Jak przygotować eksport produktów do porównywarki cen?

Jak przygotować eksport produktów do porównywarki cen?

Serwisy, które pozwalają klientom na porównanie cen danego produktu z różnych sklepów internetowych to porównywarki cenowe. Z drugiej strony jest to kanał  sprzedaży, promocji dla właścicieli e-commerce. Tego typu serwisy to szansa na  pokazanie swojego asortymentu na tle konkurencji. W jaki sposób zadbać, aby oferta wyglądała najlepiej spośród wszystkich dostępnych? Na co w szczególności powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który przygotowuje plik XML do eksportu?

Ile kosztuje zamieszczenie ofert w porównywarce cenowej?

Przekierowywanie ruchu, stała obserwacja konkurencji, jak i dostęp do wielu narzędzi analitycznych, to tylko kilka korzyści płynących z inwestycji w porównywarkę cenową. Na ten krok decyduje się coraz więcej przedsiębiorców, którzy chcą zasłynąć na rynku ogólnopolskim w swojej branży. Nie ma się co dziwić, że coraz więcej internautów skraca w ten sposób swoją ścieżkę zakupową. Za sprawą serwisów prezentujących najlepsze oferty nie muszą przeglądać ofert każdego sklepu internetowego z osobna.

Jednak samo opublikowanie ofert w porównywarce cenowej nie oznacza końcowego sukcesu. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę presję konkurencji, która nie śpi i stara się wygrać „plebiscyt” na najlepszą ofertę. Wysokiej jakości zdjęcia, niska cena, szczegółowy opis i darmowa wysyłka, to wszystko sprawia, że kupujący może dokonać wyboru. Jednak zanim do tego dojdzie, osoby prowadzące e-commerce muszą przygotować plik XML. To dane, które podlegają algorytmowi, dzięki któremu oferty wyświetla się w porównywarce cenowej.

Jak przygotować plik XML?

Sprzedaż na porównywarkach cenowych wymaga przenoszenia danych między e-sklepem a serwisem. Łącznikiem tych dwóch podmiotów jest plik produktowy z rozszerzeniem XML. W nim zapisane są wszystkie wymagane dane, tj. nazwy, opisy, ceny, daty dostaw, kategorie itp. To parametry, które pozwolą odróżnić ofertę od produktów konkurencji. Jednocześnie pozwala to na przypisanie jej do odpowiedniej kategorii. Warto w tym przypadku wykorzystać dobrowolne pola, tak aby produkt prezentował się najbardziej okazale.

Kolumny, które w pliku XML najczęściej są niezbędne to ID, PRICE, URL oraz ATRYBUTY. Czym są te ostatnie? To parametr, który pełni istotną rolę w procesie samej integracji. Wśród nich można wymienić m.in. producenta, kod producenta i numer EAN. Większość porównywarek cenowych pozwala też na opcjonalne elementy. W tym przypadku to przede wszystkim <avil> – oznaczający dostępność produktu, <set> – zestaw,  <weight> – wagę, <imgs> – informacje z opisem zdjęcia oraz <desc> – opis. Należy wspomnieć, że każda porównywarka ma inne wymagania co do pliku XML. Stąd też ręczne przygotowywanie czy aktualizowanie danych może stanowić barierę nie do przekroczenia dla marketingowców.

Asortimo – porównywarka inna niż wszystkie!

Od kilku miesięcy na rynku funkcjonuje nowa porównywarka cenowa – Asortimo. Pozwala skutecznie promować sklepy internetowe, ale też posiada wiele dodatkowych możliwości. W Asortimo istnieje możliwość zamieszczania produktów wraz z artykułami sponsorowanymi. Zamieszczone linki do sklepów mogą okazać się kolejnym magnesem dla potencjalnych nabywców. Takie funkcjonalności umożliwiają jeszcze większą widoczność witryny w wyszukiwarce Google.

Warto też zaznaczyć, że porównywarka cen Asortimo wspiera kampanie Google Ads. Za sprawą CSS w tym serwisie można obniżyć ich koszt nawet o 20%! Wzmocnienie pozycjonowania sklepu za sprawą linków dofollow i szerokie spektrum możliwości wykorzystywania content marketingu to cechy, które wyróżniają Asortimo na tle innych porównywarek cenowych. Z kolei przygotowanie pliku XML w tym przypadku nie będzie wiązało się z uciążliwą pracą.

Obecność we wszystkich porównywarkach cenowych nie będzie korzystną inwestycją. Warto zdecydować się na te, w których sklep będzie miał największe szanse sprzedażowe na tle konkurencji. Oprócz utworzenia pliku XML konieczne jest jego bieżące aktualizowanie. Tylko w ten sposób klienci będą mieli dostęp do zawsze aktualnych i dostępnych ofert w internetowym sklepie.