrzymania pojazdów, zatem planowanie innych inwestycji staje się automatycznie prostsze.
#4 Nieskomplikowane formalności
Leasing to przede wszystkim minimalne i łatwe formalności. Wnioski leasingowe zwykle rozpatrywane są szybko, a weryfikacja przedsiębiorców nie jest aż tak rygorystyczna jak dla firm zaciągających kredyt bankowy na samochód. Warto także wiedzieć, że leasing nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową przedsiębiorstwa.
#5 Możliwość wykupu pojazdu
Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorcy mogą wykupić samochód na własność lub na firmę. W przypadku leasingu finansowego przedsiębiorca staje się właścicielem auta od razu po zakończeniu umowy. Po wykupieniu pojazdu można go sprzedać po upływie 6 lat (w przypadku, gdy samochód został wykupiony na firmę), lub przekazać jako darowiznę do użytku innej osobie.
Jeśli osoba nie zdecyduje się wykup pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej, najczęściej trafia ono bezpośrednio do sprzedaży. Jeśli interesuje Cię kupno samochodu poleasingowego, sprawdź oferty na stronie Poleasingowe Alphabet.
Inne opcje finansowania floty – wynajem długoterminowy
Innym sposobem na finansowanie floty we firmie jest długoterminowy wynajem samochodów nowych lub używanych. Przedsiębiorcy tak jak w przypadku leasingu, w zamian za uiszczanie comiesięcznej opłaty, mogą użytkować pojazd zgodnie ze swoimi potrzebami. Zwykle przy wynajmie ustalany jest limit kilometrów, jaki nie może zostać przekroczony podczas użytkowania pojazdu.
Wynajem długoterminowy to doskonały sposób na przetestowanie interesujących firmę pojazdów przed zakupem i zapewnienie we flocie nowoczesnych aut, nierzadko także tych elektrycznych. W zależności od wybranego pakietu, korzystający mogą liczyć na wiele udogodnień. I tak wyróżniamy:
Pełny wynajem długoterminowy
Pełny wynajem (z ang. Full Service Leasing) poza standardowym użytkowaniem pojazdu zawiera wiele przydatnych usług, do których zaliczamy m.in.: pełny pakiet serwisowy, obejmujący serwisowanie pojazdu w autoryzowanych stacjach obsługi, zapas opon premium wraz z wymianą i przechowywaniem, znalezienie korzystnego ubezpieczenia i dopełnienie formalności z nim związanych, samochód zastępczy na czas napraw czy karty paliwowe, umożliwiające tańsze tankowanie na wybranych stacjach benzynowych.
Leasing z serwisem
Ta usługa jest podobna do pełnego wynajmu długoterminowego, z tą różnicą, że w leasingu z serwisem nie ma obowiązku decydowania się na serwis mechaniczny. Warto jednak wiedzieć, że ten rodzaj wynajmu powinien obejmować co najmniej dwie dodatkowe usługi serwisowe. Umowa zawierana jest na zasadzie leasingu operacyjnego lub finansowego, jednak z uwzględnieniem limitu kilometrów.
Wyłączne zarządzanie flotą
Wynajem długoterminowy z zarządzaniem flotą obejmuje przeniesienie obowiązków związanych z eksploatacją pojazdu na firmę wynajmującą pojazdy. Wówczas klienci mogą skorzystać z takich usług jak zapewnienie ubezpieczenia, likwidacja szkód, serwisowanie, wymiana opon, karty paliwowe, raportowanie, czy usługa door-to-door, polegająca na bezpośrednim dostarczaniu pojazdu pod drzwi korzystającego.
Ciekawostka
Wynajem długoterminowy staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem na finansowanie floty w Polsce. Szacuje się, że już co piąte przedsiębiorstwo korzysta z usługi wynajęcia samochodów dla firmy. Co ciekawe, w krajach zachodnich na takie rozwiązanie decyduje się aż 80% funkcjonujących na rynku przedsiębiorstw!
Podsumowanie
Leasing to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwinąć flotę samochodową firmy, ale nie są zdolni do pokrycia wysokich kosztów zakupu nowych pojazdów. Takie rozwiązanie umożliwia użytkowanie auta przez wybrany przez siebie czas, z jednoczesną możliwością wykupu pojazdu. Ponadto warto wziąć pod uwagę usługę wynajmu długoterminowego, która umożliwia praktycznie bezwysiłkowe korzystanie z nowoczesnych samochodów.