Zrównoważony rozwój przemysłu dąży do minimalizowania negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Może w tym wydatnie pomóc relokacja fabryki. Sprawdź, jakie korzyści środowiskowe, organizacyjne i finansowe można osiągnąć dzięki takiemu przedsięwzięciu.
Czym jest zrównoważony rozwój przemysłu?
Zrównoważony przemysł kładzie nacisk na w pełni wydajną i ekologiczną organizację procesów produkcyjnych czy transportowych. Koncepcja zmierza do racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych, czemu służy wytwarzanie towarów w taki sposób, aby zminimalizować negatywny wpływ człowieka na środowisko. Można to osiągnąć poprzez:
- ograniczenie zużycia paliw kopalnych;
- minimalizację odpadów – ogromne możliwości w tym zakresie daje recykling.
Istotne jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii i budowanie zielonych łańcuchów dostaw, dzięki czemu można osiągnąć efektywność w trakcie przepływów materiałowych i informacyjnych. Pomocna w tym jest relokacja fabryki.
W jaki sposób relokacja fabryki wpływa na zrównoważony rozwój przemysłu?
Relokacja fabryki to doskonały sposób na to, aby Twoja firma przyczyniła się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju przemysłu. Pomoże zbudować bardziej efektywny łańcuch dostaw, a także pozbyć się starych maszyn oraz zwiększyć poziom innowacyjności zakładu. Pamiętaj, że relokację powinien przeprowadzić wyspecjalizowany podmiot. Przykładem jest firma Inrel, która dysponuje doświadczonym personelem oraz nowoczesnym zapleczem technicznym.
Relokacja fabryki przyczyni się do budowy zrównoważonego łańcucha dostaw
W zrównoważonym łańcuchu dostaw kluczowa jest ścisła współpraca między wszystkimi jego uczestnikami podczas całego cyklu życia produktu. Relokacja fabryki mocno się do tego przyczyni, jeśli Twój zakład przeniesie się bliżej dostawców, dystrybutorów i sprzedawców detalicznych, a także infrastruktury magazynowej. Ułatwi to:
- komunikację z pozostałymi ogniwami łańcucha dostaw;
- zaopatrzenie w surowce i materiały produkcyjne;
- transport gotowych wyrobów w ramach łańcucha dostaw.
Skupienie działalności w jednym miejscu to idealny sposób na to, aby ograniczyć koszty zaopatrzenia czy produkcji. Poza tym przyczyni się do skuteczniejszej kontroli procesów, czego efektem będzie większa produktywność zakładu.
Relokacja fabryki pomoże pozbyć się starej, nieefektywnej linii produkcyjnej
Relokacja fabryki nie musi oznaczać przeniesienia działalności w inne miejsce. Takie przedsięwzięcie warto uruchomić, jeśli chcesz sprzedaż stare, mało wydajne maszyny i zamiast nich kupić nowoczesne wyposażenie.
Dzięki relokacji możesz zautomatyzować pracę zakładu, na przykład za pomocą robotów przemysłowych. Przyniesie to wymierne korzyści, gdyż doprowadzi do:
- ograniczenia zużycia zasobów – nowoczesne maszyny są energooszczędne, poza tym nie wymagają tak częstego serwisu i wymiany części eksploatacyjnych, jak stare urządzenia;
- redukcji zanieczyszczeń – nowa linia produkcyjna to mniejsze ryzyko na przykład wycieków płynów eksploatacyjnych z maszyn.
Jeśli postawisz na automatyzację zakładu, efektem będzie ograniczenie pracy ręcznej. Pomoże to wyeliminować błędy pracowników, które skutkują marnowaniem zasobów i spadkiem produktywności firmy.
Relokacja fabryki to narzędzie innowacyjności i rozwoju zakładu
Relokacja fabryki pomoże wdrożyć w firmie nowoczesne rozwiązania. W odniesieniu do zrównoważonego rozwoju przemysłu ogromne możliwości daje sztuczna inteligencja. Umożliwia analizowanie danych w czasie rzeczywistym, co jest przydatne na przykład do przewidywania awarii albo ustalania popytu. Efektem są korzyści środowiskowe oraz ekonomiczne związane z eliminacją marnotrawstwa zasobów.
Pamiętaj także o tym, że nowoczesne maszyny są w stanie pracować wydajnie w niekorzystnych warunkach, również tam, gdzie ludziom musiałbyś zapewnić dostęp do systemów oświetlenia, chłodzenia czy ogrzewania. Nie musisz więc w nie inwestować. Jest to korzystne w aspekcie ekologii, gdyż oznacza mniejsze zużycie zasobów.
Relokacja fabryki silnie wpływa na zrównoważony rozwój przemysłu. Przeniesienie działalności w inne miejsce lub pozbycie się starych maszyn i zastąpienie ich nowoczesnymi urządzeniami to doskonały sposób na redukcję zużycia zasobów nieodnawialnych, zmniejszenie ilości odpadów oraz wzrost efektywności pracy.