Jak wybrać najlepsze okna dachowe do domu?

Jak wybrać najlepsze okna dachowe do domu?

Pomieszczenia zlokalizowane w górnej kondygnacji budynku, czyli na poddaszu coraz częściej adaptowane do celów użytkowych. To, co dawniej mogło być ciemną skrytką pozbawioną okna aktualnie musi zostać wyposażone tak, aby korzystanie z tej przestrzeni było po prostu wygodne. Nawet jeśli na poddaszu nie zostaną początkowo urządzone pokoje z przeznaczeniem do zamieszkania, to i tak w dłuższej perspektywie takie może być ich przeznaczenie. Dużo łatwiej jest zatem przygotować je już na etapie budowy i prac wykończeniowych, niż później dokonywać kosztownej i często bardzo skomplikowanej przebudowy.

Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze okien dachowych?

Wybierając okna odpowiednie do poddasza trzeba przede wszystkim brać pod uwagę wielkość pomieszczenia, które ma zostać odpowiednio doświetlone. Spadzista konstrukcja zupełnie inaczej rozprasza promienie słoneczne, niż wtedy gdy jest umieszczona pionowo. Okna do poddaszy wybiera się tak, aby ich powierzchnia nie była mniejsza niż 10% wielkości podłogi. Wtedy mamy gwarancję, że w pomieszczeniu będzie wystarczająco widno i nie trzeba będzie w trakcie dnia stosować sztucznego doświetlania lampami.

Wymiary szyby to nie jedyne cechy okiem, które trzeba uwzględnić przy ich wyborze. Ważna jest też sama budowa dachu oraz to, jaki jest jego kąt nachylenia. Im jest on mniejszy, tym okno powinno być większe i bardziej podłużne. Okno to nie tylko sposób na doświetlenie pomieszczeń poprzez regulowanie ilości wpadającego światła. Jego zadaniem jest też izolacja przed hałasem dobiegającym z zewnątrz oraz regulowanie temperatury. Dobrze dobrane okna z solidną ramą i odpowiednio grupą szybą sprawią, że wewnątrz będzie ciszej i cieplej.

Rodzaje okien dachowych dostępne w sklepach

Poszczególne typy okien do zamontowania w dachu różnią się między sobą swoją konstrukcją oraz funkcjami. Jedną z najważniejszych cech jest to, w jaki sposób się one otwierają. Specyficzne umiejscowienie okna wpływa na to, jak będzie można do niego dosięgnąć. To z kolei bardzo wpływa na komfort korzystania z tego rozwiązania. Jakie zatem okna dachowe można kupić w sklepach budowalnych? Czym się między sobą różnią?

Okna uchylne

To jeden z najczęściej wybieranych przez klientów typów okien dachowych. Charakteryzują się osią obrotu zamontowaną w górnej krawędzi ramy. Zamykanie i otwieranie okna odbywa się za pomocą standardowej klamki. Łatwo jest też je umyć, ponieważ szybę można obrócić. Jeśli zostaną zamontowane na standardowej wysokości to nie będzie problemu z ich uchylaniem.

Okna obrotowe

Mają oś obrotu umiejscowioną w 2/3 wysokości skrzydła. Mają montowane dodatkowe siłowniki pozwalające na wyższe umieszczenia skrzydła. Najlepiej sprawdzają się na dachach o nachyleniu od 20 do 65 stopni.

Okna obrotowo-uchylne

Obrotowo-uchylne okna mają dwie osie obrotu skrzydła, znajdujące się w połowie ramy i w jej górnej krawędzi. Tak przemyślana konstrukcja ułatwia zarówno ich otwieranie, jak i dokładne umycie. Nie trzeba bowiem mocno się gimnastykować, aby dotrzeć do wszystkich krawędzi.

Jak prawidłowo zamontować okno dachowe?

To, czy okno zamontowane w nachylonym pod różnym kątem dachu będzie spełniać swoją funkcję zależy nie tylko od jego rodzaju, ale również od tego, czy zostało ono prawidłowo zamontowane. Dokładne wypełnienie wszystkich szczelin warstwą izolacyjną oraz zabezpieczenie pianką sprawia, że konstrukcja jest szczelna i chroni przed utratą ciepła oraz hałasem dostającym się z zewnątrz. Również po zamontowaniu okien w dachu trzeba co jakiś czas sprawdzać, czy wszystkie krawędzie nadal są zabezpieczone, a chroniąca je warstwa nie uległa wykruszeniu.

Ważną rolę przy prawidłowym montażu okien dachowych pełni kołnierz, w którym osadzane jest skrzydło. Producenci rekomendują kupowanie kompletów pochodzących z tych samych linii. Wtedy mamy pewność, że całość będzie do siebie idealnie pasować. Źle zamontowane okna mogą być w przyszłości źródłem wielu problemów. Przez nieszczelną konstrukcję ucieka ciepło. Zaburzona zostaje również konstrukcja dachu. Dlatego lepiej jest zadbać o ich właściwe osadzenie, niż wykonywać czasochłonne i kosztowne naprawy później.

Materiał ram okien dachowych

Na koniec warto też przypomnieć, że ramy okien dachowych, podobnie jak wszystkich innych typów mogą być wykonane z drewna, aluminium lub plastiku. Tworzywa różnią się między sobą właściwościami, trwałością, wymaganiami w zakresie ich konserwacji oraz oczywiście ceną. Najtańsze i najbardziej uniwersalne będą okna PCV. Z kolei drewniane mają najlepszą trwałość. Ich ramy trzeba jednak co jakiś czas odświeżać i zabezpieczać ochronną bejcą. Ich plusem jest też z pewnością elegancki wygląd, który wzbogaca wystrój pomieszczeń. Okna pomalowane farbą eksponującą słoje drewna prezentują się dobrze w wielu typach pomieszczeń.

Ostatnio, coraz większą popularnością cieszą się okna balkonowe. Działają podobnie do okien obrotowych. Również otwierają się poprzez obrót wokół własnej osi, z tym, że jest to obrót wertykalny. Pozwalają w łatwy sposób wyjrzeć przez okno i spojrzeć na okolicę lub dach, jednak niemożliwe jest całkowite otworzenie takiego okna.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze