Jak skutecznie windykować należności?

Jak skutecznie windykować należności?

Windykacja to nic innego jak dochodzenie swoich własności, za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Jeżeli doszliśmy w naszym życiu do sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni do przeprowadzenia procedury, która ma za zadanie skutecznie windykować nasze należności, wtedy warto rozważyć wszystkie możliwe sposoby. Jakie istnieją metody odzyskiwania naszych pieniędzy i kiedy się na nie zdecydować?

Windykacja należności w sposób polubowny

Pierwszą próbą odzyskania naszych należności, warto rozpocząć w sposób polubowny. Do takich metod, zaliczamy wszystkie sposoby w etapie przedsądowym. Najczęściej windykacja rozpoczyna się od próby uzyskania kontaktu telefonicznego z dłużnikiem i przypomnieniu o należnych nam pieniądzach. Jeżeli próba skontaktowania, nie powiedzie się, wtedy warto wysłać tzw. wezwanie do zapłaty, którego wzór można odnaleźć w Internecie. Windykacja polubowna to znacznie niższy koszt oraz dodatkowo możliwość zachowania pozytywnych relacji z naszym dłużnikiem. Radca Prawny ze Szczecina – Wojciech Chmurak, oferuje swoim klientom rzetelną i profesjonalną pomoc z zakresu windykacji należności.

Podczas prób polubownej windykacji należności, warto rozważyć skorzystanie z mediacji, która opiera się na znalezieniu kompromisu. Skorzystanie z pomocy profesjonalnych mediatorów, możesz okazać się pomocne, w celu ustalenia ugody z naszym dłużnikiem. Jeżeli jednak ani mediacja, ani samodzielna próba odzyskania należności nie przyniosą żadnych efektów, istnieje możliwość sięgnięcia po trochę bardziej skuteczne rozwiązania.

Postępowanie sądowo-egzekucyjne

Wszczęcie postępowania sądowego uznaje się za ostateczność, jednak warto je rozważyć, jeżeli zależy nam na skutecznym odzyskaniu naszej należności. Po rozpatrzeniu sprawy na naszą korzyść sąd ogłasza wyrok, który zobowiązuje naszego dłużnika do natychmiastowej spłaty należnych nam pieniędzy. Na tym etapie windykacji warto skorzystać z pomocy adwokata. Jeżeli kierujemy sprawę do sądu, jego obecność może okazać się niezbędna. Postępowanie sądowe umożliwia nam, w przypadku braku oczekiwanej spłaty, wszczęcia egzekucji komorniczej majątku dłużnika, która jest ostateczną próbą odzyskania naszej należności. Po skierowaniu przez nas sprawy, komornik rozpocznie ściąganie długu.

Istnieje kilka skutecznych sposobów windykacji należności. Zaczynając od polubownych mediacji lub bezpośrednich prób odzyskania należnych pieniędzy, kończąc na skierowaniu sprawy do sądu. Podczas odzyskiwania naszych długów, warto pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna i według naszych osobistych preferencji i potrzeb warto wybierać najskuteczniejszą formę windykacji. Jeżeli chcemy uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych osób, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do kancelarii prawnej. Prawnicy i radcy prawni wskażą nam najlepsze dla nas rozwiązania, pomogą w kwestiach formalnych oraz postarają się doprowadzić do skutecznego odzyskania należnego nam długu.